تاریخ : يکشنبه 8 تير 1399
کد 47902
منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع

تاثیر تغییر روش محاسبه شاخص کیفیت هوا بر تعداد روزهای مطلوب و نامطلوب هوای تهران

یک کارشناس واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران توضیحاتی درباره تاثیر تغییر روش محاسبه شاخص کیفیت هوا بر تعداد روزهای مطلوب و نامطلوب هوای تهران بیان کرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، آلودگی هوا مشکل دیروز و امروز پایتخت‌نشین‌ها نیست؛ سال‌هاست این معضل بر زندگی مردم این کلانشهر سایه انداخته و تدابیری که برای کاهش آن اندیشیده شده، کارساز نبوده است. در سال‌های گذشته نیمه اول سال به ویژه فصل بهار، آلودگی هوا چندان خودنمایی نمی‌کرد و با آغاز فصل سرما و پدیده وارونگی دما یا اینورژن همه خود را برای سپری کردن روزهای آماده می‌کردند اما امسال اوضاع متفاوتی در شهر حاکم است.

اگرچه در محاسبه تعداد روزهای پاک و ناسالم امسال با مدت مشابه سال قبل تفاوت چشمگیری در تعداد روزهای ناسالم وجود ندارد اما به دلیل تغییرات شاخص اندازه‌گیری کیفیت هوا و سختگیرانه شدن این امر، تعداد روزهای پاک کمتری تجربه شده و به همان میزان تعداد روزهایی که کیفیت هوا در وضعیت قابل قبول قرار داشته، افزایش داشته است.

طبق این تغییرات اگر غلظت آلاینده ذرات معلق پیش از این تا رسیدن به 15 پاک تلقی می‌شد اکنون این رقم به 12 کاهش یافته است و در این محاسبات مقادیر پایین شاخص ناکس ( NOX)  نیز به حساب آلودگی گذاشته می‌شود در واقع پیش از این زمانی که شاخص به 200 نمی‌رسید شاخص ناکس به حساب نمی‌آمد اما اکنون در اعداد پایین شاخص نیز ناکس محاسبه می‌شود و در اعلام وضعیت هوا تأثیر می‌گذارد. البته این استانداردها در سطح کشوری تغییر کرده و بر اساس استانداردهای جهانی اعمال می‌شود. مرجع شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران نیز برای در نظر گرفتن میزان استانداردها سازمان محیط زیست است. 

سولماز احدی، کارشناس واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای با بیان توضیحاتی درباره تاثیر تغییر روش محاسبه شاخص کیفیت هوا بر تعداد روزهای مطلوب و نامطلوب هوای تهران در این‌باره با بیان اینکه سختگیرانه‌تر شدن محاسبه شاخص کیفیت هوا سبب افزایش تعداد روزهای فراتر از حد سلامت برای برخی آلاینده‌ها می‌شود، اظهار کرد: با اعمال تغییرات جدید، برای برخی از آلاینده‌ها با میزان غلظت یکسان شاخص بیشتری در نظر گرفته می‌شود که این امر در برخی موارد منجر به انتقال از یک وضعیت کیفی هوا به وضعیت دیگر (برای مثال کیفیت هوای پاک به قابل قبول و یا قابل قبول به ناسالم برای گروه‌های حساس) می‌‌شود.

وی در ادامه گفت: برای مثال، اطلاعات سامانه شرکت کنترل کیفیت هوا نشان می‌دهد که بر اساس روش جدید محاسبه شاخص، در مجموع طی فصل بهار سال جاری در تهران 15 روز کیفیت هوا در شرایط پاک،72 روز در شرایط قابل قبول و 6 روز در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت که از بین این 6 روز طی 2 روز نیز کیفیت هوا در آستانه شرایط ناسالم برای همه اقشار جامعه گزارش شد. چنانچه نحوه محاسبه شاخص کیفیت هوا تغییر نمی‌کرد و کیفیت هوا طی بهار امسال بر اساس روند قدیمی محاسبه می‌شد، 24 روز پاک، 67 روز قابل قبول و تنها دو روز ناسالم برای گروه‌های حساس گزارش می‌شد.

احدی با اشاره به اینکه مقایسه آماری نشان می‌دهد که کیفیت هوا در فصل بهار سال جاری مطلوب‌تر از مدت مشابه سال قبل بود، گفت: این موضوع نشان می‌دهد در روش محاسبه جدید - که بر اساس آخرین روش اعلام وضعیت کیفیت هوا توسط سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا تهیه شده است - بر حساسیت میزان آلایندگی و تاثیر آن بر سلامت شهروندان افزوده شده است و در نتیجه تعداد روزهای کمتری در شرایط پاک قرار گرفته‌اند.

وی در پایان تاکید کرد: هر چه بر میزان آلایندگی هوا افزوده شود، امکان ثبت عددهای بزرگتری از شاخص کیفیت هوا وجود دارد. برای مثال در روزهای گرم سال برای آلاینده ازن و در روزهای سرد سال آلاینده‌هایی مانند ذرات معلق ریز و دی‌اکسید نیتروژن شاخص بالاتری خواهند داشت.

انتهای پیام/

  • تایید شده
  • در 1399/04/08
  • ساعت 15:57