تاریخ : پنجشنبه 5 تير 1399
کد 47870
منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع

هم‌‌افزایی بین‌‌بخشی چگونه بحران کرونا را در ایران کنترل کرد؟

رئیس مرکز هماهنگی ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران با اشاره به اهمیت همکاری‌های بین بخشی برای مقابله با کرونا در استان تهران، درباره نقش ارتش، سپاه، بنیاد مستضعفان، سازمان بازرسی کل کشور و ... در کنترل بحران کرونا توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ دکتر اسماعیل توحیدلو، مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رئیس مرکز هماهنگی ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران، با اشاره به اهمیت همکاری‌های بین بخشی برای مقابله با کرونا در استان تهران، گفت: از آغاز فعالیت ستاد از اوایل اسفندماه سال گذشته، انبوهی از مشکلات پیش رو بود؛ مشکلاتی که به نحوی حل کردن آن‌ها در گرو قدم به میدان گذاشتن ارگان‌های مختلف از جمله نیروی انتظامی، شهرداری، سپاه پاسداران، ارتش، قوه قضاییه، نهادهای عمومی غیردولتی و دانشگاه‌های دیگر علوم پزشکی استان تهران بود؛ در همین راستا در ستاد مقابله با بیماری کرونا کلان‌شهر تهران، معاونتی با عنوان معاونت هماهنگ‌کننده یا مرکز هماهنگی شکل گرفت. حوزه مسئولیتی این معاونت، ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف اجرایی اعم از سیاسی، اجتماعی، نظامی و امنیتی در راستای اهداف ستاد و تقویت مجموعه تعیین شد.

وی افزود: با تلاش‌های این معاونت، از تمامی دستگاه‌هایی که می‌توانستند در این مسیر کمک‌کننده باشند، دعوت به همکاری شد و به دنبال آن رئیس یا فرمانده‌‌ای از هر ارگان، اعضای شورای فرماندهی ستاد مقابله با بیماری کرونا را تشکیل دادند.

راه اندازی 23 نقاهتگاه در کمتر از یک هفته به دستور فرمانده کل سپاه 

توحیدلو با بیان اینکه از همان ابتدا نقش برخی از نهادها در این میان بسیار پررنگ بود، گفت: یکی از این نهادها سپاه پاسداران با محوریت قرارگاه ثارالله، سپاه حضرت محمد رسول‌الله(ص) تهران بزرگ و سپاه حضرت سیدالشهدا (ع) استان تهران است که علاوه بر کمک‌ها و همراهی‌های معنوی، در امور اجرایی نیز بسیار ثابت‌قدم در مدار ارائه خدمت حضور داشتند.

وی تصریح کرد: ابتدای اسفندماه به دستور سردار سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران در کمتر از یک هفته، 23 نقاهتگاه مجهز در سطح شهر تهران، همراه با نیروی انسانی مجرب و همچنین حدود 100 تن مواد غذایی، همچون گوشت، مرغ، برنج و تن ماهی اهدا شد که این اقلام در اختیار بیماران و کادر درمان قرار گرفت.

رئیس مرکز هماهنگی ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران، عنوان کرد: از جمله کمک‌های دیگر سپاه پاسداران از ابتدای اپیدمی ضدعفونی کردن تمام معابر شهر از جمله ایستگاه‌های BRT، مترو و آسایشگاه‌های جانبازان و سالمندان با کمک بسیج، اسکان معتادین متجاهر به‌صورت رایگان و پیگیری به‌منظور کفن و دفن شرعی کرونایی است.

به گفته توحیدلو، با هماهنگی معاونت عملیات قرارگاه ثارالله، به‌طور مستمر بالگرد در اختیار فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران قرار می‌گرفت تا ایام قبل از عید نوروز ترافیک شهری را بسنجد و وضعیت مبادی ورودی و خروجی شهر را بررسی و ارزیابی کند.

رئیس مرکز هماهنگی ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران گفت: کمک به اجرای طرح غربالگری در شهر تهران با مشارکت وزارت بهداشت و وزارت ارتباطات، به‌کارگیری بیش از 2 هزار نیروی بسیجی داوطلب، شناسایی افراد آسیب‌دیده اقتصادی و واگذاری بسته‌های حمایتی به آن‌ها و همچنین برنامه‌ریزی و تولید محتوای آموزشی به‌منظور ارائه آموزش عمومی در فضای مجازی بخشی از کمک‌های سپاه است.

