تاریخ : دوشنبه 11 بهمن 1395
کد 5008
منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع

معاون دانشگاه علوم پزشکی استان البرز:

نظارت بر داروخانه‌ها در استان البرز تشدید می‌شود

معاون سازمان غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان البرز با بیان اینکه نظارت بر داروخانه‌ها در استان البرز تشدید می‌شود، گفت: ۶۵ درصد محصولات آرایشی در بازار را محصولات قاچاق تشکیل می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، جلال غفارزاده در حاشیه نخستین همایش و نمایشگاه کاهش مصرف محصولات آرایشی و بهداشتی قاچاق و تقلبی که صبح امروز در سالن همایش‌های میلاد در کرج برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این همایش برای نخستین‌بار برای ایجاد فرصت برای تولید‌کننده‌ها، عرضه‌کننده‌ها و مصرف‌کننده‌های لوازم بهداشتی برپا شده است.

معاون سازمان غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان البرز با بیان اینکه استان البرز قطب تولید محصولات آرایشی بهداشتی است، گفت:  تولیدکنندگان استان البرز، مصرف‌کننده‌گان عمده و نیز فروشندگان آرایشی و بهداشتی را در این همایش به جهت تبادل نظرات و اطلاعات گرد هم جمع کرده‌ایم.

غفارزاده افزود: تولیدکنندگان ما باید با ارتباط با مصرف‌کنندگان تولیدات خود را برای مصرف‌کننده پاسخگوتر و مفیدتر کنند.

معاون دانشگاه علوم پزشکی البرز، گفت: در این عرصه باید بتوانیم تولیدات داخلی را نیز معرفی کنیم، داروسازان و داروخانه‌ها را فراموش نکرده‌ایم و جلسه اختصاصی را با آنها داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه بدنبال یک ایجاد حساسیت در این‌گونه همایش‌ها هستیم، افزود: بحث محصولات آرایشی و بهداشتی قاچاق به راحتی خاتمه نمی‌یابد و بسیار مفصل است و در رسانه‌های مختلف باید مطرح شود.

غفارزاده با تاکید بر اینکه یکی از تهدیدات جدی ما در سلامت، اقلام قاچاق است، افزود: مراجعین زیادی از مصرف‌کنندگان که از عوارض مصرف لوازم بهداشتی و آرایشی قاچاق شکایت دارند، وجود دارد، اما بدلیل مشخص نبودن واردکننده این محصولات کسی برای پاسخگویی وجود ندارد.

معاون سازمان غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان البرز با بیان اینکه واردات مجاز اقلام آرایشی و بهداشتی را نیز داریم، گفت: خوشبختانه وزارت بهداشت نظارت بسیار خوب و دقیقی دارد و سامانه اصالت کالا این اقلام وارداتی را ردیابی می‌کند.

غفارزاده اظهار داشت: حساسیت محصولات آرایشی و بهداشتی با دارو برابر است، محصولات آرایشی بهداشتی هم می‌تواند عوارضی در ارگان عظیم پوست داشته باشد که برای ما دارای حساسیت بالایی است.

وی با بیان اینکه تهدیدات بیو‌تروریسم واقعیتی انکارناپذیر و قطعی است، گفت: ما نمی‌خواهیم ایجاد نگرانی کنیم ولی این مسئله وجود دارد و خواص جامعه و عموم مردم باید توجه بالا داشته باشند.

وی درباره میزان وجود محصولات آرایشی و بهداشتی قاچاق در بازار اظهار داشت: عمده اقلام شوینده و بهداشتی در بازار تولید داخل است ولی در محصولات آرایشی این مسئله معکوس است و 65٪ بازار را محصولات قاچاق تشکیل می‌دهد.

غفارزاده با بیان اینکه یکی از دلایل قاچاق محدودیت سازمان غذا و دارو در ثبت سفارش و ترخیص کالا است، ادامه داد: تولیدات داخل ما می‌تواند پاسخگوی بازار باشد.

معاون سازمان غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان البرز با بیان اینکه از مکان‌هایی که می‌شود اعتماد کرد و لوازم آرایشی اصل خریداری کرد داروخانه‌ها هستند، خاطرنشان کرد: در یک‌ماهه آینده تشدید نظارت بر داروخانه‌ها را در دستور کار داریم و در صورت مشاهده حتی یک قلم کالای قاچاق تا تعلیق پروانه داروخانه پیش خواهیم رفت.

انتهای پیام/

  • تایید شده
  • در 1395/11/11
  • ساعت 11:35