تاریخ : سه شنبه 18 شهريور 1399
کد 48552
منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع

ربیعی: با دو ویروس تحریم و کرونا مبارزه می‌کنیم/ اجباری برای حضور دانش‌آموزان در مدارس نیست

سخنگوی دولت گفت: هیچ اجباری برای حضور دانش‌آموزان در مدارس وجود ندارد و‌ خود را مکلف می‌دانیم که اجازه ندهیم دانش‌آموزی از امر تحصیل عقب بماند.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری با خبرنگاران گفت: مبارزه با دو ویروس تحریم و کرونا مبارزه برای بقای ملی است و باید هم امر سلامت و هم بحث آموزش را پیش ببریم.

وی افزود: دوگانه‌های «جان و‌ نان»، «آموزش و جان» و «عزاداری و‌ سلامت» آزمون‌هایی است که باید با افزایش اعتماد با موفقیت از آن عبور کنیم، اینها آزمون‌های ملی برای همه ماست.

سخنگوی دولت بیان کرد: ستاد ملی مقابله با کرونا در بحث آموزش همه ابعاد را مورد توجه قرار داده و‌ به تصمیم‌گیری عقلانی در این زمینه رسیده است، در این بین عدالت آموزشی و‌ منزلت معلمان را نیز مورد توجه قرار دادیم. هیچ اجباری برای حضور دانش‌آموزان در مدارس وجود ندارد و‌ خود را مکلف می‌دانیم که اجازه ندهیم دانش‌آموزی از امر تحصیل عقب بماند.

ربیعی اضافه کرد: از سوی دیگر طبق بررسی‌هایی که انجام شده بود، در خانه ماندن دانش‌آموزان در برخی موارد منجر به چاقی بچه‌ها می‌شد و آثار روانی هم می‌توانست داشته باشد؛ تصمیم بر بازگشایی مدارس تصمیم درستی بود.

وی ابراز کرد: یکی از مصوبات هیئت دولت در ستاد ملی کرونا بود، براساس این مصوبه انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس در زمان مقرر با رعایت پروتکل‌ها برگزار خواهد شد، بنابر این مصوبه تشکیل ستاد و سخنرانی ممنوع و تبلیغات و اطلاع‌رسانی نیز در فضای مجازی انجام خواهد شد. برای شناسایی بیشتر داوطلبان صداوسیما امکانات برابر اطلاع‌رسانی و تبلیغاتی در حد متعارف در اختیار آنان قرار خواهد داد.

وی ادامه داد: در مصوبه دیگر با توجه به درخواست تعدادی ودیعه‌گیران اجاره مسکن اجازه داده شد متقاضیان با بانک‌های عامل تفاهم نمایند و مانده بدهی‌های آنها به اقساط تبدیل و پرداخت گردد. دولت برای تسریع در برنامه طرح ملی مسکن و نیز کمک به کارکنان دستگاه‌های دولت تصویب نمود 50 درصد از اراضی مازاد دستگاه‌ها به تأمین مسکن کارکنان همان واحد اختصاص یابد و مابقی اراضی برای تأمین مسکن برای تأمین افراد فاقد مسکن تخصیص یابد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: در روزهای گذشته شاهد مرحله تازه و رو به پیشرفتی در توسعه تعاملات بین‌المللی سازنده و مؤثر بودیم که در سفرهای اخیر مقامات بلندپایه آژانس و همین‌طور حضور هیئت اروپایی در ایران بازتاب داشت. این تحرکات دیپلماتیک نشانه دیگری از ناکامی ایالات متحده در پیش‌بردن طرح‌های ویرانگری است که نه‌تنها نابودی برجام بلکه فراتر از آن تهاجم همه‌جانبه به چندجانبه‌گرایی و قانونمندی‌های بین‌المللی را در نظر داشت.

