تاریخ : شنبه 9 بهمن 1395
کد 4594
منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مشاهده خبر در سایت منبع

به بهانه نمایشگاه از افق تا طلوع

تشکل های مردم نهاد، تبلور مشارکت فعالانه شهروندان

زنجان - ایرنا - مشارکت فعالانه و نهادمند شهروندان در شئون مختلف اجتماع در قالب سازمان های مردم نهاد(سمن ها) متبلور شده است و چنین تشکل هایی به عنوان تسهیل گران و ناظران عملکرد دولت، در روند اداره امور جامعه نقش اساسی دارند.
سازمان غیردولتی (NGO) به مجموعه ای از افراد هم هدف و داوطلب با گرایش های غیر سیاسی و غیر انتفاعی گفته می شود که برای تحقّق اهداف مشترک خیرخواهانه، گرد هم جمع شده و طبق ضوابط و قوانین خاصی به انجام فعالیّت های مشخص می پردازند.
فعالیّت داوطلبانه از مهم ترین ویژگی های سازمان های مردم نهاد (سمن ها) است. بنابراین این تشکل ها در کنار نظام مند کردن مشارکت اجتماعی شهروندان در تدبیر امور مربوط به جامعه، زمینه فعالانه شدن و اثربخشی بیشتر مشارکت را نیز فراهم می کنند.
برگزاری نخستین نمایشگاه معرفی دستاوردها و توانمندی های سازمان های مردم نهاد استان زنجان با عنوان ' از افق تا طلوع'، بهانه ای شد تا طی گفت و گو با تنی چند از فعالان این عرصه، به بررسی نقش و جایگاه سمن ها و مسائل پیرامون آن ها در استان بپردازیم.

** سمن ها محملی برای تحقق توسعه پایدار هستند
مهرنوش ابراهیم نیا، مدیرعامل موسسه هنرمندان زن استان زنجان معتقد است در سال‌های اخیر محیط مناسبی برای فعالیت سازمان‌های مردم نهاد در کشور به وجود آمده است.
وی با بیان اینکه سازمان های مردم‌نهاد محملی برای تحقق اهداف توسعه پایدار هستند، خاطرنشان می کند: طی سه سال گذشته کمک و حمایت دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان از تشکل های مردم نهاد استان بی دریغ بوده است.
ابراهیم نیا در خصوص نوع و زمینه فعالیت موسسه مردم‌نهاد هنرمندان زن نیز می گوید: این موسسه حدود 17 سال قبل در پی احساس نیاز در حوزه فعالیت‌های هنری زنان تاسیس شد و ابتدا به افزایش انگیزه، خودباوری و اعتماد به نفس زنان هنرمند پرداخت و سپس وارد حوزه افزایش آگاهی زنان از اجتماع و توانایی‌های زنان هنرمند شد.
وی با بیان اینکه شعار موسسه هنرمندان زن استان زنجان را «زن سالم و آگاه، خانواده سالم تر و جامعه آگاه تر» است، می افزاید: انجمن هنرمندان زن استان زنجان در پی ایجاد فرهنگ هنرمندانه زیستن به زنان و به تبع آن تک تک افراد جامعه است.

** سمن ها نباید توقع کمک مالی و مادی از دولت داشته باشند
حمزه علی صمدی، مدیر عامل بنیاد ازدواج کوثر استان زنجان می گوید: سازمان‌های مردم نهاد باید تا جایی که امکان دارد روی پای خودشان بایستند و ماهیت غیر دولتی بودن خود را حفظ کرده و توقع کمک مالی و مادی از دولت نداشته باشند.
وی با بیان اینکه بنیاد ازدواج کوثر در حوزه مسائل خانواده، پیشگیری از طلاق و شکل‌گیری ازدواج آگاهانه و پایدار فعالیت می‌کند، می افزاید: طی مدت پنج سالی که از فعالیت این موسسه می گذرد، توانسته ایم حدود 100 هزار نفر را در استان، تحت آموزش های مستقیم و غیرمستقیم پیرامون مهارت های زندگی قرار دهیم.

** مسئولان دولتی و اجرایی به نتایج مثبت فعالیت سمن ها پی برده اند
داوود زارعی، مدیرعامل موسسه همیاران سلامت مهر زنجان با بیان اینکه مسئولان پذیرفته اند که سازمان‌های مردم‌نهاد از لحاظ فکری کمک خوبی برای آن هستند، می گوید: در شرایط حاضر این مردم و شهروندان هستند که باید سمن ها را بپذیرند و آن ها را در کنار خود حس کنند.
وی معتقد است نمایشگاه دستاوردها و توانمندی های سازمان های مردم نهاد، فرصت مناسب و مهمی برای معرفی سازمان‌های مردم‌نهاد و فعالیت‌های آنان به ویژه برای شهروندان است.
زارعی با اشاره به فعالیت 15ساله موسسه همیاران سلامت زنجان، اظهار می کند: این موسسه با مد نظر قرار دادن مناطق خاصی در شهر زنجان در پی پیشگیری از آسیب های اجتماعی است.

