تاریخ : پنجشنبه 14 بهمن 1395
کد 5516
منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مشاهده خبر در سایت منبع

دردها و بغض های فروخورده پرستاران

بجنورد- «نمی دونم دلت خواسته پرستار باشی یا نه؟ اصلا تا حالا فکر کردی پرستاری یعنی چی و پرستار چه ویژگی هایی باید داشته باشه؟ تا حالا فکر کردی اگه پرستار بودی و هر روز که نه هر چند ساعت یه بار و شاید هم ساعتی چند بار مجبور بودی رگ یک بچه بیمار رو بگیری و بهش آمپول بزنی چه حالی داشتی؟
یا به این فکر کردی که اگه قرار بود هر روز شاهد مرگ بیمارهایی باشی که صبح تا شب و شب تا صبح برای بهتر شدن حال شون تلاش کردی اما تلاشت بی نتیجه مونده، چه حالی می شدی؟ یا اصلا به این فکر کردی که اگه پرستار بودی و مجبور بودی تو بخش هایی مثل آی سی یو و یا بخش های مربوط به بیماران سرطانی کار کنی و هر روز و شاید روزی چند بار ببینی بیمارهایی رو که عمرشون توی بیمارستان و بخشی که تو اونجا کار می کنی تموم می شه و این نوع مرگ پیر و جوون و بچه نمی شناسه و هر لحظه یکی رو با خودش می بره، می تونی دووم بیاری و به کارت یعنی پرستاری ادامه بدی؟ اصلاً می دونی کمبود پرستار یعنی چی و اگه قرار باشه تنهایی جای 5 یا حتی 6 نفر کار کنی، چی سر سلامتی جسم و روحت میاد؟ فکر کردی اگه پرستار بودی و ممکن بود بعد از چند سال کار بیماری های مختلفی مانند واریس، بیماری های قلبی، بیماری های روحی و روانی زیادی به سراغت بیاد اما دیگه حتی نتونی برای بهتر شدن حال خودت کاری کنی، چه حالی می شدی؟ یا به این فکر کردی که وقتی پرستار باشی و هر روز خون و بیماری و درد و مرگ ببینی و بعد بگن پرستاره و چون هر روز این چیزها رو می بینه دلش سنگ شده و عادت کرده، ممکنه به این نوع نگاه ها چه واکنشی نشون بدی، اصلاً بخندی یا گریه کنی یا چطور به آدم هایی با این طرز فکر بفهمونی که بابا من هم آدمم و احساس دارم و از درد بقیه درد می کشم؟ اصلاً تا حالا کسی بهت گفته پرستاری یعنی داشتن همه دردهای نداشته؟!»
فشار کاری پرستاران
هر سال وقتی در آستانه روز پرستار قرار می گیریم، یادمان می آید که قشر زحمتکشی به نام پرستار هم وجود دارد و پرستاران هر چند برای درمان و تسکین دردهای بسیاری از مردم تلاش می کنند، اما خودشان با دردها و مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کنند که ما حتی ذره ای از آن ها را نمی دانیم.یک پرستار در این باره می گوید: کمبود پرستار یکی از مشکلات جدی پرستاران در مراکز درمانی محسوب می شود و اجرای طرح تحول سلامت و خیل عظیم مراجعان به بیمارستان ها باعث به وجود آمدن و چشمگیرتر شدن کمبود پرستار شده است.وی اظهارمی دارد: استاندارد نسبت پرستار به بیمار متناسب نیست و رعایت نمی شود و کمبود پرستار در بیمارستان ها و مراکز درمانی به شدت وجود دارد و گاه یک پرستار مجبور است به 10 تا 20 بیمار خدمات ارائه دهد که این موضوع باعث زیاد شدن فشار کاری پرستاران می شود که متأسفانه با کاهش کیفیت خدمات دهی آن ها همراه می شود.وی بیان می کند: با وجود قداست حرفه پرستاری، مسائلی همچون فرسودگی روحی و روانی ناشی از شیفت‌های طولانی، عدم استقلال حرفه‌ای و واگذاری گروه‌های دیگر به پرستاران سبب شده است جامعه پرستاری با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کند.یک پرستار دیگر می گوید: مولفه هایی مانند ارتباط دائمی با بیماران، قرار گرفتن در محیط های آلوده و اشعه های درمانی، عوامل بیولوژیکی و کار در شیفت شب از عواملی است که همواره پرستاران به ویژه زنان پرستار را با مشکل مواجه کرده است. وی می افزاید: نحوه کار پرستاران به شکلی است که بیشتر آن ها بعد از چند سال کار از بیماری های جسمی رنج می برند، شیوع بالای واریس در وریدهای پا به دلیل ایستادن های متداول، ابتلا به پوکی استخوان، خطر سقط جنین در پرستارانی که مدت زیادی سرپا می ایستند و همچنین شیوع بیماری های قلبی به دلیل استرس کاری و شیفت های شبانه از جمله مشکلاتی است که برای پرستاران وجود دارد.
