تاریخ : شنبه 9 بهمن 1395
کد 4595
منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مشاهده خبر در سایت منبع

عضو هیات رئیسه مجلس:

هدف اساسی اجرای طرح تحول نظام سلامت محرومیت زدایی است

سمنان- ایرنا- عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت : هدف اساسی اجرای طرح تحول نظام سلامت به عنوان اقدام مثبت دولت تدبیر و امید، محرومیت زدایی و توزیع متوازن خدمات درمانی به اقشار جامعه است.
غلامرضا کاتب روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : اجرای گام دوم طرح تحول نظام سلامت از سال آینده می تواند در کاهش دغدغه های مردم در پرداخت هزینه های درمانی تاثیرگذار باشد.
وی اظهار داشت : طرح پزشک خانواده از اقدامات ارزشمندی بود که در 2 استان کشور به خوبی اجرا شد و اکنون باید دولت به صورت جامع و کلان این طرح های مهم ملی را در نقاط مختلف کشور اجرا کند.
کاتب توزیع یکسان خدمات درمانی از ویژگی های بارز این طرح اعلام کرد و خاطرنشان کرد : رهبر معظم انقلاب اسلامی و مجلس شورای اسلامی همواره بر اجرای دقیق این طرح تاکید دارند.
وی ادامه داد : سلامت روحی و جسمی اقشار جامعه و کاهش هزینه های درمانی باید در کشور ایران نهادینه شود و نباید به عنوان یک شعار بر روی کاغذ ماندگار شود.
نماینده مردم شهرستان های گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: انتقادهایی به اجرای این طرح شده است که دولت باید در وهله اول مطالعاتی در رابطه با این رویکردها داشته باشد و با آماده سازی زیرساخت ها و ترمیم پایگاه های بهداشتی موجود در افزایش خدمات رسانی به مردم گام بردارد.
کاتب با بیان این که تنها وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی متولی اجرای این طرح نیست، تصریح کرد: در اجرای این طرح سایر دستگاه های اجرایی برای سرعت بخشی در روند گام دوم طرح تحول نظام سلامت باید همیار وزرات بهداشت باشند.
وی ادامه داد : دولت تدبیر و امید در اجرای این طرح ، باید دورترین و محروم ترین نقاط کشور را مدنظر قرار دهد و نباید مردم مناطق خاصی از کشور از این طرح برخوردار شوند و مناطق دیگر از مشکلات درمانی رنج ببرند.
کاتب گفت : طرح تحول سلامت قرار بود از دولت های گذشته در کشور عملیاتی شود اما به دلایل مختلف مجریان این طرح تاکنون موفق به اجرای کامل آن نشدند و اجرای این طرح از سوی دولت تدبیر و امید می تواند اقدامی مثبت در افزایش خدمات رسانی و محرومیت زدایی در نظام جمهوری اسلامی باشد.
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد : پزشکان مجربی در کشور فعال هستند که در زمان حاضر مردم شهرنشین و برخوردار از تجربه های پزشکی آنها بهره مند می شوند و با اجرای آن ، این پزشکان در دورترین نقاط کشور بیماران را معالجه خواهند کرد که بسیار اقدامی ارزشمندی است.
در گام اول این طرح در زمینه های درمان ، بهداشت ، اصلاح تعرفه های پزشکی و اصلاح نظام آموزش پزشکی اجرایی شده است.
رفع کمبود و پوشش بیشتر اقلام دارو، کاهش هزینه های درمانی مردم در بخش دولتی، نوسازی و افزایش تخت های بیمارستانی، توسعه حوزه درمانی با ایجاد کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی، رایگان شده زایمان طبیعی ، نوسازی و توسعه شبکه بهداشتی و درمانی کشور، توجه به بهداشت مناطق محروم و حاشیه نشینان، از دستاوردهای مهم طرح تحول سلامت در گام اول در کشور بود که از سوی دولت تدبیر و امید به اجرا درآمد.
با اجرای گام اول طرح تحول نظام سلامت هزینه های درمانی برای ایرانیان در نقاط شهری به 6 و در روستاها به سه درصد کاهش یافته است.
بر اساس آمار موجود 86 درصد از مردم استان سمنان از اجرای طرح تحول سلامت در گام اول اعلام رضایت کرده اند.
7339/6026/
خبرنگار: محمدرضا یوسف نژاد **انتشار دهنده : جانعلی فتحی
برای آگاهی از تازه‌ترین اخبار و رویدادها در استان سمنان به نشانی IRNASEMNAN@ کانال اخبار ایرنا سمنان مراجعه فرمایید
  • تایید شده
  • در 1395/11/09
  • ساعت 13:46