تاریخ : چهارشنبه 26 شهريور 1399
کد 48616
منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع

چرا دولت نسبت به اجرای قانون هوای پاک بی‌توجهی می‌کند؟

یک نماینده مجلس شورای اسلامی ضمن اینکه قانون هوای پاک را یکی از قوانین مهم و تأثیرگذار در مقابله با آلودگی هوا دانست، گفت: سؤال ما این است که چرا دولت قانون هوای پاک را اجرا نمی‌کند؟

علی‌اکبر کریمی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه محیط زیست خبرگزاری تسنیم با ابراز تأسف از اینکه آلودگی هوای کلانشهرها خسارات مالی و جانی بسیاری به همراه دارد، اظهار کرد: مشکل اصلی در حل نشدن آلودگی هوای شهرهای بزرگ این است که فقط یک سازمان و نهاد، متولی امر مقابله با آلودگی هوا نیست.

وی با بیان اینکه نداشتن متولی مشخصی برای مقابله با آلودگی هوا موجب شده در رفع این معضل سردرگمی ایجاد شود، گفت: از بنزین یورو 4 و بالاتر گرفته تا افزایش خطوط مترو در کلانشهرها، در کنار مدیریت نادرست پسماندها و بسیاری از عوامل دیگر، هرکدام در میزان آلودگی هوای شهرها نقش دارد، اما هر کدام این معضلات مربوط به یک دستگاه است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: در میان همه این ناهماهنگی‌ها در حوزه مقابله با کاهش آلودگی هوا، ستاد کاهش آلایندگی هوا اقداماتی را انجام داده،اما کافی نیست.

کریمی تصریح کرد: دولت باید اقداماتی را برای انجام  اموری که منجر به کاهش آلایندگی هوا می‌شود، انجام دهد، بدون شک دولت باید با افزایش درآمدها، برای بهبود شرایط زیست‌محیطی از جمله کاهش آلودگی هوا تلاش کند.

وی با اشاره به تزدیک شدن به فصل پاییز و افزایش میزان آلایندگی‌ها در هوای شهرهای بزرگ، افزود: باید تمهیدات لازم از ماه‌ها قبل برای مقابله با آلودگی هوای شهرهای بزرگ در فصل پاییز اندیشیده می‌شد تا پاییز امسال شاهد کمتر شدن میزان شاخص آلایندگی هوا باشیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن ادامه داد: قانون هوای پاک را یکی از قوانین مهم و تأثیرگذار در مقابله با آلودگی هواست، اما این قانون نیز مانند سایر قوانین به درستی اجرا نمی‌شود.

کریمی با تأکید بر اینکه دولت باید قانون هوای پاک را اجرا کند، گفت: بارها به دولت درباره اجرای درست این قانون، چه در دوره دهم مجلس و چه در دوره یازدهم تذکر داده‌ایم، اما متأسفانه نسبت به اجرای آن از سوی دولت بی‌توجهی می‌شود، سؤال ما این است که چرا دولت قانون هوای پاک را اجرا نمی‌کند؟

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان خاطرنشان کرد: معضل آلودگی هوا امری فانتزی نیست که فقط حرف آن در رسانه‌ها مطرح شود، باید به این معضل به صورت جدی رسیدگی شود، زیرا در بلندمدت نسل‌های آینده را تحت تأ‌ثیر قرار خواهد و اگر چاره‌‌ای برای آن اندیشیده نشود، در آینده دچار مشکلات اساسی در این حوزه خواهیم شد.

انتهای پیام/

  • تایید شده
  • در 1399/06/26
  • ساعت 13:48