تاریخ : چهارشنبه 7 خرداد 1399
کد 47322
منبع : پایگاه اطلاع رسانی آناج مشاهده خبر در سایت منبع

مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان‌شرقی خبرداد؛

2هزار دعوا فقط در فروردین ماه/ ظاهر خون آلود تأثیری در نظریه پزشکی ندارد

صفایی فرد گفت: از کل مراجعان نزاع در طی فروردین ماه 637 نفر زن و 2 هزار و 71 نفر مرد بودند که نسبت به‌مدت مشابه سال گذشته هر کدام به ترتیب حدود 21.5 و 2 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

به گزارش آناج، علی صفایی‌فرد مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان‌شرقی اظهار داشت: 2 هزار و 708 نفر در فروردین امسال به‌دلیل صدمات ناشی از نزاع به ادارات پزشکی قانونی استان آذربایجان‌شرقی مراجعه کردند، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که تعداد مراجعان نزاع 2 هزار و 929 نفر بود، حدود 7.5 درصد کاهش یافته است.

وی افزود: از کل مراجعان نزاع در طی این مدت 637 نفر زن و 2 هزار و 71 نفر مرد بودند که نسبت به‌مدت مشابه سال گذشته هر کدام به ترتیب حدود 21.5 و 2 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

صفایی‌فرد گفت: در اسفندماه 98 نیز آمار مراجعان نزاع با دو درصد کاهش نسبت به‌مدت مشابه سال قبل به 2 هزار و 407 نفر رسیده است که از این تعداد یک‌هزار و 824 نفر مرد و 583 نفر زن بوده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: کل مراجعان مدعی صدمات نزاع در سال 98 به ادارات پزشکی قانونی استان برابر با 36 هزار و 866 نفر بود که از این تعداد 26 هزار و 879 نفر مرد و 9 هزار و 987 نفر زن بودند.

مدیرکل پزشکی قانونی استان نکاتی را درباره مراجعه به پزشکی قاونونی خاطرنشان کرد: مراجعین نزاع در هنگام مراجعه به پزشکی قانونی باید نکاتی را رعایت کنند.

1- ظاهر خون آلود تأثیری در صدور نظریه کارشناسی توسط پزشکی قانونی ندارد، آنچه مبنای صدور نظریه کارشناسی در خصوص جراحات است، نوع جراحت و عمق آن است. لذا معاینه دقیق ‌تر ضایعات نیازمند تمیز بودن موضع و بررسی دقیق آن توسط کارشناسان پزشکی قانونی است.

2- همچنین باید افزود که دیگر چیزی به نام طول درمان در پزشکی قانونی تعیین نمی‌شود و این هم یکی دیگر از باورهای نادرست به یادگار مانده از گذشته است.

3- برای صدور نظریه کارشناسی در خصوص صدمات ناشی از نزاع توسط سازمان پزشکی قانونی ارائه معرفی نامه از مراجع قضایی و یا کلانتری الزامی است.

4- در مواردی برای بررسی دقیق تر جراحات و یا عوارض صدمات نیازمند اخذ مشاوره و یا تصویربرداری و یا سایر اقدامات پاراکلینیک هستیم. این امر برای حفظ حقوق مراجعین و اظهار نظر دقیق در خصوص صدمات است، لذا صبر و شکیبایی بیشتر مراجعین را می طلبد.

5- در صورت وجود جراحات و صدمات عمده و تهدید کننده، فرد می تواند پس از انجام اقدامات درمانی به پزشکی قانونی مراجعه کنند. سوابق اقدامات انجام شده از سوی پزشکی قانونی از مرجع درمان کننده اخذ خواهد شد تا حقی از فردی ضایع نشود.

6- صدمات ایجاد شده در نزاع (شامل آثار ضرب و جرح) یا مشمول دیه است یا ارش. در دیه "که مقدار مالِ معینی است و در شرع مقدس به سبب جنایات غیرعمدی بر نَفس، عضو یا منفعت یا جنایات عمدی در مواردی که به هر جهت قصاص ندارد، مقرر شده‌ است. اَرش نیز "دیه غیر مقدر است و میزان آن در شرع تعیین نشده است و دادگاه با لحاظ نوع و کیفیت جنایت و تآثیر آن بر سلامت مجنی علیه و میزان خسارت وارده با در نظر گرفتن دیه مقدر و با جلب نظر کارشناس میزان آن را تعیین می کند." لذا در مواردی که برای صدمه وارده دیه مقدر وجود نداشته باشد کارشناس پزشکی قانونی بر اساس نوع جراحت و کیفیت آن و تأثیر بر سلامت مُجنی علیه و ایجاد یا عدم ایجاد نقص عضوی و تأثیر در کارایی عضو یا اندام اقدام به تعیین ارش می کنند که میزان ارش نسبت به دیه کامل انسان تعیین می شود.

انتهای پیام/

  • تایید شده
  • در 1399/03/07
  • ساعت 16:30