تاریخ : پنجشنبه 5 تير 1399
کد 47875
منبع : جام نیوز مشاهده خبر در سایت منبع

اصلاحات قانون اساسی در روسیه؛ خیز ولادیمیر پوتین برای بقاء در قدرت

در روسیه رای‌گیری در مورد اصلاحات قانون اساسی شروع شده است. نتیجه این رای‌گیری می‌تواند به ماندن ولادیمیر پوتین در قدرت برای شانزده سال دیگر منجر شود.

به گزارش جام نیوز، برای جلوگیری از ازدحام بیش از حد، این رای گیری به مدت یک هفته انجام خواهد شد. اگر این اصلاحات به تصویب برسد، به این معنی است که پوتین می‌تواند دو دوره متوالی شش ساله دیگر پس از پایان دوره فعلی اش به عنوان رییس جمهوری روسیه باقی بماند.

 

این همه‌پرسی ابتدا قرار بود روز ۲۲ آوریل برگزار شود، اما به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا به تاخیر افتاد.

 

دوره کنونی ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین در سال ۲۰۲۴ به پایان می رسد. پوتین نگفته که آیا دوباره کاندیدای ریاست جمهوری خواهد شد. او گفته که در مورد این موضوع فکر می‌کند.

 

والنتینا ترشکوا، کیهان‌نورد سابق که حالا نماینده مجلس است و از حامیان سرسخت آقای پوتین، طرحی را ارائه کرده است که ادوار ریاست‌جمهوری او را "صفر می‌کند"، و به او اجازه می‌دهد تا مجددا نامزد شود. به نظر می‌رسد که حمایت عمومی نیز وجود دارد؛ بار آخری که او در سال ۲۰۱۸ سراغ صندوق رای رفت، بیش از ۷۶ درصد آرای عمومی را به خود اختصاص داد.

 

منتقدان پوتین او را به دست زدن به کودتای قانون اساسی متهم می کنند.

 

ولادیمیر پوتین استدلال می‌کند که انجام اصلاحات قانون اساسی که به وی اجازه می دهد دوباره کاندیدای ریاست جمهوری شود، در واقع رای دادن به ثبات است و گمانه‌زنی‌ها در مورد اینکه چه کسی جانشین او در سال ۲۰۲۴ خواهد شد را از بین می برد.

 

روسیه در قرن بیست‌ویکم هیچ رهبری جز پوتین نداشته است.

 

روس‌ها تا به امروز شاهد انتصاب او به عنوان نخست‌وزیر (۱۹۹۹)، انتخاب او به عنوان رئیس‌جمهوری (۲۰۰۸-۲۰۰۰)، انتصاب مجدد به عنوان نخست‌وزیر (۲۰۱۲-۲۰۰۸) و انتخاب دوباره به عنوان رئیس‌جمهوری (۲۰۱۲) بوده‌اند.

 

شخصیت ولادیمیر پوتین در جریان روزهای پایانی جنگ سرد بین دو اردوگاه شرق و غرب شکل گرفت.

 

او وقتی به عنوان افسر کاگ‌ب در شهر درسدن آلمان شرقی خدمت می‌کرد، از نزدیک شاهد انقلاب‌های ۱۹۸۹ بود.

 

به گفته بوریس رایشوستر، زندگی‌نامه‌نویس آلمانی پوتین، "اگر او در آلمان شرقی خدمت نکرده بود ما با پوتین و روسیه دیگری طرف بودیم."

 

پوتین بعد از بازگشت به زادگاه‌اش لنینگراد خیلی سریع به دست راست آناتولی سابچاک، شهردار این شهر، تبدیل شد.

 

پوتین هنگام خدمت در آلمان شرقی عضو شبکه‌ای بود که اعضایش با وجود از دست دادن مشاغل قبلی خود در موقعیت مناسبی برای پیشرفت شخصی و سیاسی در روسیه جدید بودند.

 

او روندی رو به رشد را طی می‌کرد و حتی از سقوط سیاسی سابچاک نیز جان سالم به در برد و روابطش با نخبگان جدید روسیه را گسترش داد. به مسکو رفت، در سرویس امنیت فدرال روسیه پیشرفت کرد و در نهایت در کرملین مشغول به کار شد.

 

بوریس یلتسین در آن زمان رئیس‌جمهوری روسیه بود. دولت او موفق شده بود با کمک الیگارش‌هایی که در دوران گذار قدرت و ثروت خوبی به هم زده بودند، مانع از به قدرت رسیدن حزب کمونیست شود.

 

بوریس یلتسین عاقبت ولادیمیر پوتین را در ۱۹۹۹ به عنوان نخست‌وزیر روسیه منصوب کرد.

 

اما رفتار یلتسین به مرور غیرمنتظره‌تر می‌شد، تا اینکه خیلی ناگهانی روز ۳۱ دسامبر ۱۹۹۹ از مقام خود استعفا داد.

 

پوتین که از حمایت برزوفسکی و باقی الیگارش‌ها برخوردار بود، جایگاه مناسبی برای رسیدن به مقام ریاست‌جمهوری موقت داشت و سپس با پیروزی در انتخابات مارس ۲۰۰۰ مقام خود را رسمی کرد.

 

به نظر می‌رسید که الیگارش‌ها و اصلاح‌طلبانی که اعضای خانواده سیاسی یلتسین محسوب می‌شدند از انتخاب خود راضی باشند: مردی برای تمام فصول، ناشناس، و در عین حال کاملا منعطف.

 

106

  • تایید شده
  • در 1399/04/05
  • ساعت 18:59