تاریخ : جمعه 17 دي 1395
کد 687
منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مشاهده خبر در سایت منبع

با مهربانی خشونت را از جامعه حذف کنیم

کرمانشاه- ایرنا- 'دیوار مهربانی' را برای ترویج مهربانی در جامعه ابداع کردیم که الگوی برخی از کشورهای همسایه شد اینک جامعه بعضا خشن و کم حوصله ما به مهربانی از نوع دیواری که بنا نهادیم نیاز دارد، باید همه در مقابل خشونت، مهربانی را ترویج دهیم و از دردهای هم بکاهیم تا جامعه ای امن و سالم داشته باشیم.
به گزارش خبرنگار ایرنا؛ از دیوارهای مهربانی باید بالا رویم و با تجهیز خود به مهر، محبت و عاطفه، به خشونت پشت کنیم و جامعه را به سمت امنیت، آرامش و آسایش بیشتر پیش ببریم چرا که در پشت هر جامعه خشنی بسیاری از آسیب های اجتماعی دیگر نیز سر بر می آورد و افراد را به شدت دچار مشکلات روحی، روانی و جسمانی می کند.
براساس آمارهای منتشر شده از سوی مراکز معتبر کشور، خشونت، درگیری و نزاع در جامعه ما در حال گسترش است و در کنار دیگر آسیب های اجتماعی مانند اعتیاد، طلاق، فقر، سرقت و دیگر موارد، جامعه را تهدید می کند.
نزاع یا خشونت یکی از انواع آسیب های اجتماعی است که تبعات منفی به دنبال خود دارد و در بسیاری از مواقع به بروز رفتارهای خشن تر از سوی شهروندان تبدیل می شود که متاسفانه براساس آمارهای منتشر شده نزاع و خشونت در استان کرمانشاه رو به افزایش است.
صاحب نظران علوم اجتماعی و رفتاری، خشونت را استفاده از زور فیزیکی به منظور قراردادن دیگران در وضعیتی برخلاف خواست شان، تعریف کرده اند و معتقدند در تمامی جهان خشونت به عنوان ابزاری برای کنترل استفاده می‌شود، در واقع نوعی تلاش برای سرکوب و متوقف کردن اغتشاشگران در مقابل نگرانی‌های مربوط به اجرای قانون و فرهنگ در یک ناحیه خاص است.
براساس برآوردهای معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه؛ نزاع یا خشونت یکی از آسیب های اجتماعی اولویت دار استان است که بر پایه ارزیابی های مستمر و نتایج تحقیقات و پژوهش های این معاونت به دست آمده است.

** کرمانشاه؛ استانی با اقوام و مذاهب مختلف
در استان کرمانشاه که بیش از 24 هزار کیلومتر مربع وسعت دارد؛ حدود 2 میلیون نفر جمعیت در 14 شهرستان و بیش از 2 هزار و 600 روستا سکونت دارند که از این تعداد نیمی از جمعیت در مرکز استان زندگی می کنند.
این استان بافتی قومی و مذهبی دارد و اقوام کُرد، لک، جاف و ترک و همچنین مذاهب و فرق اهل تسنن، تشییع و اهل حق در این استان سکونت دارند.
کرمانشاه همچنین 371 کیلومتر مرز مشترک با دو بخش کُردنشین و عرب نشین کشور عراق دارد و می توان گفت جزء استان های مهم کشور محسوب می شود.
به دلیل تنوع قومی و مذهبی و وجود خُرده فرهنگ های فراوان از استان کرمانشاه به نام هندوستان ایران نام می برند، کرمانشاه از قدمت و پیشینه تاریخی نیز برخوردار است و سنگ نوشته ها و بناهای تاریخی دوران قبل از اسلام و دیگر دوره های تاریخی نشان از وجود فرهنگ و تمدن در این دیار دارد.
با این اوصاف استان کرمانشاه هم به تبع از مشکلات حاکم بر کشور با مسایل و مشکلات فراوانی در زمینه های مختلف به ویژه در حوزه اجتماعی برخوردار است.
مرزی بودن استان و ناآرامی های اوایل انقلاب و همچنین درگیری مستقیم در جریان هشت سال جنگ تحمیلی، کرمانشاه را با مسایل و مشکلات فراوانی روبرو کرده است؛ عصبانیت و پرخاشگری، مشکلات روحی و روانی و احساس ناامیدی و یاس از جمله مشکلات این استان است که منجر به بروز برخی آسیب های اجتماعی شده است.

