تاریخ : شنبه 22 شهريور 1399
کد 48589
منبع : جام نیوز مشاهده خبر در سایت منبع

واکسن آنفلوانزا در چه موارد کارایی ندارد؟

تزریق واکسن آنفلوانزا معمولا در آستانه فصل پاییز برای افراد دارای بیماری های زمینه ای توصیه می شود، اما برخلاف تصور برخی افراد، تزریق این واکسن در موارد مهمی کارایی ندارد.

به گزارش جام نیوز، آنفلوانزا بیماری بسیار شایعی در فصل های سرد سال است که انواع فراوانی دارد و با علائمی مانند تب، سرفه، ناخوشی، گرفتگی و آب ریزش بینی همراه است.

 

ترس ابتلا به آنفلوانزای کشنده پرندگان و خوکی و شیوع زیاد آن سبب می شود به زدن واکسن آنفلوانزا روی بیاوریم.


واکسن آنفلوانزا محتوی آنتی ژن های سطحی ویروس آنفلوانزا است، این واکسن به صورت سوسپانسیون در سرنگ های آماده مصرف و به شکل مایع شفاف و بی رنگ در سرنگ های تک دوز است. برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوانزا به خصوص در افرادی که در صورت ابتلا به آنفلوانزا در خطر بروز عوارض آن قرار دارند، توصیه می شود.


واکسن های آنفلوآنزا هم به صورت تزریقی و هم به شکل پاشیدنی داخل بینی وجود دارند. در مورد این بیماری چندین باور غلط وجود دارد ، باورهای رایج غلطی که مردم آن را درست می پندارند و در برخی از موارد از خود بیماری نیز مشکل سازتر خواهد بود.

 

با وجود همه خبرهایی که در خصوص تزریق واکسن آنفولانزا وجود دارد اما این واکسن در مواردی نیز کارایی ندارد:

 

آنفولانزا را دست کم نگیرید


باور اشتباه:
آنفولانزا خطرناک نیست و یک عفونت ویروسی خفیف می باشد.
درست است آنفولانزا خطرناک ترین بیماری دنیا نیست اماجزو بیماری هایی است که سالیانه جان افراد زیادی را در معرض خطر قرار می دهد و حدود 250 الی 500 هزار نفر سالانه به علت این بیماری جان خود را از دست می دهند.
آنفولانزای H1N1 برای جوانان خطرناک است و نوع فصلی آن برای آنان که سیستم ایمنی ضعیف دارند و افراد مسن و کودکان خطرناک است.
 

بدن هیچکس در مقابل آنفولانزا مصون نیست
 
باور اشتباه:
بسیاری از افراد بر این باورند چون تا کنون دچار آنفولانزا نشده اند در باقی عمر نیز دچار نمی شوند و نسبت به این بیماری مصونند.
آنفولانزا بیماری است که توسط سویه های مختلفی که هر ساله تغییر می کنند ایجاد می شود به همین دلیل است که هر سال نیاز به تزریق واکسن جدید است .بنابراین نمی توان گفت که شما اگر از قبل نسبت به آن مصونیت گذشته داشته اید در برابر انواع جدید آن نیز در امان هستید.
 

واکسن منجر به بروز آنفولانزا نمی شود


باور اشتباه:
برخی به اشتباه فکر می کنند که اگر واکسن انفولانزا را بزنند به بیماری آنفولانزا دچار می شوند. به همین دلیل این واکسن را که بهترین محافظت کننده در برابر ویروس آنفولانزا می باشد را به دلیل ترس و وحشت از مبتلا شدن به این بیماری نمی زنند.
شما با زدن واکسن تزریقی آنفلوآنزا، آنفلوآنزا نمی گیرید، اما عوارضی جزئی مانند تورم، تب خفیف و درد بدن ممکن است رخ دهد. واکسن آنفولانزا حاوی نمونه های مرده این ویروس است که موجب بیماری آنفولانزا نمی شود و در صورتی بیماری ایجاد می شود که واکسن زنده باشد.
 

واکسن آنفولانزا عوارض جانبی شدید ندارد


باور اشتباه:
برخی از افراد بر این باورند که واکسن آنفولانزا عوارض جانبی شدیدی دارد.
برخی از افراد از زدن واکسن آنفولانزا به دلیل عوارض جانبی آن امتناع می ورزند و این عوارض را با علائم آنفولانزا اشتباه می گیرند در صورتی که عوارض جانبی واکسن بسیار خفیف است و عبارت است از :درد ماهیچه ها ، خستگی ، تورم و سرخی در محل تزریق سرنگ که در برابر علائم آنفولانزا خفیف است و مدت کمتری طول می کشد تا این عوارض از بین برود.
 
 
موفقیت واکسن آنفولانزا بالاست
 
باور اشتباه:
این باور اشتباه در مبان مردم جا افتاده است که اگر واکسن آنفولانزا را نیز تزریق کنید ، باز هم دچار آنفولانزا می شوید.
واکسن آنفولانزا ایمنی بالایی دارد اگر چه نمی توان گفت که 100درصد تاثیر دارد اما در اکثر افرادی که این واکسن را تزریق نموده اند و زندگی سالمی دارند موفقیت بالایی داشته است. موفقیت واکسن آنفولانزا به سن و سلامت شخص و گونه ویروس وابسته است.
 
 

واکسن آنفولانزا سیستم ایمنی بدن را تضعیف نمی کند


باور اشتباه:
تزریق واکسن آنفولانزا سیستم ایمنی را ضعیف می کند.
این واکسن نه تنها موجب تضعیف نظام ایمنی نمی شود بلکه ایمنی را در برابر ویروس آنفولانزا تقویت می کند.


واکسن آنفولانزا نه سرماخوردگی!


باور اشتباه:
زدن واکسن آنفولانزا سبب می شود که دیگر دچار سرماخوردگی نشویم.
اگرچه برخی علائم بیماری سرماخوردگی و آنفولانزا مشابه هم است ولی این واکسن در مقابل سرماخوردگی از ما محافظت نمی کند و سرماخوردگی توسط باکتری یا ویروس ایجاد شده، ربطی به آنفولانزا ندارد و واکسن نمی تواند موجب محافظت شما از سرما خوردگی شود.


چه کسانی باید واکسن تزریق کنند؟

 
سالمندان ، کودکان و بچه های خیلی کوچکافراد دچار بیماری کلیه، دیابت، ایدز، مشکلات قلبی و یا اختلالات ریوی نظیر آسم برای پیشگیری از عوارضی نظیر ذات الریه خانم های جوانی که در فصل آنفلوآنزا در سه ماهه دوم یا سوم بارداری هستند.نوجوانانی که به دلیل بیماری های خاص آسپرین مصرف می کنند چون ممکن است در صورت ابتلا به آنفلوآنزا در معرض خطر نشانگان Reye قرار گیرند.


بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفلوآنزا

 
بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفلوآنزا اوایل پاییز است زیرا بدن فرصت آن را دارد تا قبل از رسیدن زمستان و فصل آنفلوآنزا ایمنی خود را بالا ببرد.
  • تایید شده
  • در 1399/06/22
  • ساعت 18:36