ربیعی اظهار داشت: وزیر امور خارجه آمریکا خبر می‌دهد که قصد اعمال تحریم‌های منسوخ‌شده شورای امنیت علیه ایران را دارد؛ همان تحریم‌هایی که اعضای شورای امنیت یکصدا با آن به مخالفت برخاستند و هرگونه برگشت‌پذیری آن به‌دست آمریکا را ناممکن دانستند. ما بی‌اعتنا به این تهدیدها و نمایش‌های بی‌معنا، مصمم به تداوم تعامل توأم با احترام و حسن‌نیت با همه کشورها جهان و سازمان‌های بین‌المللی هستیم تا در برابر این یاغی‌گری کم‌سابقه و کنار ملت‌های جهان، از حاکمیت قانون و هنجارهای مشترک بین‌المللی دفاع کنیم. علاوه بر اعتمادسازی مستمر به‌عنوان زیربنای ارتقای روابط خارجی سازنده و مؤثر با جهان، تلاش برای توسعه روابط تجاری و کاهش موانع مربوط به مناسبات اقتصادی هم در مرکز توجه این دور جدید از دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی است. هیچ دستاوردی خود به خود حاصل نمی‌شود. وزارت امور خارجه در خط مقدم نبردهای دیپلماتیک در ماه‌های اخیر، زحمات فراوانی را متحمل شد.

وی تأکید کرد: این مسیر به‌عنوان خط‌مشی ثابت جمهوری اسلامی ایران در هفته‌ها و ماه‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت و اطمینان داریم که بیش از این هم، شاهد خبرها و نشانه‌های امیدبخش دیگری در برابر اردوی تحریم، شرارت و نفرت‌پراکنی جهانی آمریکا خواهیم بود.

سخنگوی دولت در ادامه این نشست در پاسخ به سؤالی  مبنی بر اینکه "خانواده‌ها برای حضور دانش‌آموزان به‌شکل حضوری و غیرحضوری نگرانی‌هایی دارند، تصمیمات ستاد ملی کرونا در این خصوص چیست؟" و این‌که تشبیه مدرسه به پادگان هم انتقاداتی در پی داشته است، گفت: رئیس‌جمهور تأکید کردند که حضور در مدارس به هیچ عنوان اجباری نیست. از ابتدا هم قرار نبود حضور در مدارس اجباری باشد ولی متأسفانه این روزها باب شده است برخی به‌روش برجسته‌سازی آنچه را از هر متنی می‌خواهند استخراج و بازنمایی می‌کنند. بحث مهم این بود که کنار موضوع سلامت دو مسئله برای دانش‌آموزان اهمیت دارد؛ یکی موضوع عدالت آموزشی بود که دل‌سوزان شخصیت‌های تأثیرگذار نیز نسبت به آن حساسیت نشان داده‌اند و این نگرانی وجود داشت که همه دانش‌آموزان نتوانند از امکانات و فضای مجازی جهت آموزش استفاده کنند و باید این طبقه از جامعه را هم حتماً در نظر داشت.

ربیعی تصریح کرد: همچنین بارها تأکید شد که آموزش و پرورش تنها بُعد آموزشی ندارد و حضور در مدارس برای افزایش سیاست‌های اجتماعی و شکل‌گیری شخصیت فرزندان به‌خصوص دانش‌آموزان عزیز پایه اول بسیار مهم و مؤثر است، با این حال رئیس‌جمهور محترم تأکید کردند که حضور در مدارس به هیچ عنوان اجباری نیست. در خصوص نظم در مدارس و تعبیر رئیس‌جمهور هم برخی مجدداً بازنمایی کردند. اتفاقاً ما هم نگران پادگانی شدن جامعه هستیم؛ نگران این هستیم که برخی بخواهند با همان نگاه پادگانی اینترنت و فضای مجازی را محدود و آزادی‌های مشروع را محدود کنند. همیشه یکی از صفات نیروهای مسلح نزد افکار عمومی نظم است و منظور رئیس‌جمهور نظم و انضباط در مدارس بود.

وی هم‌چنین در پاسخ به سؤالی درباره اینکه رئیس‌جمهور بارها در سخنان خود از دوگانه‌های «نان و جان»، «دین و جان» و «آموزش و جان» سخن گفته‌ است، آمار ابتلا به کرونا نشان‌دهنده موفقیت در زمینۀ برقراری تعادلی میان این دوگانگی‌ها بوده است، خاطرنشان کرد: اتفاقاً برگزاری و ایجاد تعادل بین این دوگانه‌ها رمز موفقیت ما بوده است. برگزاری این دوگانه‌ها موجب جلوگیری از افراط و تفریط است.