آسیب های شیفت شب
وی درباره برخی از مشکلات شیفت شب تصریح می کند: انجام دادن کار در شیفت شب مشکلاتی مانند خستگی های زودرس، تحلیل قوای جسمانی، ابتلا به بیمای های جسمی، اختلالات خلقی و افزایش احتمال بروز انواع سرطان را به همراه دارد اما پرستاران مجبور هستند در شیفت شب هم کار کنند و پرستارانی که در شیفت های شب فعالیت می کنند به دلیل بالا بودن ساعت کاری، کم بودن کارکنان و حجم کاری زیاد در معرض آسیب و مشکلات فراوانی قرار می گیرند.
‍به گفته وی، بروز مشکلات خانوادگی و آسیب های عاطفی و روحی در فرزندان و در نتیجه تأثیر منفی در تربیت آن ها نیز از دیگر مشکلات زنان پرستار شیفت شب است.وی خاطرنشان می کند: در این شغل باید تفریحات و برنامه های خانوادگی را با شغلت هماهنگ کنی، برای یک پرستار فرصت هایی برای مراسم شادی و غم و روزهای تعطیل هیچ مفهومی ندارد.پرستاری دیگر به مسائل اقتصادی این شغل اشاره می کند و می گوید: با وجود مشکلات عدیده ای که در این شغل وجود دارد، پرستاران از رفاه اقتصادی برخوردار نیستند و درآمد یک پرستار حتی به صرف داشتن سابقه کار، به اندازه ای نیست که بتواند چرخ های یک زندگی را بچرخاند.
فاصله تا استانداردها
در این رابطه، رئیس اداره پرستاری معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی می گوید: میانگین گروه پرستاری در استان با میانگین کشور برابر و 1.1 است اما با استانداردها فاصله داریم و این شاخص نیروی انسانی در کل کشور کم است و این موضوع خاص استان ما نیست.«وفایی» می افزاید: در راستای طرح تحول نظام سلامت، حدود 90 نیروی شرکتی برای گروه پرستاری جذب کردیم تا به پرستاران فشار نیاید و بعد از آن بخشنامه ای آمد در خصوص تمدید طرح نیروی انسانی که فارغ التحصیلان رشته پرستاری تا 2 سال می توانستند خدمت کنند اما با این بخشنامه، دانش آموختگان رشته پرستاری می توانند در صورت تمایل خودشان و رضایت سیستم از آن ها، به جای 2 سال، تا 4 سال طرح شان را تمدید کنند و در سیستم بمانند که این موضوع هم تا حدودی به برطرف شدن مشکل کمبود پرستار کمک می کند.وی در رابطه با درآمد پرستاران هم بیان می کند: در همین راستا، کارانه مبتنی بر عملکرد تعریف شد که کارانه پرستاران استان به طور میانگین حدود 4 برابر افزایش پیدا کرد. وی با اشاره به دیگر مشکلاتی که پرستاران با آن ها مواجه هستند، خاطرنشان می کند: هر کاری سختی های خاص خودش را دارد و با توجه به سختی شغل پرستاری، این شغل، جزو مشاغل سخت لحاظ شده است.
منبع : روزنامه خراسان شمالی
1744 ** انتشاردهنده: علی اصغرافتاده
  • تایید شده
  • در 1395/11/14
  • ساعت 11:0