تاریخ : چهارشنبه 19 شهريور 1399
کد 48558
منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع

استفاده از ظرفیت های شهرسازی برای تولید ثروت و منابع

شهردار تهران گفت: باید از همه ظرفیت‌های شهرسازی برای تولید ثروت و منابع استفاده کرد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری شهرداری تهران، پیروز حناچی در مراسم آغاز عملیات اجرایی خط 10 مترو تهران، اصلی‌ترین معضل کلان شهرها به ویژه شهر تهران را تمرکز جمعیت و فعالیت در آن ذکر کرد و افزود: البته این مشکل همه کلان شهرهاست؛ راه حل این مشکل نیز استقرار جمعیت در مساحت پیرامونی شهر است که حمل و نقل عمومی نقش اصلی را در انتقال جمعیت به مرکز شهر ایفا می‌کند.

وی افزود: همچنین حمل و نقل ریلی اصلی‌ترین راه حل این مسئله است. همه کلانشهرها تلاش کرده‌اند که اقتصاد مرتبط با حمل و نقل ریلی را فعال کنند تا بتوانند آن را گسترش دهند. مدیریت شهری نیز اتصال حمل و نقل ریلی به شهرها را دنبال کرده و مسیر ریلی پردیس را نیز در دستور کار  خود قرار داده است.

حناچی در ادامه گفت: داخل محدوده شهر تهران 240 کیلومتر مسیر وجود دارد که همین میزان برای ساخت و ساز در دستور  کار قرار گرفته است و امروز ساخت 40 کیلومتر از آن مسیر آغاز می‌شود.

شهردار تهران با اشاره به جزئیات پروژه ساخت خط 10 مترو تهران، گفت: از ویژگی‌های خط 10 مترو این است که بخشی از سیاهچاله‌های شهر را پوشش می‌دهد؛ یکی از این سیاه چاله‌ها منطقه خاک سفید و یکی دیگر نیز نمایشگاه بین‌المللی است که هر سال در زمان‌های برگزاری نمایشگاه‌ها این محدوده تبدیل به یک معضل ترافیکی می‌شد. هر چند برنامه این است که نمایشگاه‌های بزرگ به شهر آفتاب منتقل شود اما زمان برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی نیز در این منطقه مشکلات ترافیکی ایجاد می‌شود.

وی ادمه داد: خط 10 مترو این محدوده را نیز پوشش خواهد داد؛ همچنین دانشگاه شهید بهشتی و واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد همگی در مسیر این خط مترو قرار دارند و ایستگاه‌های تبادلی این خط می‌تواند در بهره وری سایر خطوط مترو  نقش تبادلی داشته باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: آن زمان که شهرداری منابع مالی در اختیار داشت از فرصت‌ها استفاده نکرد و امروز که با مشکل منابع مالی مواجه است، انتظار می‌رود دولت به شهرداری کمک کند. تأمین اعتبار مالی چنین پروژه‌های کلانی در توان مدیریت شهری نیست و حاکمیت می‌تواند با ایجاد مکانیزم‌های درستی، این پروژه‌ها را به نتیجه برساند.

حناچی تصریح کرد: حمل و نقل و شهرسازی دو بال یک مجموعه هستند که باید به یکدیگر کمک کنند؛ سکونت 450 هزار نفر در محدوده منطقه 22 بارگذاری شده این در حالی است که هیچ برنامه‌ای برای حمل و نقل ریلی آن وجود نداشته و در مقابل مناطقی هستند که حمل و نقل ریلی دارند اما به میزان کافی توسعه نیافته‌اند. باید از همه ظرفیت‌های شهرسازی برای تولید ثروت و منابع استفاده کرد.

وی در ادامه گفت: اداره کلانشهری مانند تهران توسط مسئولان محلی امکان پذیر نیست و حاکمیت باید به آن کمک کند مسائلی مانند آلودگی و حمل و نقل ریلی از جمله مسائلی هستند که شهرداری به تنهایی نمی‌تواند آن را انجام دهد. 

شهردار تهران ضمن اشاره به برنامه شهرداری برای مقابله با آلودگی هوا، یادآور شد: این برنامه‌ها شامل برقی کردن منابع آلوده کننده مانند اتوبوس، تاکسی و مترو است که توسط مدیریت شهری پیگیری می‌شود.

انتهای پیام/

  • تایید شده
  • در 1399/06/19
  • ساعت 9:50