تاریخ : يکشنبه 17 بهمن 1395
کد 5934
منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مشاهده خبر در سایت منبع

پرستاران، تلاشگران خستگی ناپذیر در خط مقدم درمان

اراک - ایرنا - پرستاران با وجود همه کاستی ها و فشار کار هیچگاه دست از تلاش برای بهبود بیماران و ارائه بهترین خدمات درمانی برنمی دارند و اسوه صبر و تعهد هستند.
به گزارش ایرنا، خط مقدم درمان کشور در دستان کسانی که به طور قطع بیشترین فشار را در طول شبانه روز متحمل می کنند و در عین حال کمترین توجه به آنان می شود.
پرستاران از حلقه های مهم در زنجیره درمانی یک بیمار به شمار می روند اما، همواره کمترین قدردانی نسبت به آنان روا داشته می شود و اغلب نتایج کار پزشک برجسته سازی می شود.
این قشر در عین همه زحمات و کاستی های موجود خم به ابرو نمی آورند و هیچگاه خللی در کار مراقبتی و درمانبیمار ایجاد نمی کنند، حجم کاری پرستاران در طول روز به قدری بالاست که شاید اگر قلبی مهربان در سینه این افراد نمی تپید عطای کار را بر لقایش می بخشیدند اما، حس انسان دوستی و کمک رسانی باعث شده است که با همه مشکلات مسیر حمایتی خود را از بیماران با قدرت ادامه دهند.
زهرا ملک حسینی یکی از پرستار نمونه کشور با 25 سال سابقه پرستاری در بیمارستان ولیعصر(عج) اراک گفت: با وجود همه سختی ها هیچگاه از کوشش خود دست برنداشته ام و در سال های خدمت همواره کوشیده ام رسالت انسانی خود را به انجام رسانم.
وی با اشاره به 15 سال فعالیت در نقاط روستایی استان مرکزی گفت: خدمات پرستاری در نقاط روستایی سختی های خاص خود را به همراه دارد به ویژه که این خدمات رسانی در برهه ای انجام شد که امکانات درمانی در کشور محدود بود و این امر خود دشواری کار را دوچندان می کرد اما، یک پرستار هرگز به دشواری ها نمی اندیشد و برای او تنها کمک به بیمار مهم است و در این راه سختی ها را به جان می خرند.
ملک حسینی افزود: از سال 76 فعالیت خود را در بیمارستان ولیعصر(عج) اراک آغاز کردم و باتوجه به اینکه این بیمارستان به عنوان مرکز درمانی مادر تخصصی استان مرکزی و قطب درمان سوانح است و همیشه ضریب اشغال تخت بالای صد درصد دارد، همواره کوشیده ام فشار کار را تحمل کنم و با مردم و برای مردم باشو و این حسی است که تنها یک پرستار آن را درک میکنند.
وی عنوان کرد: 20 سال از خدمتم را در شیفت شب کار کردم که فعالیت در شب فشار و مشکلات خود را دارد اما، هیچگاه از سر اجبار خدمت رسانی نداشتم بلکه با عشق خدمت به بیماران و به امید سلامتی آنان تلاش کرده ام.
این پرستار نمونه کشور اظهار کرد: میل به درمان بیمار یکی از خصوصیات بارز پرستار است و با اشتیاق به بهبود بیمار از هیچ کوششی دریغ نمی کند اما، پرستار نیز مانند دیگر افراد جامعه انسان است که آستانه تحمل خاصی داردو می طلبد مسئولان تدابیری بیاندیشند تا فشار کار این قشر کمتر شود و پرستار با روحیه بالا به وظایفش بپردازد.
وی گفت: در طول دوران خدمت در بخش های مختلفی همچون بخش داخلی، ارتوپدی، اورژانس 115 و اورژانس سرپایی فعالیت داشته ام، به واقع فعالیت در اورژانس به دلیل حجم کار و فوریت دارای دشواری های فراوانی است که در عین کمک به بهبود حال بیمار باید در راستای کنترل استرس و اضطراب همراه بیمار نیز اقدام کرد.
ملک حسینی تصریح کرد: شرایط اضطراری اورژانس از نظر روحی تاثیر بیشتری در پرستاران دارد و این امر استراس کاری فراوانی را بر این قشر تحمیل می کند.
وی، با تاکید براینکه عمده کار درمان برعهده پرستاران است، افزود: وجدان کاری باعث می شود که پرستاران همه کاستی ها را تحمل کنند با وجود اجرای برنامه تحول سلامت تغییر چندانی در وضعیت پرستاران ایجاد نشد به طوری که از نظر حقوقی و مالی بیشترین اثربخشی برای پزشکان صورت گرفت و همچنان پرستاران با توجه به فشار کاری بالا از غافله حمایتی جا مانده اند.
