تاریخ : چهارشنبه 20 بهمن 1395
کد 6616
منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مشاهده خبر در سایت منبع

160 هزار خانوار امسال از چرخه حمایتی کمیته امداد خارج شدند

سمنان- ایرنا- معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد با تاکید بر رویکرد توانمندسازی مددجویان و خروج آنان از چرخه حمایتی گفت:160 هزار خانوار از ابتدای امسال تا دی ماه از چرخه حمایتی این نهاد خارج شدند .
فاطمه رهبر روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: در سال‌های گذشته بحث پالایش یعنی ورود و خروج مددجویان تاکید بیشتری داشت و امسال با رویکرد و نگاه جدید و تحولی که در این رابطه انجام شده تا پایان دی 95 در چرخه حمایتی کمیته امداد 45 هزار خانواده وارد و 160 هزار خانواده خارج شدند.
معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد خاطرنشان کرد: تعداد مددجویان کمیته امداد در حال حاضر سه میلیون نفر است که یک میلیون و 600 خانواده است که بیش از 60 درصد سرپرست خانوار، حدود یک میلیون و 500 سالمند، 330 هزار دانش آموز و 720 هزار دانشجو و طلاب را شامل می‌شود .
رهبر با اشاره به بحث پالایش مددجویان در کمیته امداد و توجه ویژه ای که به این مساله در سال 95 شد، گفت: با تاکید کمیته امداد در خصوص توانمند سازی مدد جویان تلاش بر این بود که 10 درصد طبق الزامات بودجه سال 95 کمیته امداد و مصوبه مجلس شورای اسلامی خارج و 5 درصد ورود به چرخه حمایتی داشته باشیم که در این رابطه طی 10 ماهه امسال منابعی هم به این روش صرفه جویی می شود که تا پایان سال 95 به 90 میلیارد تومان پیش بینی شده است.
معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد گفت: با توجه به شرایط اقتصادی جامعه و شرایط نامطلوبی که برای طبقه نیازمند جامعه وجود دارد، خروج مددجویان از چرخه حمایتی کمیته امداد از دی 95 متوقف شد که طبق پیش بینی ها 78 میلیارد تومان از میزان صرفه جویی محقق شد که این مبلغ بر اساس نیاز و نظرسنجی خود استان ها اختصاص می یابد.
رهبر ادامه داد: این میزان صرفه جویی برای موضوع های از قبیل جهزیه، تامین وامهای ضروری نیازمندان، و موارد موردی که در استانها مطرح است مانند درمان و کمک هزینه بهداشتی اختصاص می یابد .
معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد اضافه کرد : در توجه به مناطق محروم، مناطق محروم با ظرفیت 8 و 9 نیازمند برای تامین منبع آب و وسایل سرمایشی و گرمایشی و آبگرمکن دسته بندی شدند که در حال حاضر منبع آب تمام استانها به غیر از 2 استان به دلیل تشریفات مناقصه، شامل 23 هزار منبع تامین شده است.
رهبر گفت: برنامه کمیته امداد در سال 96 ورود به ضرایب مناطق محروم 6 و 7 است که نیاز به تامین منبع آب، آبگرمکن و وسایل سرمایشی و گرمایشی و اقلام ضروری در برخی استان ها را شامل می شود.
معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد افزود : یکی از امتیازات و افتخارات کمیته امداد تحت پوشش بودن تمام مددجویان اعم از شهری و روستایی در بیمه حوادث است که در سال گذشته برخی استانها شامل حال برخی مددجویان حادثه دیده سیل با تامین وسایل زندگی شد و تمام خسارت وارده پرداخت شد .
رهبر خاطرنشان کرد : تعداد مددجویانی که از سال ها قبل در صف تامین جهزیه و وام ضروری بودند، تا پایان سال 95 به صفر می رسد و تعداد 72 هزار جهزیه تا کنون ارایه شده و تا پایان امسال به 100 هزار جهزیه می رسد و تعداد 130 هزار فقره وام ضروری با مبلغ 200 هزار تومان تا پایان امسال ارایه می شود.
رهبر خاطرنشان کرد : در برخی استانها از جمله گیلان و قزوین به جای کارت درمان ، دفترچه خدمات درمانی جایگزین شده که قرار است تمام مددجویان تحت پوشش دفترچه خدمات درمانی بگیرند و نسبت به افزایش بیمه تکمیلی و بیمه پایه اقدام شد تا مدد جویان از کیفیت بهتری برخوردار شوند .
معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد افزود : در بحث دانش آموزی و دانشجویی کمک هزینه و نوشت افزار قبل از مهر95 بین مدد جویان توزیع شد و در مناطق محروم یک بسته ویژه حمایتی به دانش آموزان ارایه شد و کمک هزینه دانشجویان با توجه به شهریه و دانشگاه نیز پرداخت شد.
6103/6026 خبرنگار: مصطفی دهقان ** انتشاردهنده: جانعلی فتحی
  • تایید شده
  • در 1395/11/20
  • ساعت 19:50