تاریخ : يکشنبه 5 بهمن 1399
کد 49797
منبع : جام نیوز مشاهده خبر در سایت منبع

میانجی‌گری برای نفت‌کش کره‌ای را نمی‌پذیریم

به گزارش جام نیوز، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امورخارجه با خبرگزاری ایسنا به گفتگو نشسته است. مهمترین بخش‌های این گفتگو در ادامه آمده است.

ظریف از بهترین دیپلمات‌هایی است که جمهوری اسلامی تربیت کرده

- وزارت خارجه مأموریت گرا است و در چارچوب سیاست ها و مأموریت هایی که به آن ابلاغ می شود، عمل می کند.

- این یک واقعیت است که وزیر خارجه کنونی ما یکی از بهترین دیپلمات‌های مولفی است که جمهوری اسلامی تربیت کرده است و در بیرون کشور نیز از دیپلمات های ورزیده و شناخته شده در طراز بین المللی است.

میانجی گری برای نفت‌کش کره‌ای را نمی‌پذیریم

- در جریان سفر هیأت کره ای به تهران که چندی پیش براساس برنامه ریزی قبلی انجام شد ما از آن ها پرسیدیم که چرا مسئله توقیف نفتکش کره ای را که یک مسئله فنی است، می خواهند از طریق سیاسی حل کنند؟

- میانجی‌گری سیاسی در مورد مسائل فنی مورد قبول ما نیست و ما این موضوع را به کره ای ها نیز اعلام کرده ایم.

- هدف ایران از توقیف این نفتکش کره ای مجبور کردن کره برای بازپرداخت پول های بلوکه شده ایران در سئول نبوده است. ما تاکنون راه های مختلفی را برای آزادسازی این پول ها رفته‌ایم و سفر قائم مقام وزیر خارجه کره نیز در همین راستا صورت گرفت.

- در ملاقات هایی که مقامات ایرانی با هیأت وزارت خارجه کره جنوبی، داشتند تأکید شد که دولت کره همکاری های لازم را در سه سال اخیر با ایران برای بازگرداندن این پول ها انجام نداده است.

- آنها نیز در این دیدار مثل همیشه قول هایی برای پیدا کردن راه حل هایی برای حل این موضوع داده اند و امیدواریم این بار به این قول هایشان عمل کنند و به صورت واقعی و به دور از هرگونه بهانه گیری تلاش کنند که پول ایران آزاد شود چرا که آزاد شدن این پول می‌تواند تأثیرات خوبی در فضای اقتصادی ایران ایجاد کند.

سفر هیئت کره‌ای به نتیجه مدنظر ما نرسید

- پول ایران در کره یک رقم کاملا دقیق است که هم ما می‌دانیم و هم طرف های رسمی کره‌ای. البته پولی که ما در آنجا داریم براساس واحد پول کره یعنی "وون" است و براساس نرخ برابری دلار می‌تواند این میزان بالا و پایین در تبدیل به دلار محاسبه شود.

- سفر هیأت کره ای در ارتباط با پول های بلوکه شده به نتیجه مورد نظر ما منتج نشد؛ البته آنها برخی از راهکارها را مطرح کرده‌اند و ما منتظریم که ببینیم این راهکار ها به چه نتیجه ای می رسد. در مورد نفتکش نیز قرار نبود اتفاقی غیر از مسیر فنی بیفتد.

حاضریم درباره نگرانی‌های توهمی عربستان هم گفتگو کنیم

- به نظر می رسد که مقامات سعودی با فهم اینکه جنگ و خونریزی دیگر کمکی به آن ها نمی کند و همچنین ناامید از متحدان سابق خود، اصلاح برخی از سیاست هایشان را در تعامل با برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس در پیش گرفته‌اند.

- اگر این اصلاح سیاست‌ها به صورت جدی در دستور کار آنها باشد و سعودی‌ها به این نتیجه برسند که راهکار برای حل مشکلات، همکاری منطقه ای است اولین کشوری که از این موضوع استقبال می کند و  به آنها خوشامد می‌گوید، ایران است.

