تاریخ : پنجشنبه 29 خرداد 1399
کد 47746
منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع

مردم هرمزگان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند/ بیمارستان‌ها پاسخگوی حجم مراجعات نیست

گروه استان‌ها- افزایش افسار گسیخته موارد ابتلا به کرونا در هرمزگان موجی از نگرانی را به‌وجود آورده اما در این بین عدم رعایت موارد بهداشتی از سوی مردم این نگرانی‌ را دوچندان کرده و بیم آن می‌رود در روزهای آینده بیمارستان‌ها جوابگوی مراجعات نباشند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندرعباس، بعد از بردن یک لیوان آب و عسل برای همسرم که به تازگی در مرکز کووید ١٩ مبتلا شده، تا شاید کمی سرفه هایش کمتر شود، سراغ گوشی موبایلم آمدم و با عکس‌های یک مهمانی بزرگ از تولد دوستم مواجه شدم.

کمی بیشتر که در گوشی موبایل چرخیدم با دیدن عکس و فیلم‌های دوستانم در عروس کشان، یا در کافه بازی در فضایی بسته و با حضور دست کم ٢� نفر که ٣ نفر از آنها بیشتر ماسک نداشتند، فهمیدم حتی افزایش آمار مبتلایان و فوتی‌ها هم تاثیری بر مردم ندارد.

یا حتی هیچ ترسی از پرشدن ظرفیت بخش‌های بیمارستان و جوابگو نبودن برای بیماران که با خود چه فاجعه بزرگی را به همراه می‌آورد، در مردم وجود ندارد.

دیگر خستگی و فداکاری‌های کادر بهداشت و درمان، مبتلا شدن بسیاری از آنها، کمبود نیرو در بیمارستان و به کار گرفتن دانشجویان در این بخش‌ها، برایشان شوخیی بیش نیست.

در حالی که با مشاهده آمار هرمزگان، به این حقیقت دردناک میرسیم که مجموع آمار فوتی‌های دو هفته اخیر ٣ برابر کل آمار فوت شدگان در سه ماهه اخیر در استان است، اما باز هم نشانه‌ای از رعایت کردن پروتکل‌های بهداشتی در میان اکثر مردم وجود ندارد.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشگی هرمزگان، در حال حاضر استان در شرایطی به سر می‌برد که ٨٥ درصد تخت‌های بیمارستان تکمیل و در صورت ادامه این روند دیگر بیمارستان پاسخگوی بیماران بستری نخواهد بود.

فرشیدی در این رابطه تصریح کرد: اکنون ٥� � تخت ویژه بیماران مبتلا به کووید ١٩ داریم که ٤١� تخت پر است و هر لحظه تعداد بستری ها افزایش می‌یابد و با وجود افزایش ٤٨ تخت جدید ویژه مبتلایان، باز هم با کمبود مواجه هستیم.

وی افزود: اکنون 47 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال 22 نفر از آنها وخیم است و دستگاه تنفس مصنوعی هم نیز راه نجات افرادی که در زیر این دستگاه قرار دادند نیست چرا که 85 درصد این افراد جان خود را از دست می‌دهند.

بازگشت مجدد رکورد فوت‌شدگان کرونایی استان هرمزگان 

بعد از جمعه سیاه کرونا در هرمزگان که ١٢ نفر تنها در یک روز ویروس کرونا جانشان را گرفت و رکورد آمار فوتی را زد، باز هم روز گذشته شاهد از دست دادن ١٢ هم استانی دیگر بودیم.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در این خصوص گفت: این آمار شامل ٦ آقا و ٦ خانم بوده که سهم بندرعباس از آن ٤ نفر، بندر لنگه ٣ نفر، میناب ٢نفر، قشم ١نفر، حاجی آباد ١ نفر و رودان نیز ١ نفر بود.