وی گفت: شناسایی و توقیف اتباع بیگانه که با هدف جمع‌آوری و خرید اقلام بهداشتی به‌منظور ضربه زدن به نظام سلامت کشور و خروج آن‌ها از مبادی غیررسمی به کشورهای بیگانه و همچنین برخورد با اخلالگران که در فضای مجازی مشغول به انتشار اخبار کذب با محتوای عدم کارایی سیاست‌های نظام و درنهایت تشویش اذهان عمومی در جهت عدم کارایی کادر بهداشت و درمان کشور مشغول به فعالیت بودند، از اقدامات بی‌بدیل سازمان اطلاعات سپاه پاسداران با محوریت سازمان اطلاعات سپاه تهران بزرگ بوده است.

پشتیبانی بنیاد مستضعفان از کادر درمان در خط مقدم مبارزه با اپیدمی کرونا

توحیدلو با اشاره به اینکه بنیاد مستضعفان نیز در این مسیر ستاد را تنها نگذاشت، ادامه داد: در نظر گرفتن محل اقامت در هتل‌های کوثر، انقلاب و مرکز باران برای پزشکان و پیراپزشکانی که در خط مقدم مبارزه با کووید-19 بودند، یکی از بزرگ‌ترین کمک‌های این بنیاد محسوب می‌شود. همچنین در همین راستا، حمل‌ونقل کادر درمان را هم بر عهده داشت.

رئیس مرکز هماهنگی ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران، از در اختیار گذاشتن 24 دستگاه آمبولانس، 8 دستگاه به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، 8 دستگاه به دانشگاه علوم پزشکی ایران و 8 دستگاه به دانشگاه علوم پزشکی تهران خبر داد و گفت: این آمبولانس‌ها همچنان در حال سرویس‌دهی به بیماران کرونایی هستند.

وی ادامه داد: نیم چاشت‌های روزانه کیک و نوشیدنی نیز توسط بنیاد مستضعفان به وفور در اختیار بیمارستان‌ها قرار گرفت و همچنان این اقلام در انبارهای مراکز به کفایت موجود است. این بنیاد وعده ناهار تمامی بیمارستان‌ها را نیز تأمین می‌کرد.

به گفته توحیدلو اهدای 10 هزار ماسک و 2 هزار لباس حفاظت فردی به صورت هفتگی از جمله دیگر اقدامات بنیاد مستضعفان است.

اقدامات ارتش جمهوری اسلامی ایران در ایام کرونا

وی در خصوص اقدامات ارتش اظهار کرد: این دستگاه نظامی نیز در تهران بیمارستان‌های هاجر، خانواده، گلستان و بعثت را در اختیار بیماران کرونایی گذاشت و مرکز مصلی تهران را به عنوان مرکز نقاهتگاهی تجهیز کرد.

توحیدلو با اشاره به نقش پررنگ فرماندهی انتظامی تهران بزرگ با محوریت پلیس امنیت اقتصادی فاتب در کشف و ضبط اقلامی که در انبارها احتکار شده بود، افزود: بر همین اساس تمام نیروهای تمام وقت در اختیار ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران قرار داشتند و هم اکنون نیز آماده خدمت‌رسانی هستند. و در به‌کارگیری ماشین‌آلات سنگین یگان ویژه فاتب در امر ضدعفونی کردن معابر شهری به‌ویژه خیابان‌های اصلی، در جهت ایجاد آرامش روانی برای مردم بسیار کمک‌کننده بود، همچنین عملکرد پلیس در روز طبیعت در کنترل رفت و آمد بوستان‌ها، فضاهای سبز و تفرجگاه‌ها و کنترل مبادی ورودی و خروجی شهر بی‌نظیر بود.

وی ادامه داد: وزارت اطلاعات با محوریت سازمان اطلاعات استان تهران با ارائه گزارش در حوزه اشراف اطلاعاتی، اقدام، پیشگیری و صیانت و در حوزه هماهنگی و هم‌افزایی، بسیار کارآمد و پشتیبان ستاد بود؛ به عبارت ساده‌تر سازمان اطلاعات استان تهران به‌نوعی مرکز فرماندهی اتاق فکر ستاد محسوب می‌شود و تقریباً تمام تصمیم‌گیری‌ها با نظر و مشارکت این سازمان بی‌بدیل لحاظ می‌شود.

