تاریخ : سه شنبه 30 دي 1399
کد 49673
منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع

اراده حاکمیت و مطالبه‌گری شهروندان راهکار اصلی کاهش آلودگی هوا

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت: راهکار اصلی کاهش آلودگی هوا عزم و اراده حاکمیت در تکالیف تعیین شده و مطالبه‌گری شهروندان است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، شینا انصاری در مراسم تجلیل از سفیران هوای پاک شهر تهران، اظهار کرد: تاریخچه برگزاری هوای پاک، به 25 سال پیش باز می‌گردد؛ زمانی که برنامه جامع کاهش آلودگی هوا در سال 79 تصویب و قرار شد یک مناسبت تقویمی هم برای آن ایجاد شود تا توجه متولیان امر به موضوع آلودگی هوا معطوف شود اما متأسفانه به سرانجامی که انتظار می‌رفت منجر نشد.

وی ادامه داد: از نخستین هشدار جدی آلودگی هوا که با حضور تشکل‌های مدنی در پارک شهر در سال 74 صورت گرفت و از زمانی که آلودگی هوا، بحرانی ملی اعلام شد که مقابله با آن نیازمند عزم ملی است تا سال های بعد که برنامه جامع کاهش آلودگی هوا تصویب شد، اقدامات خوبی انجام شد مانند حذف سرب از سوخت اما برنامه جامع در سال های بعد با تغییر مدیریت متأسفانه دچار افت شد.

 مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران تصریح کرد: علیرغم قوانین و احکام مشخص در برنامه سوم توسعه، تداوم آلودگی هوا در تهران نهایتا باعث شد قانون جدیدی با عنوان قانون هوای پاک در سال 96 به تصویب رسید. این قانون ظرفیت‌های خوبی دارد ولی متأسفانه به رغم گذشت سه سال از تصویب این قانون آنطور که باید، توسط دستگاه‌های متولی اجرایی نشده است.

وی ادامه داد: بخش عمده‌ای از تکالیفی که در حوزه اسناد بالادستی وجود دارد بر حوزه دستگاه‌های اجرایی است ولی نباید نقش مطالبه‌گری و مسئولیت‌پذیری شهروندان مورد غفلت قرار گیرد. تجربیات موفقی که در شهرهای بزرگ دنیا مانند توکیو در حوزه مقابله با آلودگی هوا وجود دارد نشان می‌دهد عزم و اراده مردم در کنار دستگاه‌های حاکمیتی وجود داشته که منجر به نتیجه مطلوب شده است.

انصاری خاطرنشان کرد: راهکار اصلی کاهش آلودگی هوا عزم و اراده حاکمیت و دستگاه‌های متولی در تکالیف تعیین شده و غلبه تفکر شهروندی و مسئولیت‌پذیری است.

انتهای پیام/

  • تایید شده
  • در 1399/10/30
  • ساعت 13:46