این پرستار اورژانس بیمارستان ولیعصر (عج) اراک خاطر نشان کرد: شغل پرستاری نیازمند امکانات رفاهی است و خلا آن محسوس است، حتی اجرای برنامه تحول نظام سلامت نیز نتوانست اثرگذار باشد و پرستاران همچنان با وجدان کاری تمام تلاش خود تلاش می کنند و مطالباتشان بی پاسخ است.
پرستار دیگر بیمارستان ولیعصر(عج) اراک نیز با اشاره به پویایی بخش اورژانس که دائم در حال پذیرش بیمار است، گفت: اورژانس به صورت شبانه روزی بیمار دارد و پرستاران باید روحیه و انگیزه لازم را برای ارائه خدمات درمانی به حادثه دیدگان داشته باشند.
نوشین خالقی افزود: پرستاران قشری هستند که باید ظرف مدت کوتاه بزرگترین و درست ترین تصمیم را بگیرند و از این نظر باید تمرکز و آگاهی لازم را داشته باشد علاوه بر آن سختی کار به اندازه ای است که حضورشان در کادر درمانی تنها به دلیل علاقه و عشق به مردم و این کار است.
وی عنوان کرد: شرایط کار پرستاری به نحوی است که با وجود علاقه هیچگاه ناملایمات برایشان شکل عادی به خود نمی گیرند و مجبور هستند و گاهی با دلخراش ترین صحنه ها مواجه شوند و لبخند بزنند و خدمت کنند.
خالقی تصریح کرد: وجود چنین فشارهای روحی و روانی نیازمند فراغت و مهارت های لازم است در همین راستا پرستاران باید در کنار شغل اصلی خود به کارهای هنری و ورزش برای کاهش استرس بپردازند در غیر این صورت انرژی های منفی و آلام و درد حاصل از فشار کاری و بیماری مردم بر آنان غلبه می کند.
وی گفت: در این راستا در سال های اخیر روند دانشگاه تغییر کرده است و برخی اقدام ها در برگزاری اردوهای تفریحی، افزایش انگیزه و کاهش فشارکاری انجام شده است.
این پرستار بیمارستان ولیعصر(عج) اظهار کرد: دشواری های شغل پرستاری متعدد است اما، به نظر می رسد که وضعیت و روند رسیدگی به این قشر رو به بهبود است و با توجه به پیشرفت های علم پزشکی، مسلح بودن پرستاران به علوم روز امری ضروری است و در این بین نظام بهداشت وسلامت روند آموزش مجدد پرستاران نیز در پیش گرفته است.
خالقی افزود: فشارهای کاری به اندازه ای است که فرسودگی پرستاران را بیشتر می کند اما، هیچگاه شاغلان این قشر به نیمه خالی لیوان نمی نگرند و کم کاری صورت نگرفته است و با توجه به بهبود امکانات نسبت به سال های گذشته خدمات رسانی نیز بهبود یافته است.
رئیس هیات مدیره نظام پرستاری استان مرکزی با اشاره به پیشرفت حوزه پرستاری در مقایسه با اوایل انقلاب اسلامی گفت: با توجه به وسعت حوزه درمان وحجم مراجعات، امکانات فعلی کافی نیست و در کنار نبود امکانات آموزش گسترده ای برای پرستاران انجام می شود و این تنها عملکردی است که به آن توجه می شود و از نظر کیفیت بار مثبتی را به همراه ندارد.
محسن غنجی تصریح کرد: جامعه در شرایط کنونی نیاز مبرمی به درمان و خدمات رسانی کافی دارد و در این بین نمی توان نقش محوری پرستاران را انکار کرد بر همین اساس پرستاران خط مقدم درمان هستند و باید امکانات و شرایط مناسب برای آنان فراهم شود.
وی بیان کرد: در مراکز بهداشتی و پیشگیری کمبود پرستار مشکل جدی است و در سیستم ارجاع خانواده نقش پرستاران تبیین نشده است، جامعه پرستاری رشد یافته است اما، این رشد با نیازهای جامعه همخوان نیست.
غنجی افزود: استانداردهای مورد نیاز موجود کشور در حوزه پرستاری از نظر کمی و کیفی با استانداردهای روز پرستاری دنیا فاصله بسیاری دارد و فشار ناشی از آن را این قشر متحمل می شوند.
وی اضافه کرد: پرستاران علاوه بر ماموریت ها و وظایف خود در برخی موارد وظایف منشی و نیروهای خدماتی را انجام می دهند تا تنشی در سیستم درمانی بروز نکند و این امر چیزی جز وجدان کاری و صداقت در خدمت را منعکس نمی کند.