- ممکن است سعودی ها یکسری نگرانی‌هایی داشته باشند و اتفاقا ما تأکید داریم که باید در مورد اینها صحبت کرد. طرح صلح هرمز در همین چارچوب بود که در مورد این مسائل صحبت شود. برخی از نگرانی ها ممکن است توهمی باشد که پای قدرت های دیگر را در منطقه باز کند و ما حتی حاضریم در مورد این نگرانی‌های توهمی و خیالی نیز صحبت کنیم.

- به نظر می رسد نگرانی های عربستان در مورد یمن نگرانی های تخیلی است و اکنون نیز راهکار مشخص است و آن توقف جنگ است. راهکار در  دست سعودی‌هاست و هر لحظه اراده کنند می‌توانند موضوع را حل کنند.

هشدار به  ایرانیان مقیم خارج از کشور

- در سال های اخیر رویکرد دستگاه های اطلاعاتی غربی در ارتباط با انجام برخی از فعالیت ها در داخل ایران تغییر کرده است و آن ها به جای اعزام مأمور سعی می کنند که در راستای پیشبرد اهداف خود از برخی از ایرانیان دوتابعیتی سوءاستفاده کنند و آن ها را فریب می‌دهند چنانکه حتی برخی از این هموطنان نمی‌دانند که این کشورها با چه پیچیدگی آنها را قدم به قدم به مسیر خیانت به کشور می‌کشانند.

- ایرانیان مقیم خارج از کشور مراقبت و هوشیاری لازم را داشته باشند، تا در دام برخی از سرویس های اطلاعاتی غربی قرار نگیرند.

سوء استفاده اروپا از پرونده اسدالله اسدی

- اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی که در بلژیک در زندان به سر می‌برد با نقض آشکار مصونیت دیپلماتیک شان دستگیر شده اند، اقدامی که کاملا برخلاف عرف و حقوق بین الملل است. آقای اسدی در شرایط غیر انسانی و ضدحقوق بشری در کشورهایی که ادعای حقوق بشر دارند، زندانی بوده و در حال حاضر هم هست. ایشان در ماه های اولیه دسترسی محدود به وکیل داشتند ولی در عین حال مورد بازجویی قرار می گرفتند. ایشان هنوز هم دسترسی بسیار محدودی به تلفن برای تماس با خانواده شان دارند.

- آقای اسدی ماه‌ها در آلمان و بلژیک در شرایط غیرانسانی و غیرقابل تحمل، نگهداری شدند مثلا چندین هفته در شرایط کاملا سرد در حالی که گرمایش زندان خراب بوده نگهداری  می شدند و به اعتراض های مکرر ایشان در این زمینه توجهی نمی شد در حالی که این کشورها اگر یک هزارم این گونه رفتارها در مورد اتباع آن ها در اینجا رخ می داد، خودشان را می کشتند.

آنها داده‌های حقوقی مستندی علیه این دیپلمات ایرانی ندارند، بلکه می‌خواهند از این فرایند به عنوان یک کارزار ضد اطلاعاتی علیه ایران استفاده کنند در حالی که خود نیز می دانند که مستندات کافی و روشنی در این زمینه در اختیار آن ها وجود ندارد و رسانه های ایرانی باید در این زمینه هوشیار باشند. 

پرونده زاغری ارتباطی با بدهی دولت انگلیس به ایران ندارد

موضوع پرونده نازنین زاغری ربطی با موضوع بدهی دولت انگلیس به ایران ندارد گرچه دولت لندن سعی می کند با استفاده از یک حربه قدیمی این دو موضوع را به یکدیگر مرتبط نشان دهد.

انگلیسی‌ها، تاکنون به بهانه های واهی از جمله موضوع پیدا کردن کانال مالی برای انتقال پول و دیگر مسائل پولی و بانکی از پرداخت بدهی خود که طبق حکم دادگاه انگلیس موظف به پرداخت آن هستند، خودداری کرده‌اند در حالی که ما همه این مسائل را حل کرده ایم و کانال مالی را نیز معرفی کرده‌ایم.

  • تایید شده
  • در 1399/11/05
  • ساعت 13:45