نقش دستگاه نظارتی سازمان بازرسی کل کشور در ستاد کرونا استان تهران

وی تصریح کرد: دستگاه نظارتی سازمان بازرسی کل کشور برای اولین بار با دستور رئیس محترم قوه قضاییه در قالب دستگاهی اجرایی در کنار ستاد حضور پیدا کرد و بازرس کل محترم استان تهران به نیابت از رئیس محترم سازمان بازرسی کل کشور در کلیه جلسات تصمیم‌گیری حضور پیگیر، مستمر و مفید داشت.

رئیس مرکز هماهنگی ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران، تصریح کرد: در اختیار گذاشتن اعتبارات مالیات بر ارزش‌افزوده‌ای که در فرمانداری‌ها وجود داشت، با همکاری بی‌بدیل استاندار تهران یکی از بزرگ‌ترین کمک‌های سازمان بازرسی در تأمین منابع مالی محسوب می‌شود که بسیاری از تجهیزات پزشکی نیز از محل همین کمک‌ها خریداری شد. البته این اقدامات همچنان صورت می‌گیرد.

نیروهای شهرداری بی‌ادعا وارد عمل شدند

توحیدلو با بیان اینکه نیروهای شهرداری حقیقتاً مجاهدانه و بی‌ادعا خدمت‌رسانی کردند، عنوان کرد: در روزهای ابتدایی بزرگترین فشار بر روی مدیر عامل و کارکنان سازمان بهشت زهرا بود، چراکه روزانه متوفیان بر اثر کرونا به آرامستان منتقل می‌شدند و غسل دادن این متوفیان دارای شیوه‌نامه خاصی بود که شهرداری توانست به نحو مطلوب این چالش را مدیریت کند.

وی با اشاره به فعالیت مستمر مترو در روزهای اوج بیماری، علی‌رغم تعطیلی این ناوگان حمل‌ونقل عمومی در بسیاری از کشورهای دنیا، تصریح کرد: روزانه چندین نوبت متروی تهران ضدعفونی می‌شد.

به گفته رئیس مرکز هماهنگی ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران، به‌طورکلی در خصوص همراهی‌های شهرداری می‌توان به مدیریت ضدعفونی و جابه‌جایی مسافران در ناوگان حمل‌ونقل عمومی و جمع‌آوری پسماندهای بیمارستانی که شیوه‌نامه‌ای بسیار حساس و در عین حال هزینه بر برای شهرداری داشت، اشاره کرد.

افزایش بهره‌وری ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران ارمغان هم‌افزایی بین بخشی است

توحیدلو نقش دادگستری استان تهران به‌ویژه معاون محترم قضایی استان و دادستان محترم تهران را نیز در تسریع فرآیندهای قضایی بسیار مهم دانست و افزود: در مواقعی که در ستاد برای اجرای دستورالعملی نیاز به دستور قضایی وجود داشت، به همکاری بی‌نظیر دادستانی تهران این امکان در کمتر از یک ساعت فراهم می‌شد و دستور قضایی مربوطه در اختیار ستاد قرار می‌گرفت و در امر مدیریت و نظارت بر زندانیان به مرخصی رفته در این ایام بسیار دقیق و با حساسیت خاص موضوع را پیگیری می‌کردند.

وی با اشاره به پشتیبانی همه‌جانبه وزیر بهداشت از ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران، ادامه داد: راهنمایی‌های دکتر نمکی، وزیر بهداشت از ابتدا تاکنون در تصمیم سازی‌های متقن ستاد مؤثر بوده است و بی‌شک بدون این همراهی و به اشتراک گذاشتن تجربیات، مدیریت شرایط بسیار سخت و حتی ناممکن می‌شد.

توحیدلو در پایان نقش دستگاه‌های اجرایی را در بهره‌وری ستاد کرونا، مشهود و چشمگیر عنوان و تصریح کرد: کمتر ستادی با این حجم از مقامات بلندپایه می‌تواند این‌گونه یکدل و یک‌صدا مشکلات را کنترل کند. این هم‌افزایی دستگاه‌های اجرایی در تهران باید به‌عنوان نمونه برای حل مسائل الگو در سایر استان‌ها قرار گیرد.

انتهای پیام/

  • تایید شده
  • در 1399/04/05
  • ساعت 13:35