تاریخ : شنبه 9 بهمن 1395
کد 4724
منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مشاهده خبر در سایت منبع

نبود تجهیزات آب و برق اضطراری، اهواز را به تعطیلی کشاند

اهواز - ایرنا - مدیرکل مدیریت بحران خوزستان قطع برق شهرستان های اهواز و کارون را ناگهانی و ناشی از طوفان گرد و خاک دیروز دانست و گفت: به دلیل نبود امکانات آب و برق اضطراری در ادارات و مدارس ناچار به اعلام تعطیلی در این شهرستان ها شدیم.
هاشم بالدی شنبه در گفت وگو با ایرنا با بیان اینکه امروز برق بیش از 90 درصد شهرستان های اهواز و کارون قطع شده بود، اظهار کرد: بعد از طوفان شدید گرد و خاک در این شهرستان ها، صبح امروز (شنبه) نیز باران بسیار کم (در حد نم نم مختصر) را شاهد بودیم که نم باران باعث شد خاک روی تاسیسات برق، به گِل تبدیل شود و نه تنها شبکه توزیع برق بلکه خطوط انتقال برق را نیز با اختلال مواجه کند.
وی افزود: شستشوی تاسیسات به تدریج انجام شده و برق در بخش های بسیاری از اهواز اکنون وصل شده است.
بالدی اضافه کرد: در پی قطع برق، آب این شهرستان ها نیز به دلیل مشکلاتی که در تصفیه خانه ها بوجود آمده بود قطع شده است.
وی با بیان اینکه قطع برق یک حادثه پیش بینی نشده بود، گفت: پیش از این در اولین بارندگی بعد از گرد و خاک شاهد اختلال در شبکه توزیع برق بودیم که در مدت کوتاهی قابل رفع بود، اما این بار خطوط انتقال با مشکل مواجه شده بود که رفع مشکل زمان بر است و تیم های عملیاتی برق از صبح مشغول کار بوده اند.
بالدی تصریح کرد: ستاد بحران استان از چهارشنبه گذشته اخطاریه صادر و در استان به ویژه اهواز شرایط آماده باش اعلام کرده است، علاوه بر این در همه دستگاه های اجرایی مدیران پدافند غیرعامل مشغول به کار هستند که آشنا به مشکلات و ضعف های کار خود هستند، بنابراین انتظار می رفت ادارات و دستگاه های اجرایی اقدامات خود را برای پیشگیری و آمادگی مقابله با گرد و خاک انجام دهند.
وی خواستار مجهز شدن همه ادارات و مدارس استان به امکانات آب و برق اضطراری شد و گفت: هیچکدام از مدارس و ادارات شهرستان های اهواز و کارون، دارای تجهیزات مناسب برای زمان قطع آب و برق نیستند، به همین دلیل ناچار به تعطیل کردن آنها شدیم.

*اصرار بر تعطیل نشدن مدارس
مدیرکل مدیریت بحران خوزستان همچنین درباره انتقادها نسبت به تعطیل نشدن مدارس در روز شنبه (امروز) اظهار کرد: اداره کل آموزش و پرورش خوزستان تعطیل کردن مدارس را عامل افت تحصیلی دانش آموزان می داند و مخالف اعلام تعطیلی بوده که بر اساس نظر این اداره کل، مدارس تعطیل نشد.
وی افزود: تصمیم گیری در ستاد بحران استان بر اساس تمام جوانب و با رای گیری از ادارات هواشناسی، محیط زیست، مرکز بهداشت و آموزش و پرورش انجام می گیرد و نتیجه آرای اعضای ستاد بحران مبنی بر عدم اعلام تعطیلی بوده است؛ البته با شرط اینکه آموزش و پرورش تضمین دهد که کلاس ها نظافت می شود و هواشناسی اعلام کند قرار نیست توده جدید گرد و غبار وارد شود.
بالدی اضافه کرد: تعطیلی امروز مدارس اهواز و کارون پیش بینی نشده و به دلیل قطع ناگهانی آب و برق بوده است که نوبت صبح در ساعت 8 و نوبت عصر در ساعت 11 تعطیل اعلام شدند.
وی همچنین با بیان اینکه بر اساس نظر هواشناسی، کانون های داخلی عامل طوفان اخیر گرد و خاک در اهواز بود، تاکید کرد: برای مقابله با طوفان های گرد و خاک در استان باید تقویت زیرساخت ها، مدیریت منابع آب، تامین اعتبارات بیابان زدایی، تامین حقابه استان، اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری و پخش سیلاب به صورت جدی اجرا شود.
به گفته وی، این طرح ها در مصوبه امسال هیات وزیران پیش بینی شده و ستاد استانی مقابله با گرد و غبار نیز آنها را در دستورکار قرار داده است.
بر اساس این گزارش، در پی طوفان شدید گرد و خاک در روز جمعه، میزان آلودگی هوا در اهواز و شهرهای اطراف به بیش از 66 برابر حد مجاز رسید.
قطع برق از ساعت 5 صبح امروز و به تبع آن قطع آب، اختلال در شبکه تلفن و خدمات رسانی بانک ها نیز زندگی در اهواز را مختل کرد. بر همین اساس با وجودی که ستاد بحران، مدارس را در روز شنبه برای آلودگی ناشی از گرد و غبار تعطیل نکرده بود، به دلیل قطع آب و برق ناچار به اعلام تعطیلی شد. ادارات نیز در ساعت 12 امروز تعطیل اعلام شدند.
تعطیل نکردن مدارس در روز شنبه (امروز) انتقادات بسیاری را نسبت به ستاد بحران استان در پی داشت به طوری که والدین دانش آموزان با انتشار پیامی در شبکه های اجتماعی، کمپینی تشکیل داده و برای جلوگیری از بیماری کودکان، همدیگر را تشویق به تعطیلی کلاس های درس کردند.
از سوی دیگر برخی شهروندان طی تماس با دفتر خبرگزاری نسبت به تعطیلی برخی پمپ بنزین های سطح شهر به دلیل قطع برق از جمله جایگاه سیاحی در کوی گلستان و جایگاه انتهای جاده ساحلی گلستان انتقاد کردند. اگر چه اسد میرعالی مدیر روابط عمومی شرکت پخش فرآورده های نفتی، هر گونه اختلال درخدمات رسانی جایگاه های سوخت به شهروندان را رد کرده و گفته است: همه جایگاه های سوخت مجهز به ژنوراتورها برای تامین برق در شرایط اضطراری هستند و مکلف به استفاده از آنها هستند.

7151/6002
خبرنگار: نادره وائلی زاده**انتشار دهنده: کبری آقازری
  • تایید شده
  • در 1395/11/09
  • ساعت 21:57