تاریخ : چهارشنبه 21 خرداد 1399
کد 47446
منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع

تعرفه‌های بهزیستی پاسخگوی هزینه مراکز ترک اعتیاد در استان مرکزی نیست

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی گفت: ۳۳ مرکز اقامت معتادان در سطح استان مرکزی وجود دارد که ۱۷ مرکز در اراک هستند، کمبود پزشک یکی از معضلات و مشکلات کمپ‌ها است.

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، امروزه وابستگی به مصرف و سوءاستفاده از مواد به‌ویژه مواد مخدر و محرک از پدیده‌های پیچیده و شوم جامعه مدنی است به طوری که این معضل چندوجهی جامعه را از منظر امنیت، آرامش و ارزش‌های اخلاقی مورد تهدید و آزار قرار می‌دهد.

چندسالی است که سازمان بهزیستی برای رفع این بلا، کمپ یا کانون‌هایی برای ترک اعتیاد اختصاص داده است تا بتواند اعتیاد را تا حد ممکن ریشه‌کن کند.

مراکز مختلفی برای ترک اعتیاد وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به کمپ ترک اعتیاد اشاره کرد، این کمپ‌ها مکانی برای اقامت فرد معتاد تا زمان تکمیل دوره بهبودی هستند و روش‌های مختلفی در درمان اعتیاد در این مراکز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

متاسفانه گزارشات زیادی از تخلفات و برخوردهای غیرانسانی و غیرعلمی از کمپ های ترک اعتیاد غیرمجاز منتشر می شود.

 در برخی از کمپ های ترک اعتیاد از شکنجه و تنبیه فیزیکی و زندانی کردن فرد معتاد برای ترک وابستگی به مواد استفاده می شود.

 گزارش‌های زیادی از مرگ افراد در کمپ‌های ترک اعتیاد بر اثر شکنجه و کتک خوردن شدید وجود دارد که متاسفانه پس از مرگشان پلمب کمپ و زندانی کردن و قصاص عاملان آنها فایده‌ای ندارد.

خوشبختانه به تازگی ستاد مبارزه با مواد مخدر مسئولیت نظارت و کنترل کمپ‌ها و مراکز ترک اعتیاد را بر عهده گرفته و با هماهنگی سازمان بهزیستی چنانچه کمپ ترک اعتیاد تخلفی داشته باشد تا 3 بار تذکر داده و در نهایت در صورت برطرف نشدن مشکلات و تخلفات موضوع در کمیته ماده 26 مطرح و منجر به پلمب کمپ می‌شود.

استان مرکزی هم به لحاظ شیوع اعتیاد به مواد مخدر از استان‌های پرخطر بوده و سن اعتیاد در افراد کاهش یافته و جمعیت زنان معتاد رو به افزایش است.

از این رو ضرورت فعالیت کمپ‌های ترک اعتیاد از طرفی احساس می‌شود و از سوی دیگر عدم رفتار مناسب و اثرگذار برای ترک اعتیاد در برخی از کمپ‌ها هم از دیگر مسائل و مشکلاتی است که وجود دارد.

کمبود پزشک یکی از معضلات و مشکلات کمپ‌های ترک اعتیاد استان مرکزی است

زهرا امینی، مدیرکل بهزیستی استان در این باره به خبرنگار تسنیم گفت: 33 مرکز اقامت معتادان در سطح استان مرکزی وجود دارد که 17 مرکز در اراک هستند، کمبود پزشک یکی از معضلات و مشکلات کمپ‌ها است.

حضور کم‌رنگ پزشکان در کمپ‌های ترک اعتیاد فعالیت در این حوزه را با چالش مواجه کرده است

وی افزود:  به‌سبب کمبود پزشک در استان و فعالیت پزشکان در حوزه تخصصی خود در بیمارستان‌ها و مراکز سلامت، پزشکان در کمپ‌ها کم‌تر حضور پیدا می‌کنند و همین موضوع سبب چالش‌هایی شده که باید این چالش را سازمان حل کند.

بستری یک دوره یک معتاد در مراکز اقامتی هزینه بالایی دارد

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی تصریح کرد: مراکز اقامتی مجوز خود را از سازمان بهزیستی دریافت می‌کنند، این مراکز مکانی برای کاهش آسیب است و پیشگیری ثانویه از وظایف سازمان بهزیستی است با توجه به شرایط اقتصادی کشور، بستری یک دوره یک معتاد در مراکز اقامتی هزینه بالایی دارد.

امینی بیان کرد: تعرفه‌هایی که سازمان بهزیستی کشور برای این مراکز اقامتی قرار داده پاسخ‌گوی هزینه‌های اساسی آنها نیست بعضی اوقات بهزیستی استان با کم‌کاری‌ها، ارائه خدمات ضعیف و مشکلات اقتصادی این مراکز مواجه می‌شود.

راهگشایی برای معتادان با وضعیت اقتصادی نامناسب از طریق یاری‌برگ‌ها

وی ادامه داد: سازمان بهزیستی درحال تلاش است تا از طریق یاری‌برگ‌ها  برای معتادان با وضعیت اقتصادی نا‌مناسب  راهگشا باشد و نظارت دائمی سازمان‌ها در حوزه کنترل و پیشگیری و کارشناسان دفتر اعتیاد بر کار و عملکرد کمپ‌‌ها همواره مدنظر بوده است.

انتهای پیام/712/ ع

  • تایید شده
  • در 1399/03/21
  • ساعت 11:28