تاریخ : دوشنبه 24 شهريور 1399
کد 48603
منبع : پایگاه اطلاع رسانی آناج مشاهده خبر در سایت منبع

در نشست خبری انجمن داروسازان استان مطرح شد؛

هجمه به داروخانه‌ها در ایام کرونا/ داروی موثر کرونا چیست؟

نشست خبری انجمن داروسازان آذربایجان‌شرقی به مناسب هفته داروسازی برگزار شد.

به گزارش آناج، حجت‌اله یزدان‌شناس رئیس انجمن داروسازان آذربایجان‌شرقی به مناسبت هفته داروسازی در نشست خبری با خبرنگاران اظهار داشت: انجمن داروسازان در تبریز هشتصد عضو فعال دارد و در موقع مقرر با کسب اجازه از وزارت کشور انتخابات انجام می‌دهد که به تعداد هر ۲۰۰ نفر یک نفر به عنوان اعضای مجمع انتخاب می‌شوند.

وی با اشاره به مناصب مدیریتی داروسازان استان گفت: من رئیس مجمع داروسازان ایران هستم و دومین نفر هم که رئیس انجمن داروسازان ایران است، تبریزی است.

رئیس انجمن داروسازان استان با بیان اینکه انجمن وظایف خاصی دارد که می‌توانند در جلسات هیئت دولت و مجلس شرکت کنند، عنوان کرد: علاوه بر وظایف اصلی کارهای خیریه‌ای هم توسط این انجمن انجام می‌شود و در زلزله ارسباران چند روزی به روز داروساز مانده بود که من تصمیم گرفتم که روز داروساز را جشن نگرفته و هزینه آن را جهت زلزله‌زدگان آذربایجان هزینه کنیم و حتی داروسازان استان هزینه دیه زندانی اعدامی را تامین کردیم.

وی با گلایه از عملکرد دولت در ممنوعیت فروش ماسک و الکل در داروخانه‌ها در ابتدای شیوع کرونا توضیح داد: در اوایل کرونا دائما اعلام می‌کردند که داروخانه‌ها ماسک احتکار کرده‌اند؛ اما مگر ما می‌دانستیم که کرونا شیوع پیدا می‌کند که تعداد بالا ماسک بخریم؟

یزدان‌شناس با بیان اینکه داروخانه‌ها تنها قشر بدون تعطیلی در ایام کرونا بودند، توضیح داد: با تمام این تلاش‌ها حتی داروخانه‌ها اجازه فروش الکل نداشتند و دائما گزارش تهیه می‌کردند که داروخانه‌های متخلف پلمپ شد! شما یک داروخانه متخلف را به من نشان بدهید که چیزی احتکار کرده باشد.

وی با اشاره به اینکه این روزها هرکس می‌تواند ماسک بخرد، گفت: بیشتر این ماسک‌ها معلوم نیست که اصلا استاندارد باشند در حالیکه ماسک‌هایی که توسط داروخانه‌ها به فروش می‌رسد، توسط شرکت‌های مورد تایید غذا و داروست.

رئیس مجمع داروسازان استان با بیان اینکه ۹۸ درصد داروهای مصرفی تولید داخل هستند، تصریح کرد: دو درصد باقی مانده داروها بیشتر مربوط به داروهای شیمی درمانی است.

وی درباره داروهای موثر در کرونا توضیح داد: خوشبختانه اخیرا تاثیر مثبت داروی رمدسیویر دیده شده و هر آمپول آن ششصد هزار تومان است و به مقدار کافی وجود دارد.

یزدان‌شناس در خصوص کمبود داروخانه‌ در استان اظهار داشت: پذیرش دانشجوی داروسازی در سالهای گذشته افزایش یافته و از آنجایی که کارخانه‌های داروسازی تمایلی به استخدام ندارند، فارغ التحصیلان به ایجاد داروخانه رو می آورند که این رشد داروخانه‌ها مشکل ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به کمبود واکسن آنفولانزا عنوان کرد: واکسن آنفولانزا برای همه خوب نیست و حتی ممکن است، عوارض داشته باشد و چندین پرونده اثر نامناسب آنفولانزا داشتیم.

در ادامه محمدرضا سیاهی بازرس انجمن داروسازان استان با اشاره به نقش داروسازان گفت: نقش داروسازان حفظ و ارتقا جامعه است و این نقش در تمام بخش‌های داروسازی اهمیت دارد.

وی در خصوص تبلیغات و پروگاندای شرکت‌های دارویی ابراز داشت: در بسیاری از مواقع مریض به ما مراجعه می‌کند که به من گفته‌اند اگر داروی خارجی تهیه نشود، اثر نخواهد داشت و اینجا تا چه حد دست پزشک و داروساز باز است که بیمار را به داروی ایرانی سوق دهد؟

سیاهی با بیان اینکه با وجود تحریم‌ها داروسازی ایران با کشورهای اروپایی برابری می‌کند، گفت: خوشبختانه در دانش و تولید دانش داروسازی نقش برتری داریم و در تولید آنتی‌بیوتیک‌ها بی‌نیاز هستیم و در همین تبریز آنتی‌بیوتیک‌ تولید می‌شود.

وی با اشاره به تولید داروی کوپامر در ایران یادآور شد: این دارو مختص بیماران ام اس است و به جز اسرائیل و ایران تولید کننده‌ای ندارد.

در حال تکمیل...

  • تایید شده
  • در 1399/06/24
  • ساعت 16:30