نوروزیان درخصوص تعداد تست گرفته شده اظهار کرد: در ٢٤ ساعت گذشته در هر ٦١ فرد ساکن در استان، از یک نفر تست کرونا گرفته شده است که تا این لحظه این آمار  به ٢٩ هزار نفر رسیده است. از هر ٢ نفر که تست گرفته می‌شود، ١ نفر مبتلا به کرونا است که این یعنی افزایش 50 درصدی شمار مبتلایان در هفته‌های آتی.

به گفته فرشیدی در مجموع تا تاریخ ٢٧ خرداد ماه، ١٣٤ نفر قربانی این ویروس ناشناخته شده‌اند که تعداد قابل توجهی از آنها جوان یا افراد بدون بیماری زمینه‌ای بودند.

حال و روز بیمارستان شهید محمدی بندرعباس در این روزها چگونه است؟

در این رابطه یکی از پزشکان عمومی بخش داخلی بیمارستان شهید محمدی، گفت: تاکنون ٦ بخش کووید ١٩ در این بیمارستان به بیماران کرونا اختصاص یافته که با ادامه روند صعودی آمار مبتلایان، بخش‌های بیشتری جهت بستری بیماران مبتلا نیاز می‌شود که هزینه و نیروی بیشتری را باید صرف کرد.

دکتر محمدجواد امینی در خصوص شرایط بیماران مبتلا که به بیمارستان مراجعه می‌کنند، افزود: این تصوری که وجود دارد، که فقط بیماران دارای علائم بسیار شدید و مسن یا افراد دارای مشکل زمینه‌ای ، احتیاج به بستری و حتی دستگاه تنفس مصنوعی پیدا می‌کنند، اشتباه است.

وی ضمن اشاره به اینکه کرونا هیچ ساز و کار مشخصی ندارد، ادامه داد: بسیاری از مراجعه کنندگان در ابتدا دارای حال عمومی خوبی هستند اما به یکباره دچار علائم جدی می‌شوند و حتی برخی از آنها به آی سی یو منتقل شده و قادر به نفس کشیدن بدون ونتیلاتور نیستند.

امینی اظهار کرد: این ویروس همه را مبتلا می‌کند و جوانان، ورزشکاران و افراد سالم از این قاعده مستثنی نیستند و تفاوت چندانی بین آمار بستری جوانان با افراد مسن و  دارای بیماری زمینه‌ای وجود ندارد.

وی در رابطه با سن بیماران بستری گفت: این روزها، حداقل در کشیکهایی که بنده بوده‌ام ، بسیاری از افراد با سن حدود 25 تا 40 سال هم جهت بستری با حال بد مراجعه کرده‌اند.

شرایط بیماران غیر کرونایی چگونه می‌گذرد؟

امینی در این رابطه اظهار کرد: هنگامی که تعداد مراجعه کنندگان کرونا زیاد شود، به بسیاری از بیماران دیگر، رسیدگی مناسب نمی‌شود. همچنین برخی افراد بدلیل ترس از آلوده بودن بیمارستان به ویروس کرونا، با وجود عارضه و بیماری مختلف به بیمارستان مراجعه نمی‌کنند که عواقب بسیار بدی را بدنبال دارد.

وی تصریح کرد: بعنوان مثال بیماری داشتیم با درد شکم از ٣ ماه پیش که تازه در روزهای گذشته با شکایت از تورم و درد شدید شکمی به بیمارستان مراجعه کرده که مشخص می‌شود بیمار دارای پانکراتیت حاد و بدلیل مراجعه دیر هنگام، به آی سی یو منتقل می‌شود. 

امینی در رابطه با خطر بالای ابتلا به کرونا در بیمارستان افزود: از دیگر عواقب افزایش بیماران بستری کرونا در بیمارستان، می‌توان به ریسک مبتلا شدن بیماران و همراهان آنها در فضای بیمارستان بویژه اورژانس اشاره کرد چرا که اورژانس بیمارستان به دو بخش فوریت(جهت بیماران غیر کرونایی) و کووید ١٩ تقسیم شده که تقریبا در نزدیکی یکدیگر قرار دارند.