رئیس هیات مدیره نظام پرستاری استان مرکزی عنوان کرد: نخستین واکنش یک بیمار با پرستاران رقم می خورد که باید روند درمان جسمی، همچنین آرام سازی بیمار را به سرعت دنبال کند اما، برنامه تحول نظام سلامت بار مراجعات به مراکز درمانی را دوچندان کرد و شمار پرستاران افزایش نیافت و شاغلان این بخش بار اضافی با کمترین درآمدها را بر دوش می کشند.
وی افزود: متاسفانه پرستاران کوچکترین انگیزه ای را دریافت نمی کنند و تنها به عشق و امید بهبود بیمار خدمت می کنند، پرستاران استان معوقات زیادی دارند و در تحقق وعده ها نیز اقدام عملی مناسبی انجام نشده ولی این قشر هیچ یک خللی در کار آنها ایجاد نمی کند و به مانند گذشته روند درمان را دنبال می کنند.
غنجی با اشاره به وجود 200 هزار پرستار درکشور که در حوزه درمان نقش بی بدیلی را ایفا می کنند، گفت: این قشر نقشی در تصمیم گیری های مربوط به خود ندارند و در موارد اجرایی نیز دخالت داده نمی شوند، به عنوان مثال قانون تعرفه گذاری 9 سال پیش توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید که تاکنون اجرایی نشده و پرستاران نه تنها در تصمیم سازی دخیل نیستند بلکه در موارد اجرایی نیز امکانی برای تغییر شرایط ندارند.
وی خاطر نشان کرد: علاوه بر آن قانون ارتقاء بهره وری نیز به صورت کامل اجرا نمی شود در صورتی که این پرستار و کارمند است که باید در مقابل عمل نکردن به قانون جواب دهد و با همه فشارها عمل کند ولی هیچ گاه از وزرای بهداشت در طول 9 سال اخیر دلیل عمل نشدن به قوانین سئوال نشده است.
رئیس هیات مدیره نظام پرستاری استان مرکزی تاکید کرد: پرداخت نشدن معوقات و کارانه پرستاران فضای کاری و زندگی آنان را تحت تاثیر قرار می دهد و در شرایط خدمت رسانی آنان نیز تاثیر گذار است و شاید وقت آن رسیده که حمایت از پرستاران از مرحله سخن خارج و عملیاتی شود.
وی تصریح کرد: پرستاران تنگناهای مالی در دانشگاه های علوم پزشکی را درک می کنند اما، در استان مرکزی بیش از 2 هزار پرستار مشغول کارند که معوقات هشت ماه دارند و از طرفی کمبود تعداد پرستار نیز فشار کاری آنان را چند برابر کرده است و تداوم این وضعیت آسیب زننده است.
غنجی گفت: به صورت استاندارد هر تخت بیمارستانی یک و هفت دهم تا 2 و نیم پرستار نیاز دارد درصورتی شرایط ما امروز کمتر از یک پرستار برای هر تخت است و در کنار آن هر روز تعداد تخت های بیمارستان افزایش می یابد و اینجاست که کمبودهای رسیدگی خود را نشان می دهد.
وی افزود: در کنار پرستاران نیروی کمک بهیار نیاز است چیزی که در استان مرکزی وجود ندارد تا در کنار پرستار اقدامات اولیه بیمار را به انجام برساند.
رئیس هیات مدیره نظام پرستاری استان مرکزی اظهار کرد: با وجود آنکه تربیت پرستاران در استان انجام می شود و متقاصی نیز وجود دارد اما، به دلیل مشکلات جذب نیرو همچنان کمبود پرستار در مراکز درمانی استان مرکزی محسوس است و این امر باعث می شود که تلاش پرستاران دو چندان باشد.
در مراجعه به مراکز درمانی شلوغی و تلاش پرستاران نخستین چیزی است که خودنمایی می کند و رسیدگی به چند بیمار در یک زمان و تحمل درد بیمار، اضطراب و حتی اعتراضات همراه بیمار کاری دشوار است که هر کسی به سادگی از پس آن بر نمی آید.
انتظار بیماران و همراهان آنان از کادر درمانی هر بیمارستانی بسیار است و همه انتقادات و اعتراضات در وهله اول به پرستاران به عنوان خط مقدم درمان وارد می شود اما، با قدری انصاف باید برای هر نقد همه جوانب را باید در نظر داشت و فشار کاری پرستاران را نیز درک کرد و از این قشر دلسوز و مظلوم قدردان بود.
استان مرکزی دارای 16 بیمارستان در بخش دولتی و سه بیمارستان تامین اجتماعی،یک بیمارستان خصوصی و بیش از 2 هزار پرستار است.
6992/6013/خبرنگار: آذر اسفندیاری *** انتشاردهنده:مژگان حیدری
  • تایید شده
  • در 1395/11/17
  • ساعت 12:27