** نزاع یکی از دغدغه های اصلی مردم کرمانشاه
معاون اجتماعی فرمانده انتظامی استان کرمانشاه از نزاع و خشونت به عنوان یکی از دغدغه های اصلی مردم کرمانشاه نام برد و گفت: از ابتدای امسال تا پایان پاییز میزان نزاع های فردی در استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ٢٠٠ درصد افزایش یافته که متاسفانه بخشی از این درگیری ها با استفاده از سلاح انجام می شود.
سرهنگ محمدرضا آمویی در گفت و گو با ایرنا، با بیان اینکه نزاع های دسته جمعی نیز در این مدت نسبت به مدت مشابه سال گذشته ٣٥ درصد افزایش داشته است، افزود: معمولا سرنوشت اکثر این نزاع ها پس از معرفی به مرجع قضایی با رضایت طرفین خاتمه پیدا می کنند اما باید به جنبه های عمومی جرم نزاع نیز رسیدگی شود.
او معتقد است که در این ارتباط برخورد قهری انتظامی کارساز نیست بلکه استفاده از ظرفیت های مردم، تربیون ها و نهادهای فرهنگی، رسانه ای و تبلیغی و مداخله ریش سفیدان و بزرگان می تواند در کاهش نزاع ها موثر باشد.
به گفته او ریشه بسیاری از نزاع ها و تیراندازی ها در استان اختلافات خانوادگی است و به همین دلیل یک واحد خاص برای رسیدگی به بحث تیراندازی ها در استان از سوی فرمانده انتظامی استان ایجاد شده و تا به نتیجه رسیدن موضوع عمل می کنند.
این کارشناس حوزه مسایل اجتماعی می گوید: عکس العمل های فوری و احساسی و واکنش سریع نسبت به موضوعات کوچک یکی از دلایل شکل گیری نزاع است که طرفین بعد از مداخله دیگران و گفت و گو به هم رضایت می دهند و موضوع ختم می شود اما جنبه عمومی جرم باقی می ماند اما نزاع از لحاظ دید و منظر عمومی مردم بد و یکی از آسیب های اجتماعی استان محسوب می شود.

** بکارگیری سلاح گرم‌ در نزاع ها
معاون اجتماعی فرمانده انتظامی کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه در اکثر نزاع های استان از سلاح استفاده می شود که بخشی از این سلاح ها گرم هستند، گفت: متاسفانه برخی از اوقات تیراندازی هایی را در سطح شهر می بینیم که معمولا افراد برای ترساندن طرف مقابل انجام می دهند و باعث ایجاد رعب و وحشت در جامعه می شوند.
سرهنگ آمویی به ایجاد واحد ویژه ای از سوی پلیس امنیت در استان کرمانشاه برای برخورد با نزاع و تیراندازی اشاره کرد و افزود: این واحد با کمک سایر بخش های اجرایی انتظامی برخورد قاطع با کسانی که از سلاح استفاده می کنند را در دستور کار دارد.
به گفته آمویی، این بخش از پلیس اطلاعات و امنیت، استفاده کنندگان از سلاح را در کوتاه ترین زمان شناسایی و دستگیر خواهد کرد.

**آموزش همگانی راهکاری برای کاهش خشونت
معاون اجتماعی فرمانده انتظامی کرمانشاه در ادامه سخنان خود با بیان اینکه نیروی انتظامی به منظور پیشگیری از وقوع جرایم آموزش همگانی را در دستور کار دارد، گفت: این معاونت در سال گذشته هزار و 40 کلاس آموزش عمومی در سطح استان برگزار کرده است.
سرهنگ آمویی افزود: این کلاس ها براساس اولویت های آسیب های اجتماعی در هر منطقه و به منظور ایجاد امنیت عمومی در جامعه طراحی می شوند.
او اضافه کرد: پلیس به دنبال جذب مشارکت های عمومی برای ایجاد امنیت در جامعه است و در این راستا از انجمن های مردم نهاد و سایر ارگان ها نیز کمک می گیرد.
وی اعلام کرد که ناجا اکنون کار آموزش عمومی را برای تمام اقشار اعم از دانش آموزان و دانشجویان، بازاریان و کارمندان انجام می دهد.

**مشکلات فرهنگی منشا اصلی نزاع
سارا نهرنگی جامعه شناس، فقر اقتصادی و فرهنگی را از عمده دلایل بروز نزاع در سطح شهر کرمانشاه می داند و معتقد است گاهی مشکلات اقتصادی و درگیری های خانوادگی نیز خشونت را در افراد تشدید می کند.
این جامعه شناس معتقد است که ماهواره، خشونت و برهنگی فرهنگی را در جامعه توسعه می دهد و می تواند زمینه ساز بروز هرج و مرج باشد.
نهرنگی اظهار کرد: متاسفانه شبکه های ماهواره ای با پخش برنامه های هدفمند سعی می کنند که احساس نارضایتی در مردم ایجاد کنند و آنان را به سمت خشونت بکشانند.
وی به افزایش مصرف مواد محرک و روان گردان در بین جوانان نیز اشاره کرد و گفت: استفاده از مواد روانگردان، مخدر صنعتی جدید و قرص‌ های مهلکی که جوانان را از عقل خارج می‌کند، نیز در افزایش میزان نزاع موثر است.
این جامعه شناس افزود: متاسفانه برخی از افراد به دلیل اینکه توانایی ابراز وجود ندارد به دنبال خودنمایی از راه های خشن و درگیری هستند.
این جامعه شناس معتقد است که آموزش بهترین راهکار برای کاهش نزاع و هنجارشکنی در جامعه است و تاکید دارد که باید افراد جامعه به خوبی با سرانجام نزاع ها آشنا شوند و شیوه درست رفتار با یکدیگر را آموزش ببینند.