تاکنون درمان قطعی برای کرونا در استان هرمزگان وجود نداشته است

امینی در این رابطه گفت: شرایطی که از وجود درمان‌های احتمالی جدید نظیر پلاسمادرمانی، در اخبار می‌شنویم، در بخش‌ها موجود نیست و مردم هرگز نباید فکر کنند که این بیماری مانند سرماخوردگی راه درمان دارد.

وی ضمن تاکید بر عدم وجود هیچ داروی قطعی برای درمان بیماری، اضافه کرد: سایت‌های نامعتبری نیز از داروها و روش‌های درمان قطعی برای این ویروس سخن می‌گویند که تنها راهی برای سودجویی است و از مردم خواهشمندیم به شایعات در این خصوص توجه نکرده و بدون تجویز پزشک از دارویی استفاده نکنند.

امینی اظهار کرد: تا ساخت واکسن برای کوویدذ١٩، مردم باید با رعایت اصول بهداشتی و استفاده از ماسک، از مبتلا شدن و انتقال هرچه بیشتر این ویروس جلوگیری کنند.

ابتلای بیش از 250 نفر از کادر بهداشت و درمان هرمزگان به کرونا

امینی در رابطه با شرایط کادر بهداشت و درمان گفت: تمامی کارکنان در بیمارستان و مراکز تست کووید، نظیر پزشک، پرستار، پیراپزشک، خدمات، حراست، منشی و تمامی قسمت‌های فعال در این روزها، با این ویروس مواجه هستند.

وی ادامه داد: افزایش لجام گسیخته بیماران کرونا، باعث درگیری بیشتر کادر بهداشت و درمان با این بیماری شده که خستگی و فرسودگی زیادی را به همراه داشته است.

امینی افزود: بسیاری از پزشکان و کادر بهداشت و درمان و حتی دانشجویان پزشکی حاضر در بیمارستان و مراکز کووید مبتلا به این بیماری شده‌اند که طبق اعلام دانشگاه علوم پزشکی این آمار به بیش از ٢٥� نفر رسیده است.

وی اظهار کرد: برخی از این همکاران مبتلا شده، در بخش بستری هستند و بسیاری در قرنطینه خانگی به سر می‌برند که این باعث کاهش تعداد نیرو شده است که در مقابل کشیک های بیشتر و سنگین‌تری را برای بقیه همکاران بدنبال داشته است.

به گزارش تسنیم، در این روزها علاوه بر روند صعودی شمار مبتلایان به کرونا در بین آحاد مردم، شاهد افزایش مبتلایان در بین کادر بهداشت و درمان نیز هستیم.

افزایش شیوع بیماری و کاهش نیروی بهداشت و درمان در استان، باعث بروز مشکلات اساسی و جبران ناپذیری در بحث درمان بیماران بستری خواهد شد.

مدافعان سلامت در استان هرمزگان، هنوز با شرایط بحرانی بیمارستان، در کنار بیماران ایستاده‌اند و حتی بعد از اتمام دوره نقاهت باز هم به کمک آنها می‌آیندو

با نشستن پای حرف دل آنها میتوان فهمید که از بی توجهی مردم به کرونا، رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی، برگزاری مهمانی، عروسی و تجمعات، بسیار گله مند هستند که ممکن است باعث دل سرد شدن این مجاهدان سلامت شود.

آیا وقت آن نیست که مردم کمی به هشدارهای مسئولین و کادر بهداشت و درمان توجه کنند و با واقعیت این بیماری که میتواند هر کسی را درگیر کند و حتی به کام مرگ بکشد، روبرو شوند؟

گزارش از سمانه جیشی

انتهای پیام/868/ ت

  • تایید شده
  • در 1399/03/29
  • ساعت 10:12