تاریخ : يکشنبه 23 شهريور 1399
کد 48598
منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع

حضور شهردار در جلسات هیئت دولت باری از دوش تهران برنداشت

عضو پیشین شورای اسلامی شهر تهران گفت: نه تنها حضور شهردار بلکه حضور رئیس شورای شهر هم در جلسات هیئت دولت لازم است اما متأسفانه حضور شهرداران تهران نتوانست باری از دوش شهر بردارد.

مجتبی شاکری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره اهمیت حضور شهردار تهران در جلسات هیئت دولت و دستاورد این حضور در دوره فعلی مدیریت شهری اظهار کرد: موضوع بسیار مهم حضور شهردار تهران در جلسات هیئت دولت که در دولت هشتم مطرح شد، مبنای درستی داشت زیرا بخش بسیار مهمی از هزینه‌هایی که برای شهر تهران صورت می‌گیرد به واسطه پایتخت بودن این شهر است و نباید انتظار داشت که شهروندان تهرانی هزینه اداره شهر را بابت این عنوان بپردازند.

وی ادامه داد: دولت وقت پذیرفت که شهردار در جلسات حضور یابد زیرا مباحث مهمی مانند مدیریت یکپارچه شهری که در بحرانها و حوادث خاص جنبه امنیتی و حساسیتهای خاص خودش را دارد باید در جایی هماهنگ شود که بهترین جایگاه هیئت دولت است.

عضو سابق شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: با اشرافی که وزرا بر وزارتخانه‌های خود و مدیران شهری بر شهر دارند، امکان هماهنگیهای لازم وجود داشت اما به دلایل مختلف اواخر دولت هشتم به بعد، حضور شهردار در جلسات هیئت دولت را برنتابیدند  تا شهروندان تهرانی بتوانند از منافع این حضور بهره‌مند شوند.

وی گفت: حضور شهردار تهران در جلسات هیئت دولت کمک می‌کرد برخی از مطالبات شهرداری از دولت به‌ویژه در بخش حمل و نقل عمومی پرداخت شود، بسیاری از مسائل زیست محیطی و آلودگی هوا در ارتباط دولت و شهرداری مطرح و حل شود همچنین می‌شد برای ساخت و سازها و برج سازی‌هایی که اکنون در رأس مسائل مسئولان است و قواره شهری را برهم زده، تصمیمات راهبردی اخذ کرد و تصمیماتی برای واقعیت پیدا کردن درآمدهای پایدار شهری گرفت علاوه بر این در سایه این تعاملات می‌شد ساماندهی کسب و کارها و رسیدگی به امر مهم تاب‌آوری شهری را هم در دستور کار و بررسی قرار داد. 

شاکری ادامه داد: هنوز آثار سوء فرصت‌سوزیهای دولتهای مختلف برای به صحنه کشیدن ظرفیتهای شهر و مدیریت شهری برقرار است زیرا حضور کوتاه‌مدت شهرداران از جمله حناچی در جلسات هیئت دولت نتوانست باری از دوش شهر بردارد و حساسیتهای نابه‌جای دستگاه اجرایی به شهر و شورای شهر را ترمیم کند.

وی خاطرنشان کرد: برخی دولتها می‌گفتند می‌توانند در ازای برخی اموالی که شهرداری دارد، پالایشگاه بدهیم یا شرکتهای دولتی که قرار است خصوصی شوند به منبعی برا کسب درآمد پایدار برای شهرداری تبدیل شود اما همه اینها در سطح یک ایده خوب باقی ماند و عملی نشد.

عضو سابق شورای اسلامی شهر تهران گفت: در حال حاضر نیز یکی از مشکلات جدی شهرداری، عدم مدیریت هماهنگ و یکپارچه شهری و درآمدهای پایدار است و عوارض نبود مدیریت یکپارچه را در روزهای کرونایی دیدیم و شاهد بودیم که نظرات متعارضی بین مدیریت شهری، وزیر بهداشت و رئیس جمهوری وجود داشت.

وی گفت: به عقیده بنده نه تنها حضور شهردار در جلسات هیئت دولت بلکه حضور رئیس شورای شهر نیز با توجه به مسئولیت‌هایی که دارد، لازم است تا از تعارض در تصمیم گیریها جلوگیری شود.

انتهای پیام/

  • تایید شده
  • در 1399/06/23
  • ساعت 14:36