تاریخ : سه شنبه 18 شهريور 1399
کد 48547
منبع : جام نیوز مشاهده خبر در سایت منبع

آنکارا: ریاض باید درباره بستن پرونده قتل خاشقچی پاسخگو باشد

دفتر ریاست‌جمهوری ترکیه: ریاض باید درباره مختومه اعلام کردن پرونده خاشقچی پاسخگو باشد.

به گزارش جام نیوز به نقل ازالعالم، «فخرالدین آلتون» مدیر ارتباطات دفتر ریاست‌جمهوری ترکیه روز گذشته (دوشنبه) اقدام رژیم سعودی در بستن پرونده «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستان را محکوم کرد.

طبق گزارش شبکه روسی «راشاتودی»، آلتون تصریح کرد که حکم حبس برای هشت نفر در عربستان سعودی در ارتباط با قتل خاشقچی، برای ترکیه رضایت‌بخش نبوده است و ریاض باید پاسخ‌های بیشتری ارائه دهد.

مدیر ارتباطات دفتر ریاست‌جمهوری ترکیه ضمن متعهد شدن به ادامه تحقیقات آنکارا درباره پرونده قتل خاشقچی ادامه داد که حکم دادگاه عربستان سعودی در دادگاه مربوط به قتل جنجال‌برانگیز خاشقچی، سؤالات زیادی را بی‌پاسخ گذاشت و «انتظارات ترکیه و جامعه بین الملل را برآورده نکرد».

اوایل روز گذشته (دوشنبه)، دادستانی سعودی با صدور حکمی اعلام کرد که مسأله قتل جمال خاشقچی در دو جنبه خصوصی و عمومی جرم خاتمه یافته است؛ جنبه خصوصی که با عفو خانواده خاشقچی خاتمه یافت و در خصوص جنبه عمومی جرم نیز پنج تن از محکومان هر کدام به ۲۰ سال زندان محکوم شدند و یک نفر نیز به هفت سال و دو نفر هم به ۱۰ سال زندان محکوم شدند.

از طرف دیگر، سخنگوی دادستان سعودی این احکام را نهایی و لازم الاجرا دانست.

آلتون با اشاره به این حکم ریاض در پیامی که در صفحه توییتر خود منتشر شد، نوشت: «ما هنوز نمی‌دانیم که چه بلایی بر سر جسد خاشقچی آمده است و چه کسی خواستار مرگ او بوده است و یا اینکه اصلاً همدستان محلی در این قضیه مشارکت داشته‌اند یا خیر که همه این مسائل اعتبار این مراحل و روند قانونی در پادشاهی عربستان سعودی را زیر سؤال می‌برد».

وی ادامه داد که آنکارا به تحقیقات درباره قتل خاشقچی ادامه می‌دهد و تصریح کرد که «وظیفه شرعی و قانونی» ترکیه است که در خصوص این جرمی که در خاک ترکیه صورت گرفته است، شفاف‌سازی کند.

این دیپلمات ترکیه‌ای تصریح کرد که تنها راه «تضمین جلوگیری از وقوع چنین قساوت‌هایی در آینده»، انجام یک تحقیقات کامل درباره این حادثه است.

جمال خاشقچی، ستون‌نویس روزنامه آمریکایی واشنگتن پست بود که در سال‌های پایانی عمرش در آمریکا سکونت داشت. وی در ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ به دست یک تیم امنیتی سعودی در داخل کنسولگری عربستان در استانبول به طرز فجیعی کشته شد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که خاشقچی در اکتبر ماه ۲۰۱۸ برای انجام امور اداری مربوط به ثبت ازدواج جدید خود وارد کنسول‌گری عربستان در استانبول شد ولی هیچ‌گاه به نامزد چشم به راه خود که در بیرون کنسول‌گری منتظرش بود، ملحق نشد.

طبق گزارش راشاتودی، امتناع اولیه عربستان سعودی برای اعتراف به اینکه این روزنامه‌‌نگار سعودی به طرز فجیعی به قتل رسیده است و توسط گروهی از افراد از جمله یکی از افسران اطلاعاتی سعودی و یکی از پزشکان پزشک‌ قانونی تکه تکه شده است، موجب یک رسوایی بین المللی شد و در نتیجه آن شماری از کشورهای اروپایی، ممنوعیت‌هایی را برای فروش تسلیحات به عربستان وضع کردند.

در ماه دسامبر ۲۰۱۹ (دوم دی ماه ۱۳۹۸) عربستان تحت فشارهای جامعه بین الملل پنج نفر را به ۵ نفر را به اتهام مشارکت در قتل جمال خاشقچی به اعدام و سه متهم دیگر را به تحمل در مجموع ۲۴ سال زندان محکوم کرد.

با اینحال، «صالح خاشقچی» فرزند جمال خاشقچی در ماه می ۲۰۲۰ اعلام کرد که قاتلان پدرش را عفو می‌کند و پس از آن «اگنس کالامارد» گزارشگر ویژه سازمان ملل اوایل خردادماه ۹۹ در خصوص این اقدام خانواده خاشقچی در عفو قاتلان این روزنامه‌نگار منتقد عربستان ابراز تردید کرد.

  • تایید شده
  • در 1399/06/18
  • ساعت 12:39