** سمن ها باید مکمل ایده ها و فعالیت های یکدیگر باشند
پریوش قادری نیا، مدیر عامل موسسه کلبه مهربانی کیا می گوید: سازمان‌های مردم‌نهاد باید مکمل فعالیت‌های یکدیگر در تحقق ایده‌ها و طرح‌ها باشند.
وی معتقد است نمایشگاه معرفی دستاوردها و توانمندی های سمن ها، فرصت مهمی برای ایجاد اتحاد و هماهنگی بین موسسه ها و سازمان‌های مردم نهادی است که دارای فعالیت‌های نزدیک و مکمل هم هستند.
قادری نیا تصریح می کند: اتحاد و هماهنگی بین سازمان‌های مردم‌نهاد و ارگان‌های دولتی سبب موفقیت بیشتر طرح‌ها و ایده‌ها در پیشبرد برنامه های اجتماعی و فرهنگی می شود.
وی با بیان اینکه طرح‌ها و برنامه‌های موسسه کلبه مهربانی کیا در راستای اشتغال‌زایی و کمک به معلولان، خانواده‌های بی‌سرپرست و بد سرپرست است، اظهار می کند: این موسسه ابتدا در یک جمع دوستانه شکل گرفت و با حمایت خانواده‌‌ها و سپس ارگان‌ها و نهادهای دولتی فعالیت های خود را گسترش داد.
مدیر عامل موسسه کلبه مهربانی کیا با بیان اینکه در شرایط حاضر بستر مناسبی برای فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد ایجاد شده است، می افزاید: موسسه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد که در حوزه خیریه فعالیت می‌کنند می‌توانند با تکیه بر توانایی‌های یکدیگر فعالیت‌های هماهنگ، مکمل و کارآمدتری را انجام دهند.

** تداوم ارتباط متقابل تشکل های مردمی رمزجلوگیری از موازی کاری ها است
مجتبی مهدیخانی، مدیرعامل موسسه خیریه حضرت مهدی موعود(عج) زنجان بابیان اینکه برگزاری نمایشگاه دستاوردها و توانمندی‌های سازمان‌های مردم‌نهاد استان زنجان حرکتی شایسته در راستای شاخت مردم و مسئولان از وظایف و موضوع فعالیت تشکل های مردمی است، می گوید: در این نمایشگاه موسسه های مردم نهاد به ویژه خیریه ها با حوزه فعالیتی یکدیگر آشنا می شوند و به مرور زمان و با تداوم همکاری ها و همفکری ها از موازی کاری ها نیز جلوگیری می شود.
وی با بیان اینکه فعالیت های موسسه خیریه حضرت مهدی موعود (عج) بر حمایت از کودکان یتیم و خانواده های نیازمند و بی سرپرست متمرکز است، می افراید: این موسسه در مدت 20سال فعالیت خود، توانسته است اقدامات موثری در زمینه کمک به ایتام و قشر نیازمند و آسیب پذیر و آبرومند جامعه، انجام دهد.
مهدیخانی با بیان اینکه بدون مشارکت شهروندان، دولت به تنهایی از پس حل معضلات و آسیب های اجتماعی، فقر و بیکاری بر نخواهد آمد، تصریح می کند: همانطور که در سراسر دنیا سازمان های مردم نهاد نقش مهمی در حل مشکلات در زمینه های اجتماعی و فرهنگی ایفا می کنند، در کشورما نیز باید از ظرفیت این تشکل ها بهره گرفته شود.

** 277 تشکل مردم نهاد در استان زنجان فعال هستند
به گزارش ایرنا، به گفته مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان، در زمان حاضر 277 تشکل و سازمان مردم نهاد در سطح استان زنجان فعالیت دارند که این تعداد نسبت به سال گذشته 200 درصد افزایش داشته است.
از 277 سازمان مردم نهاد ثبت شده در سطح استان، 203 تشکل دارای مجوز استانی، 58 تشکل دارای مجوز شهرستانی، 15 نمایندگی تشکل های ملی و یک تشکل با مجوز فعالیت در سطح ملی هستند.
27 درصد سمن های استان در زمینه مسائل اجتماعی و فرهنگی، 23.5 درصد در حوزه امور خیریه ، 233 درصد در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی، 20 درصد در زمینه ورزش و جوانان، 3.5 درصد در حوزه محیط زیست و 2.22 درصد نیز در زمینه گردشگری فعالیت دارند.
7312/6085
خبرنگار: حسن اکبری ** انتشار دهنده: رویا رفیعی
  • تایید شده
  • در 1395/11/09
  • ساعت 13:45