تاریخ : پنجشنبه 5 تير 1399
کد 47876
منبع : جام نیوز مشاهده خبر در سایت منبع

ترامپ بودجه تست کرونا را قطع کرد/ افزایش چشمگیر آمار مبتلایان به کرونا

آمریکا بر این گمان بود که پیک بحران کرونا را پشت سر گذاشته اما اکنون شمار مبتلایان تازه در چهار ایالت این کشور افزایش چشمگیری یافته است.

به گزارش جام نیوز، بنابر آخرین آمار و ارقام دانشگاه جانز هاپکینز در عرض ۲۴ ساعت، ۳۴ هزار و ۷۰۰ مورد تازه ابتلا به ویروس جدید کرونا در آمریکا شناسایی شده است.

 

این بالاترین رقم ثبت‌شده از پایان ماه آوریل به این سو و سومین رقم بالا از آغاز بحران کرونا در آمریکاست.

 

اوضاع در شماری از ایالت‌ها بسیار بحرانی گزارش شده است. کالیفرنیا که پرجمعیت‌ترین ایالت آمریکاست، در عرض ۲۴ ساعت بیشترین شمار مبتلایان تازه را نسبت به کل جمعیت داشته است. کالیفرنیا نزدیک به ۴۰ میلیون نفر جمعیت دارد.

 

به گفته گیوین، نیوسام، فرماندار کالیفرنیا از سه‌شنبه تا چهارشنبه این هفته ۷۱۴۹ مورد تازه ابتلا به ویروس جدید کرونا در این ایالت شناسایی شده است. شمار بیماران بستری در بیمارستان‌ها در مقایسه با دو هفته پیش حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است.

 

وضعیت در کلان‌شهر هوستون در ایالت تگزاس نیز رو به وخامت گذاشته است. نشریه نیویورک تایمز به نقل از سیلوستر ترنر، شهردار هوستون گزارش داده که ۹۷ درصد از تخت‌های مراقبت‌های ویژه در بیمارستان‌های این شهر پر است.

 

یک چهارم از بیمارانی که در بخش‌های سی‌سی‌یو بیمارستان‌های هوستون تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند، مبتلا به کووید ۱۹ هستند. شهردار هوستون به نیویورک تایمز گفته است: «من باور قطعی دارم که در مسیری اشتباه در حرکت هستیم، آن هم با سرعت زیاد».

 

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا افزایش شمار تست‌های تشخیص کرونا در عرض دو هفته گذشته را از دلایل افزایش شمار مبتلایان شناسایی‌شده ذکر کرده است.

 

به باور کارشناسان اما افزایش شمار مبتلایان کووید ۱۹ که باید در بیمارستان‌ها بستری شوند، نشان از وخامت بیشتر اوضاع دارد. شدت گرفتن پاندمی کرونا به ویژه در ایالت‌های فلوریدا، تگزاس و آریزونا نگرانی کارشناسان از جمله آنتونی فاوچی را برانگیخته است.

 

با توجه به افزایش شمار مبتلایان کووید ۱۹ در بسیاری از نقاط آمریکا ایالت‌های نیویورک، نیوجرسی و کنتیکت اعلام کرده اند شهروندانی که از مناطق بحرانی این کشور راهی این ایالت‌ها می‌شوند، باید ۲ هفته خود را قرنطینه کنند.

 

فرماندار نیوجرسی گفته مردم این سه ایالت "جهنم را از سر گذرانده‌اند" و نمی‌خواهند که شاهد یک موج دوم شیوع باشند.

 

اندرو کومو، فرماندار نیویورک، اعلام کرده است کسانی که از ۹ ایالت، از جمله فلوریدا، تگزاس و واشنگتن، به نیویورک می‌روند باید ۱۴ روز خود را قرنطینه کنند.

 

او گفت اگر شخصی محدودیت قرنطینه را رعایت نکند هزار دلار جریمه می‌شود. در صورت تکرار نقض قرنطینه جریمه تا ۵ هزار دلار بالا می‌رود.

 

در این میان شبکه خبری ان‌بی‌سی گزارش داده دولت ترامپ قصد دارد بودجه اختصاص‌یافته به ۱۳ مرکز انجام تست کرونا در آمریکا را تا پایان ماه ژوئن قطع کند. ۷ مرکز از این مراکز در ایالت تگزاس قرار دارند.

 

آمریکا با بیش ۲/۳ میلیون نفر مبتلا و بیشتر از ۱۲۱ هزار نفر درگذشته، بالاترین آمار قربانیان کرونا را در جهان دارد.

 

برخی از منتقدان لیبرال یا چپگرای دونالد ترامپ، به شدت شیوه برخورد او با بحران کرونا را زیر سوال می‌برند.

 

106

  • تایید شده
  • در 1399/04/05
  • ساعت 19:11