تاریخ : شنبه 4 بهمن 1399
کد 49778
منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع

تأثیر ساخت و ساز در منطقه ۲۲ بر روی تأمین آب باغ گیاه شناسی

رئیس باغ گیاه شناسی تهران درباره چالش‌های این مجموعه گفت: تأمین آب برای باغ گیاهشناسی یکی از چالش‌‌های مهم است که با توجه به توسعه شهر تهران با مشکل تأمین آب مواجه شدیم.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ عادل جلیلی در تشریح عملکرد این باغ اظهار کرد: در تمام دنیا برای حفاظت ژنتیکی و گیاهان از دو روش حفاظت در رویشگاه‌ها و حفاظت از خارج از رویش گاه‌ها استفاده می کنند روش نخست توسط محیط زیست و جنگل‌ها و مراتع انجام می‌شود و در روش دوم باغ‌های گیاهشناسی نقش بازی می کنند که در درون باغ‌های گیاهشناسی نیز کار حفاظت به دو روش رویش گیاه زنده به شکلی که خودش سبز می‌شود و دیگری در بانک ژن و فضای سرد یخچالی بذرها حفاظت می‌شوند.

وی افزود: باغ گیاه‌نشاسی تهران که از سال 47 تاسیس شده تا پیروزی انقلاب اسلامی در حدود 25 درصد پیشزفت داشته اما عمده توسط آن پس از انقلاب انجام شد. در این باغ گیاهان به دو روش قطعات داخلی از طبیعت ایران جمع آوری می‌شود و شکل دیگر نیز گیاهانی است که از سایر نقاط دنیا جمع اوری می‌شوند. باغ گیاهشناسی تهران با تمامی باغ های گیاه‌نشاسی به جز اسرائیل ارتباط دارد و خوشبختانه با تلاش پژوهشگران در این باغ بیش از چهار هزار گونه گیاه شناسی جمع آوری شده است. باغ‌های گیاهشناسی بیشتر در کشورهای توسعه یافته ایجاد شده اند که تعهداتی نیز در حوزه منابع ژنتیکی دارند به شکلی که نباید این گیاهان را وارد کار اقتصادی کنند.

جلیلی ادامه داد: برای مناطق مختلف کشور در حال احداث باغ گیاهشناسی هستیم و در شهرهای نوشهر، کاشان و یزد باغ گیاهشناسی وجود دارد، همچنین لرستان در حال ایجاد باغ زاگرس هستیم باغ گیاهان دارویی در همدان قرار دارد و در جنوب نیز باغ فدک دزفول را داریم و در تلاش هستیم باغی در سیستان بلوچستان و یا مناطق آزاد قشم و چابهار باغی احداث کنیم.

وی تأکید کرد: در مشهد باغ گیاهشناسی با همکاری شهرداری احداث شد اما با توجه به اینکه هدف اصلی در باغ‌های گیاهشناسی حفظ منابع ژنتیکی است و با پارک تفاوت دارد بدلیل عدم تحقق اتین موضوع همکاری با شهرداری مفقول ماند و ما از این کار کنار کشیدیم و با شهرداری تبزیز نیز این موضوع تکرار شد.

جلیلی درباره چالش‌های باغ گیاهنشاسی تهران گفت: در حال مدیریت چالش‌ها هستیم ظرف سال‌های گذشته تلاش کردیم هویت باغ را برگردانیم مسئولین به عناوین مختلف به باغ گیاهشناسی دعوت شدند تا از این طریق حمایت از باغ محقق شود برای کسب ردیف بودچه تلاش زیادی انجام شد. چالش دیگر تأمین آب برای باغ گیاهشناسی بود که با توجه به توسعه شهر تهران با مشکل تأمین آب مواجه شدیم توسعه منطقه 22 موجب شد روی موضوع تأمین آب باغ متمرکز شویم.

رئیس مرکزباغ گیاه‌شناسی تهران افزود: در مقطعی اعلام شد که می‌توانیم از محل تصفیه خانه شهر قدس استفاده کنیم که مطالعاتمان نشان داد احیای این آب بسیبار سخت است لذا بدنبال فعال کردن حق آب باغ از سد کرج هستی که در این راستا با وزارت نیرو مشغول مذاکره هستیم. درحقیقت وزارت نیرو اعلام کرد مستندات خود در این زمینه را ارائه کنیم که این مستندات که باغ گیاه شناسی قبل سال 1360 حق ابه داشته را ارائه کردیم که مقرر شد موضوع بررسی شود.

وی ادامه داد: بی تردید در محیط شهری حتماً باید بدنبال بهره گیری از پساب برویم و ناچاریم روزی از پساب استفاده کنیم اما پسابی که در حال حاضر تولید می‌شود کیفیت مناسب برای استفاده در باغ گیاه شناسی را ندارد به این ترتیب تهران و همه شهرها باید به سمت مدیریت پساب حرکت کنند.

جلیلی تصریح کرد: باغ گیاه شناسی در هرثانیه نیازمند 180 لیتر اب است در حالی که امروز با سختی تنها حدود 100 لیتر در ثانیه برای باغ گیاه شناسی اب وجود دارد. چالش دیگری که در سال‌های گذشته با آن مواجه بودیم این بود که در دولت‌های گذشته به دلیل وجود مشکلات مالی شرکت‌های خصوصی برای اداره درگیر شده بودند؛ بنده در آن موقع مسئولیت باغ گیاهشناسی را نداشتم ولی در مصاحبه‌ای به موضوع را اشاره کردم ولی این شرکت مستقر شد وقتی مسئولیت گرفتم این مشکل را از طریق مراجع قانونی حل و فصل کردم ولی همیشه نگرانی تکرار این موضوع در اینده وجود دارد.

رئیس موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور درباره تعداد بازدیدکنندگان و استقبال از باغ گفت: از حدود 6 سال گذشته که بازدید برای عموم باز شد حدود یک میلیون و 300 هزار نفر از باغ بازدید کرده‌اند؛ امسال هم با توجه به شیوع کرونا حدود 40 درصد سال گذشته بازدیدکننده داشته‌ایم یعنی چیزی حدود 100 هزارنفر درحالی که سال گذشته حدود 200 هزار نفر بازدیدکننده داشتیم و استقبال بسیار خوبی شده و الگوی رفتاری مردم از ابتدا تا به امروز هم تغییر بسیاری داشته و باغ به محلی برای اموزش مردم در ارتباط با طبیعت شده است.

رئیس مرکز باغ گیاه شناسی تهران به ابرچالش‌های محیط زیستی کشور اشاره کرد و افزود: تغییر اقلیم و محیط های طبیعی، بیابان و دخالت انسان در محیط های طبیعی از ابر چالش های محیط زیستی است که زندگی امروز ما را با مشکلات بسیاری مواجه کرده است.

جلیلی افزود: پروژه‌های گسترده‌ای در موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع در حوزه تعیین قلمرو مناطق بیابانی ایران و شن زارها انجام شده است. شاخص پوشش گیاهی، اقلیم و میزان بارندگی در تعیین بیابان‌ها مدنظر قرار می‌گیرد. هرچند که لزوم کاهش بیابان‌های کشور باید مدنظر قرار گیرد اما تخریب و تغییر اکو سیستم بسیار خطرناک است چرا که بازگشت آنها غیرممکن و یا بسیاری طولانی خواهد بود لذا مناسب ترین راهبرد مدیریتی رویکرد حفاظتی است.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در صفحه اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

انتهای پیام/

  • تایید شده
  • در 1399/11/04
  • ساعت 17:36