تاریخ : پنجشنبه 15 خرداد 1399
کد 47377
منبع : پایگاه اطلاع رسانی آناج مشاهده خبر در سایت منبع

چگونگی امحای پسماند کرونایی در آذربایجان‌شرقی

موضوع پسماندهای بیمارستانی و موضوع دفن، دفع و یا امحای بهداشتی زباله‌های کرونایی بیمارستان‌ها و حتی منازل یکی از مسائل مهم روز است که مورد سؤال مردم قرار گرفته است.

به گزارش آناج، موضوع پسماندهای بیمارستانی و موضوع دفن، دفع و یا امحای بهداشتی زباله‌های کرونایی بیمارستان‌ها و حتی منازل یکی از مسائل مهم روز است که مورد سؤال مردم قرار گرفته است.

در همه شهرستان‌های آذربایجان شرقی، بیمارستان کرونایی برپا بوده و بالطبع پسماندهای بیمارستانی و خانگی کرونایی بوجود آمده که نگرانی‌های مردم از نفوذ شیرابه‌های این زباله‌های کرونایی به آب‌های زیرزمینی افزایش یافته است.

اما قبل از این و در سال‌های گذشته هم نحوه دفن و امحای زباله‌های بیمارستانی آذربایجان شرقی به ورود دادستانی و دستگاه قضایی استان منجر شد که بخش اعظمی از این چالش با خرید دستگاه‌های مورد نیاز زباله سوز، عادی سازی زباله‌های عفونی و دفع بهداشتی زباله‌های بیمارستانی، امروزه دغدغه‌ها به حداقل رسیده است.

نطارت مستمر بر دفع پسماندهای کرونایی از روزهای نخست شیوع کرونا

در این میان، حمید قاسمی، مدیرکل حفاظت از محیط زیست آذربایجان شرقی، در مورد دفع بهداشتی زباله‌های کرونایی و بیمارستانی به تسنیم اطمینان داد و گفت: پسماندهای کرونایی همانند پسماندهای عفونی و بیمارستانی و بلکه شدیدتر از آن دفع یا امحا می‌شوند.

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی تبریز و اداره کل محیط زیست آذربایجان شرقی در شهرهای استان بر نحوه دفع این پسماندها نظارت دارند، افزود: جلسات این حوزه حتی در حضور دادستانی مرکز استان هم تشکیل یافت تا نظارت در این حوزه تشدید شود.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست آذربایجان شرقی موارد و توصیه‌ها و شیوه نامه‌های دفع پسماندهای عفونی در چهارچوب قانون و مقررات با جدیت پیگیری می‌شود خاطر نشان کرد: نظارت مستمر در این حوزه صورت گرفته است که معاونت بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی تبریز و مدیر امور پسماند محیط زیست استان به صورت همزمان نظارت دارند.

وی با بیان اینکه در مورد محل دفع و دفن پسماندهای بیمارستانی هم بررسی‌های لازم صورت گرفته است، گفت: در تبریز هم سازمان پسماند شهرداری تبریز در این زمینه همکاری خوبی داشته و در جمع آوری و دفع زباله‌های کرونایی پیشبینی‌های لازم صورت گرفته است.

حساسیت بیش از پیش در شرایط کنونی برای دقت بر عادی سازی پسماندهای بیمارستانی

از سوی دیگر، جمع آوری زباله‌های عمومی در سطح شهر هم یکی از دغدغه‌های دیگر در این حوزه است، زباله‌هایی که از منازل افراد مبتلا به کرونا جمع آوری شده و دفع می‌شوند.

تفکیک کنندگان زباله‌ها هم یکی از عوامل انتشار ویروس می‌تواند باشد، چراکه با زباله گردی، ممکن است با برخورد با زباله‌های کرونایی، آن‌ها هم مبتلا شده و به عامل انتشار تبدیل شوند.

 علیرضا اصغری، مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تبریز هم اقدامات بیمارستان امام رضا (ع) تبریز برای عادی سازی پسماندهای بیمارستانی را مطلوب ارزیابی کرد و به تسنیم گفت: برای نظارت بر نحوه عادی سازی پسماندهای بیمارستانی و کرونایی در این بیمارستان حضور یافتیم که روند عادی سازی زباله‌های عفونی رضایتبخش و امیدوار کننده است.

وی با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی دقت بر عادی سازی پسماندهای بیمارستانی بیش از پیش دارای حساسیت است، گفت: واحدهای تولید کننده پسماندهای بیمارستانی باید نهایت سعی، تلاش و دقت را به کار ببرند تا ویروس‌ها و عفونت‌های موجود در این نوع پسماندها قبل از دفن به صورت کامل از بین بروند.

جمع آوری زباله‌های منازل بیماران کرونایی چگونه صورت می‌گیرد؟

علیرضا اصغری همچنین از خانواده‌هایی که بیمار کرونایی دارند، خواست تا برای جمع آوری جداگانه پسماندهایشان با خودروهای ویژه، با سامانه 137 تماس بگیرند.

اصغری گفت: طی انتشار خبر رهاسازی پسماندهای بیمارستانی در جاده اسپیران توسط خبرگزاری‌ها عوامل سازمان مدیریت پسماند بلافاصله اقدام به جمع آوری این پسماندها کردند و بعد از پیگیری‌های انجام شده مشخص شد پسماندهای رها شده در جاده اسپیران متعلق به یک خانواده دارای بیمار کرونایی بود که ایشان به خاطر عدم اطلاع از جمع آوری پسماندهای بیماران کرونایی به صورت مجزا توسط عوامل سازمان مرتکب چنین اشتباهی شده بودند.

وی افزود: نیروهای سازمان مدیریت پسماند بلافاصله پس از مطلع شدن از ماجرا به محل اعزام شدند و منطقه را به طور کامل و دقیق پاکسازی، ضدعفونی و سمپاشی کردند.

به نقل از تسنیم، روند دفع پسماندهای بیمارستانی باید در تمامی شهرهای استان نظارت صورت گیرد تا دغدغه‌ها و نگرانی‌های این حوزه برای مردم کاهش یابد، از سوی دیگر، خانواده مبتلایان به کرونا هم باید برای پیشگیری از انتشار ویروس از طریق زباله‌های کرونایی، با اطلاع رسانی به سازمان‌های مرتبط، زباله‌های بیمارستانی را در طبیعت یا در زباله‌های عادی رهاسازی نکنند.

  • تایید شده
  • در 1399/03/15
  • ساعت 16:30