تاریخ : پنجشنبه 20 شهريور 1399
کد 48577
منبع : جام نیوز مشاهده خبر در سایت منبع

کاهش چشمگیر جمعیت حیوانات وحشی/ زنگ خطر برای بشریت به صدا درآمد

تازه‌ترین گزارش موسوم به «سیاره زنده» که هر دو سال توسط «صندوق جهانی طبیعت» منتشر می‌شود، از میزان قابل توجه کاهش تنوع زیستی در جهان حکایت دارد.

به گزارش جام نیوز، در تازه‌ترین گزارش موسوم به «سیاره زنده» که جزئیات آن روز پنجشنبه منتشر شد، آمده است که بیش از دو سوم حیوانات وحشی طی کمتر از پنجاه سال گذشته به دلیل فعالیت‌های انسانی از بین رفته‌اند.

 

صندوق جهانی طبیعت ضمن طرح این هشدار یادآور می‌شود که هنوز برای جلوگیری از این تلفات بزرگ جانوری زمان باقی است.

 

در گزارش یاد شده ضمن اشاره به کاهش چشمگیر جمعیت گونه‌های جانوری و زوال کم سابقه حیوانات وحشی نسبت به خطرات ناشی از این فروپاشی برای آینده بشریت هشدار داده شده است.

 

بر اساس این گزارش جمعیت مهره‌داران جهان، اعم از پرندگان، ماهی‌ها، پستانداران، دوزیستان و خزندگان طی سال‌های ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۶ به طور متوسط ۶۸ درصد کاهش یافته است.

 

صندوق جهانی طبیعت روز پنجشنبه سیزدهمین گزارش دوسالانه خود را در خصوص وضعیت تنوع زیستی در جهان با به روز رسانی کامل «شاخص سیاره زنده» منتشر کرد.

 

«شاخص سیاره زنده» امسال توسط انجمن جانورشناسی لندن محاسبه شده و در آن داده‌های علمی مربوط به ۲۰ هزار و ۸۱۱ جمعیت مختلف به نمایندگی از ۴ هزار و ۳۹۲ گونه جانوری مورد مطالعه قرار گرفته است.

 

صندوق جهانی طبیعت در به روز رسانی دو سال گذشته گزارش «شاخص سیاره زنده» خود بر انفجار مصرف گرایی و نقش آن در کاهش چشمگیر جمعیت حیوانات تاکید کرده بود.

 

این گزارش همچنین با اشاره به بهره برداری‌های انسانی از منابع طبیعی یادآور شده بود که تنها کمتر از یک چهارم از مناطق خشک زمین از دسترسی و بهره برداری انسانی مصون هستند و ادامه شرایط موجود سبب خواهد شد تا میزان خشکی‌های در امان مانده از تبعات فعالیت‌های انسانی به ده درصد کاهش یابد.

 

شاخص سیاره زنده در به روزرسانی تازه خود بار دیگر بر زیاده روی در بهره‌برداری انسانی از منابع طبیعی به خصوص در پهنه‌ها و رودخانه‌های آب شیرین تاکید می‌کند و یادآور می‌‌شود که تخریب حدود ۹۰ درصدی تالاب‌های جهان از سال ۱۷۰۰ تاکنون و دستکاری و ایجاد تغییرات در میلیون‌ها کیلومتر رودخانه در جهان تاثیر چشمگیری بر جمعیت شناسی گونه‌‌های جانوری آبزی داشته است.

 

106

  • تایید شده
  • در 1399/06/20
  • ساعت 19:36