سخنگوی دولت افزود: اتفاقاً اینجا جای مقایسه با سایر کشورهای دیگر هم هست، کشورهای اروپایی دچار موج سوم شدند و برخی کشورها در فستیوال‌ها و اجتماعات نتوانستند مراعات کنند. در موضوع برگزاری دین و جان شاهد بودیم که مردم در عزاداری‌ها تمام پروتکل‌ها را رعایت کردند. همکاران ما در وزارت بهداشت گزارش دادند که پروتکل‌های بهداشتی به‌اندازه مطلوبی مراعات شده است. در مورد دوگانه نان و جان ما هم می‌گویم که از این مرحله عبور کردیم و از 17 درصد رعایت پروتکل‌ها امروز گزارش ناظران وزارت بهداشت این است که در اصناف 77.5 درصد در ادارات و بانک‌ها 90 درصد پروتکل‌ها رعایت شده است و تعطیلات کمی داشتیم.

ربیعی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره اصرار آمریکا بر بازگشت تحریم‌ها علیه کشورمان در مهرماه گفت: همان‌طور که قبلا و بارها تکرار کرده‌ایم، آنچه ایالات متحده آمریکا به آن استناد  می‌کند از اساس مبنای حقوقی ندارد. این کشور عضو برجام نیست که بخواهد از یکی از بندهای برجام استفاده کند.

وی ادامه داد: ضمن آنکه در همان بند قطعنامه و بندهای مرتبط در برجام اشاره شده که تمامی راه‌های حل و فصل اختلافات باید طی شده باشد، در صورتی که هیچ کدام از آنها طی نشده است. از نظر ما و دیگر اعضای شورای امنیت و جامعه بین المللی، در 20 سپتامبر اتفاقی جز تداوم زورگویی‌های نامشروع و شکست خورده و البته انزوای بیشتر آمریکا رخ نخواهد داد. همانطور که اعضای شورای امنیت با صدایی بلند به آمریکا گوش‌زد کردند، آمریکا هیچ حقی در بازگرداندن تحریم‌های پیشین ندارد و از این پس هم تلاش آمریکا هیچ معنایی غیر از سرکشی در برابر خواست و اراده جامعه بین المللی نخواهد داشت.

سخنگوی دولت بیان کرد: تحریم‌های مرتبط با قطعنامه‌های ملغی شده قبلی شورای امنیت، در ذات خود تحریم‌های چندجانبه و بین المللی بودند و تلاش برای اعمال یکجانبه آن کاملا بی‌معنا و مضحک بوده و اثرگذاری ندارد.

ربیعی درباره گفته‌ی رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر اینکه به‌دنبال طراحی مسیری هستیم تا تورم را کنترل و هدف‌گذاری کنیم، تصریح کرد: منظور ایشان استفاده از تجربیات مختلف حتی در بانک‌های مرکزی کشورهای پیشرفته در جهت اجرای سیاست‌های نوین پولی است که عملیات بازار باز محور اساسی این سیاست برای کنترل تورمی است.

وی گفت: این سیاست با هدف‌گذاری تورم تلاش می‌کند از طریق عملیات بازار باز با خرید و فروش اوراق اسلامی خزانه در سود بین بانکی تاثیر گذاشته و از آن طریق بر نرخ تورم تاثیر داشته باشد. روش 60 سال گذشته در کشورمان این سیاست نبوده و طی چند ماه گذشته این سیاست در بانک مرکزی اجرایی شده و بانک مرکزی نیز با اجرای بخش‌هایی از آن در حال کنترل نقدینگی و تورم است.

سخنگوی دولت درباره همکاری ایران و روسیه در ساخت واکسن کرونا و اقدامات انجام گرفته برای دست‌یابی به آن بیان کرد: خوشبختانه در کشور ما گروه‌های مختلفی در امر ساخت واکسن مشغول کار هستند؛ البته با روسیه و برخی کشورهای دیگر هم مذاکراتی داشته‌ایم که تبادل اطلاعات می‌شود.

