تاریخ : شنبه 7 تير 1399
کد 47889
منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع

تاثیر "میکروبیوتا" بر شدت بیماری کووید ۱۹ چگونه است؟

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: میکروبیوتا با ترشح متابولیت‌‌های مختلف میزان ترشح سیتوکین‌‌ها و پاسخ‌‌های التهابی را در بدن تنظیم می‌‌کند و از این طریق بر شدت بیماری کووید۱۹ تاثیرگذار است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ هر ساله بیست و هفتم ماه ژوئن معادل با هفتم تیر ماه در سرتاسر جهان مراسم بزرگداشت روز جهانی میکروبیوم برگزار می‌‌شود؛ شعار جهانی امسال برای این روز، اهمیت حفظ تنوع میکروبیوتای بدن انسان و جهان هستی است؛ به این امید که سلامت را در پی داشته باشد.

دکتر باقر لاریجانی؛ نایب رئیس کمیته ملی بیماری‌‌های غیرواگیر و رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران در آستانه روز جهانی میکروبیوم گفت: تعداد سلول‌‌های میکروبی بدن انسان بیشتر از سلول‌‌های انسانی است و میکروبیوتای بدن انسان با توجه به نقشی که در عملکرد سلول های ایمنی بدن دارد در شرایط همه گیری کووید19 از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی افزود: میکروبیوتا با ترشح متابولیت‌‌های مختلف میزان ترشح سیتوکین‌‌ها و پاسخ‌‌های التهابی را در بدن تنظیم می‌‌کند و از این طریق بر شدت بیماری کووید19 تاثیرگذار است.

لاریجانی با اشاره به این که ترکیب میکروبیوتای بدن انسان در بسیاری از بیماری‌‌های غیرواگیر از جمله چاقی، دیابت، پرفشاری خون، بیماریهای قلبی ــ عروقی و اختلالات کلیوی مختل می‌‌شود، تصریح کرد: این بیماری‌‌ها خطر مرگ و میر در مبتلایان به کووید19 را افزایش می‌‌دهند؛ مطالعات نشان داده‌‌اند که از هر پنج نفر در دنیا یک نفر دچار بیماری زمینه‌‌ای است که این موضوع خطر ابتلا به درجه شدید کووید19 و پیامدهای ناشی از آن را افزایش می‌‌دهد.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم افزود: شیوع بالای اختلال در ترکیب میکروبیوتای دستگاه گوارش و بیماری‌‌های غیرواگیر در سالمندان، این گروه سنی را در معرض خطر بالاتری در دوران همه گیری قرار داده است.

وی ادامه داد: با شناخت بیشتر نقش میکروبیوتا در مقاومت نسبت به بروز عفونت‌‌های ویروسی، می‌‌توان به شناسایی راهکارهای مداخله‌‌ای برای تعدیل ترکیب میکروبیوتا در راستای بهبود عملکرد سیستم ایمنی پرداخت.

نائب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر، ورزش کردن، پیروی از رژیم غذایی متنوع و سرشار از منابع فیبر و آنتی اکسیدان‌‌ها از جمله میوه‌‌ها، سبزی‌‌ها و غذاهای تخمیرشده، دوری از استرس و پرهیز از مصرف بی رویه آنتی بیوتیک‌‌ها را در تعدیل تنوع میکروبیوتای بدن انسان در شرایط همه گیری بیماری کرونا ویروس اثرگذار دانست.

لاریجانی ضمن اشاره به اهمیت این دانش بین رشته‌‌ای، توسعه این حوزه را یکی از اهداف مهم پژوهشگاه ذکر کرد و افزود: با توجه به نقش میکروبیوتا در بیماری‌‌های غیرواگیر، لازم است با شناخت این ترکیب بسترهای استفاده از این دانش در پیشگیری از بیماری‌‌ها را فراهم کنیم.

انتهای پیام/ 

  • تایید شده
  • در 1399/04/07
  • ساعت 16:39