تاریخ : يکشنبه 10 بهمن 1395
کد 4767
منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مشاهده خبر در سایت منبع

کمبود فضای بیمارستانی و پزشک متخصص مشکلات فراروی بخش سلامت در خاتم

یزد - ایرنا - شهرستان خاتم با جمعیتی حدود 45 هزار نفر از یک بیمارستان با 60 تخت فعال در مرکز شهرهرات برخوردار است، در حالی که این شهرستان علاوه بر جمعیت شهری و روستایی اش به دلیل همجواری با استان های فارس و کرمان بیمارانی بیشتر از ظرفیت بیمارستان را پذیرش می کند .
مسئولان بیمارستان آیت الله خاتمی هرات می گویند : این بیمارستان 60 تختخوابی با داشتن حدود 10 پزشک متخصص ، چهار پزشک عمومی و 84 نفر کادر پرستاری به بیماران این شهرستان خدمات رسانی لازم را انجام می دهد.
آنان در گفت و گو با ایرنا افزودند : همجواری با شهرها و روستاهای استان فارس و کرمان بیماران بیشتری را به این بیمارستان روانه می کند که برخی مواقع بیماران جهت بستری در بخش های مختلف به دلیل کمبود فضا با مشکلاتی روبرو می شوند و بناچار بیمار جهت بستری به بخش دیگری فرستاده می شود تا نیازش رفع شود.
به گفته مسئولان فقدان برخی امکانات و تخصص های لازم در این بیمارستان موجب گردیده که گاها بیماران با طی مسیر 240 کیلومتری به یزد مرکز استان نیز مراجعه کنند که این مساله هزینه های مالی سنگین را بر آنان تحمیل می کند.
* ضرورت تامین و استقرار متخصص قلب در بیمارستان خاتم
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد به خبرنگار ایرنا گفت: هم اکنون متخصص قلب برای شهرستان خاتم و ابرکوه نداریم که مراتب در حال پیگیری هستند و امید داریم تا در آینده ای نزدیک این مشکل حل شود.
محمد علی دهقان با اشاره به اینکه بیمارستان آیت الله خاتمی هرات مدت 2 سال است که از متخصص قلب برخوردار شده است، افزود: رفع نیاز متخصصان در اولویت ما می باشد اما خوشبختانه متخصصان داخلی در شهرستان با تبحری که دارند می توانند در مواقع ضروری و تا تامین متخصص قلب نیاز این بیماران در این بخش را مرتفع نمایند.
وی اظهار کرد: پیگیری های مستمر از طریق دانشگاه علوم پزشکی و همچنین نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در حوزه خاتم ، ابرکوه، بافق، مهریزو بهاباد در حال انجام است و امید داریم تا در آینده نزدیک این نیاز برطرف شود.
وی در خصوص متخصص اطفال نیز خاطرنشان کرد: متخصص اطفال این بیمارستان نیز تعهدش پایان یافته و تا آخر بهمن ماه متخصص جدید اطفال بیمارستان نیز تامین خواهد شد.
این مسئول همچنین از اقدامات خوبی که در راستای سلامت برای بیماران این شهرستان انجام شده است به وجود 2 متخصص زنان و زایمان اشاره کرد و یادآور شد: اتفاق خوبی که افتاده است هم اکنون این متخصصان در بیمارستان آیت الله خاتمی هرات هستند تا مشکلی در این بخش را شاهد نباشیم.
وی همچنین وجود متخصص رادیولوژی در بیمارستان این شهرستان را یک نقطه قوت دیگر دانست و تاکید کرد: در تلاش هستیم تا متخصص پاتولوژی نیز به این بیمارستان اعزام نمائیم.
*کمبود فضای بیمارستانی معضلی که باید برطرف گردد
رئیس بیمارستان خاتم نیز در این باره گفت: مشکل اصلی بیمارستان آیت الله خاتمی هرات کمبود فضای درمانی است که در مواقعی به علت حجم بالای مراجعان ناچاریم برخی بیماران را در بخش های دیگر بستری کنیم .
ابوالفضل احمدی نسب اظهار کرد: در حال حاضر متخصص قلب بیمارستان با توجه به اینکه تعهدش پایان یافته است یک روز در هفته در بیمارستان جهت ارائه خدمات به بیماران تا تامین پزشک متخصص قلب در بیمارستان حضور دارد.
وی خاطرنشان کرد: در قسمت اطفال بیمارستان پوشش 150 درصدی داریم و در قسمت های دیگر بستری به پوشش های 170 درصدی نیز رسیده ایم که این کمبود فضای بیمارستانی برای بیماران مشکلاتی را به وجود می آورد.
وی تاکید کرد: متخصص رادیولوژی نیز در 2 هفته اول هر ماه به مدت 6 روز در بیمارستان حضور دارد.
ملایی یکی از بیماران ضمن بیان اینکه شهرستان خاتم در فاصله 240 کیلومتری از مرکز استان قرار دارد و این دوری مسیر برای بیماران هزینه هایی را در بر دارد به خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به اینکه اطفال در بیمارستان به دلایل ضعف ایمنی در بدن می توانند مستعد بیماری های دیگری نیز باشند کمبود فضای بستری مشکلاتی را برای بیماران این بخش به وجود آورده است.
وی ضمن بیان اینکه قبلا در این بیمارستان به دلیل نداشتن متخصص رادیولوژی جنین 21 هفته ای خود را از دست داده است بیان کرد: مهمترین نیاز شهرستان علاوه بر کمبود فضا داشتن متخصص های ضروری و مورد نیاز است تا موجب مرگ و میر افراد نشود.
شهرستان خاتم یکی از شهرستانهای استان یزد در مرکز ایران است. این شهرستان نوبنیاد از دو شهر هرات و مروست تشکیل گردیده است. شهر هرات مرکز این شهرستان با یزد مرکز استان 240کیلومتر فاصله دارد .
7534/ 5054 خبرنگار: صغری حیدری** انتشار: بهنام احمدی *
irnayazdd@
  • تایید شده
  • در 1395/11/10
  • ساعت 12:24