ربیعی در ادامه در پاسخ به سوالی درخصوص نقشه راه اقتصادی یک سال باقی مانده دولت که از سوی رئیس‌جمهور مطرح شد، عنوان کرد: این برنامه اقتصادی از چند جهت تدوین شده که یکی تداوم و سرعت بخشیدن به برنامه‌هایی است که در این ماه‌ها انجام شده است. سیاست‌های تکمیلی برای موثرتر بودن تداوم آن برنامه‌هاست. لحاظ کردن تحولات بین المللی بر ظرفیت‌های همسایگان و شرایط داخلی اقتصاد کشور، تهدیدهای آمریکا و فرصت‌ها و قوت‌ها در برنامه در نظر گرفته شده است. هم‌چنین مجموعه اقداماتی در قالب پروژه‌هایی که در یکسال پایان خواهند یافت نیز در برنامه یک‌ساله هست.

وی افزود: این مجموعه برنامه‌ها بی‌تردید در بازار سرمایه تورم و اشتغال اثرگذار خواهد بود و بخشی از این برنامه در زمینه معیشت است و به صورت مستقیم و غیرمستقیم تاثیر خود را خواهد داشت.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شما در نشست‌های خبری قبلی عنوان کردید که دولت همچنان بر لایحه قبلی اصلاح قانون انتخابات که به مجلس دهم ارائه شده بود، اصرار دارد، در این‌باره چه رایزنی‌هایی با مجلس فعلی انجام انجام داده‌اید؟، بیان کرد: ما هنوز هم بر صحبت قبلی خود باقی هستیم. لایحه تقدیمی ما لایحه‌ای جامع است و نتیجه تجربه انباشته دستگاه‌های مختلفی است که در انتخابات دارای مسئولیت هستند.

ربیعی گفت: این لایحه با مشارکت کارشناسان وزارت کشور، صاحب‌نظران و شخصیت‌های علمی و دانشگاهی، استانداران ادوار، نمایندگان مجالس گذشته، احزاب و کنشگران سیاسی تهیه شده در کمیسیون سیاسی، دفاعی دولت مورد رسیدگی دقیق و مفصل و مبسوط قرار گرفته و کمیته منتخب دولت با لحاظ سیاست‌های کلی نظام انتخابات یک‌بار دیگر آن را دیده و اظهار نظر کرده‌اند، در دولت چندین جلسه بحث شده است. بهر حال از جامعیت خوبی برخوردار بوده و دولت با فوریت آن را به مجلس تقدیم کرد، البته با وصف پیگیری‌های مکرر معاونت پارلمانی رئیس‌جمهور در مجلس قبلی متاسفانه اعلام وصول آن به طول انجامید و مجلس دهم طرح نمایندگان مقدم بر لایحه دولت قرار گرفت و رسیدگی نشد و به مجلس یازدهم محول شد. از جمله لوایحی که دولت از مجلس یازدهم درخواست اولویت رسیدگی کرده لایحه جامع انتخابات است که امیدوارم کار کمیسیون‌های تخصصی مجلس مورد رسیدگی قرار گیرد. معاون پارلمانی رئیس‌جمهور از طریق رئیس و هیئت رئیسه محترم مجلس پیگیر لایحه در مجلس هستند.

وی بیان داشت: لایحه پیشنهادی دولت فقدان وحدت رویه در فرآیندهای انتخابات را مورد توجه قرار داده و حیطه اختیارات هیئت‌های اجرایی و نماینده نحوه حضور نامزدها را مشخص کرده و انتخابات با استفاده فناوری‌های نوین، نظام مالی شفاف و دقیق فعالیت‌های تبلیغاتی در آن پیش بینی شده است.

سخنگوی دولت در ادامه این نشست خبری خود درخصوص سفر وزیر خارجه سوئیس اظهار داشت: ایران و سوئیس دارای روابط تاریخی و دوستانه با یکدیگر هستند. دیدار رئیس‌جمهور سوییس از ایران در سال 1394 و دیدار رئیس‌جمهوری اسلامی ایران از سوئیس در سال 1397، اوج روابط دو طرف بود. دو کشور دارای نقشه راه روابط در ابعاد گوناگون  رایزنی سیاسی، امور اقتصادی و مالی، حمل و نقل، کشاورزی، گردشگری ، علوم وپژوهش، محیط زیست و ایمنی هسته‌ای غیر نظامی هستند که در سفر سال 94 رئیس‌جمهور سوییس به ایران ترسیم شده است. در خصوص کانال مالی بین ایران و سوئیس قابل توجه است که این کانال بعد از 20 ماه تعلل از سوی طرف آمریکایی، در خرداد ماه گذشته بطور رسمی عملیاتی شد. این کانال برای واردات اقلام ضروری دارویی و غذایی که از نظر قوانین بین المللی مشمول تحریم نمی‌شوند طراحی شده است.

ربیعی گفت: ما تردیدی در حسن نیت دولت سوئیس برای راه اندازی کانال نداریم ولی در مورد کارکرد آن با توجه به بدعهدی‌های دولت آمریکا دچار تردید هستیم. تاکنون دو تراکنش مالی با حجم نه‌چندان رضایت‌بخش، برای تامین داروهای بیماران سرطانی و بیماران پروانه‌ای از این کانال صورت گرفته و امیدواریم با تامین مبالغ لازم، این کانال فعال‌تر عمل کند.

وی با بیان اینکه همانطور که پیش از این هم تصریح شده، این سفر ربطی به مسائل روابط ایران و آمریکا ندارد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران بارها موضع رسمی خود را نسبت به گردن‌کشی‌های رژیم ترامپ اعلام کرده و تغییری هم در آن‌ ایجاد نشده است. به نظر نمی‌رسد تغییری در رویکردهای نادرست و مخرب واشنگتن ایجاد شده باشد. تا وقتی که شاهد اصلاح رویه در سیاست‌های خصمانه آمریکا نباشیم، زمینه‌ای برای از سرگرفتن گفتگوهای موثر و سازنده وجود نخواهد داشت اما اگر تغییرات مورد انتظار در سیاست‌های آمریکا تحقق یابد، بدون نیاز به میانجی‌گری و پیام‌رسانی و بر اساس ساختار مذاکراتی از پیش موجود در گروه 5+1، آمریکا می‌تواند به میز گفتگوها بازگردد؛ این موضع جمهوری اسلامی ایران از مدت‌ها قبل اعلام شده و هم‌چنان به قوت خود باقیست.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آقای نوبخت اعلام کرده که برای خرید به بازار نمی‌رود و از قیمت‌ها خبری ندارد، آیا مابقی دولتمردان نیز به بازار نرفته و از قیمت‌ها بی‌خبر هستند؟، تصریح کرد: اینکه یک مقام مسئول به‌طور صادقانه گفته که همسر وی خریدها را انجام می‌دهد کار اشتباهی است؟ آیا درست بود که در این خصوص دروغ گفته شود یا مثلا گفته شود قیمت‌ها در محله ما ارزان است؟ دقیق ترین گزاره ها در خصوص قیمت‌ها و تحولات بازار، به خصوص در مورد 100 قلم کالاهای ضروری و مهم دستگاه‌هایی چون وزارت اطلاعات، کشور، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی به‌طور نوبه‌ای تهیه و در اختیار رئیس‌جمهور و اعضای دولت ارائه می‌کنند.

ربیعی گفت: باید بدانیم تا زمانی که تنش قیمت ارز که ناشی از تحریم بوجود آمده را نتوانیم به سامان برسانیم این مشکلات وجود خواهد داشت. علیرغم حرکات جدید آمریکایی‌ها و فشارهای بین المللی و تکرار آن توسط رسانه‌های خارجی که روان جامعه را هدف قرار داده‌اند، تلاش می‌کنیم تکانه‌های ارزی را به ثبات برسانیم. کاهش تورم توسط بانک مرکزی و ستاد اقتصادی دنبال شده و  امیدواریم مسیر نرخ تورم در کانال‌های هدف‌گذاری شده قرار بگیرد اما من خودم از قیمت کالاهایی که خریداری می‌کنم، مطلع هستم.

این خبر تکمیل می‌شود... .

انتهای پیام/

  • تایید شده
  • در 1399/06/18
  • ساعت 13:0