**خشونت یکی از دلایل ایجاد مشکلات روانی در جامعه
کارشناس سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در این ارتباط معتقد است که خشونت یکی از دلایل ایجاد مشکلات روانی در جامعه شده و می گوید یکی از مشکلاتی که متاسفانه جامعه امروزی با آن درگیر است و منجر به ایجاد مشکلات روانی در افراد می شود خشونت است.
جلال فیض اللهی اظهار کرد: خشونت، رفتاری است که برای آسیب رساندن به دیگری از کسی سر می زند و دامنه آن از تحقیر و توهین، تجاوز، ضرب و جرح تا تخریب اموال و دارایی و قتل گسترده است.
وی گفت: شایع ترین نوع خشونت، خشونت خانوادگی است که در محیط خصوصی به وقوع می پیوندد و میان افرادی رخ می دهد که به سبب صمیمیت، ارتباط خونی یا قانونی به یکدیگر پیوند خورده اند.
وی افزود: این نوع خشونت به ویژه علیه زنان اعمال می شود که یکی از معضلات اجتماعی تمام کشورهای دنیا به حساب می آید و فقط خاص کشورهای جهان سوم نیست. متاسفانه آمارهای جهانی نشان می دهد که در سال های اخیر خشونت خانوادگی افزایش داشته است.

**ریشه اغلب خشونت ها فرهنگی و ساختاری است
کارشناس سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه همچنین در ادامه گفت: خشونت های خانوادگی شامل خشونت جنسی، خشونت جسمی (مانند کتک خوردن)، خشونت روانی (مانند تحقیر کردن، توهین و فحاشی)، خشونت مالی (مانند ندادن خرجی یا سوء استفاده مالی از همسر)، خشونت اجتماعی (مانند ممنوعیت ملاقات با دوستان و خویشاوندان، حبس کردن زن در خانه، قطع کردن تلفن)، غفلت و بی توجهی (مانند کوتاهی در برآوردن نیازهای سرپناه و امنیت)، همسر آزاری، کودک آزاری و سالمندآزاری است.
فیض اللهی با بیان اینکه ریشه این نوع خشونت تک علتی نیست و بیشتر ریشه فرهنگی و ساختاری دارد، افزود: عوامل گوناگونی از جمله میزان تحصیلات، عامل اقتصادی و اجتماعی، اعتیاد، اختلالات شخصیتی و نحوه جامعه پذیری و تربیت فرد در بروز خشونت موثر است.
وی اظهار کرد: خشونت علیه زنان در ابعاد روانی، جنسی، جسمی، مالی، اجتماعی و فرهنگی اتفاق می افتد که پیامدهای جبران ناپذیری دارد و زنان تا خطر را کاملا احساس نکنند لب به شکایت باز نمی کنند چون افشاء آن می تواند بر وخامت رابطه زن و شوهر بیافزاید.
این کارشناس در ادامه گفت: از مهمترین پیامدهای خشونت خانوادگی به ویژه علیه زنان می توان به پیامد روانی آن اشاره کرد. تحقیقات متعدد در این زمینه نشان داده اند که خشونت علیه زنان (به عقیده زنان تحت خشونت) مهمترین عامل استرس و ترس، افسردگی و اضطراب در آنها بوده است.
هرچند که پیامدهای دیگری مانند آسیب های جسمانی و نقص عضو، اختلال در کارآمدی خانواده و تربیت نادرست فرزندان و اختلال در روابط اجتماعی نیز به آن افزوده می شود که مجموعه این پیامدها خود می تواند باعث ایجاد استرس، ترس، افسردگی، اضطراب بیشتر در زنان شود. از این رو لازم است برای پیشگیری از بروز این مشکل با تاکید بر پیشگیری از خشونت علیه زنان راهکارهای مقابله ای مدنظر قرار گیرد.
فیض اللهی، برای پیشگیری از خشونت خانگی راهبردهایی بیان کرد و گفت: جوانان می توانند در خصوص الگوی همسرگزینی و مشاوره پیش از ازدواج به مراکز بهداشتی درمانی و یا مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی مراجعه و در کلاس های آموزشی شرکت نمایند.
وی افزود: همچنین زوجین می توانند در کلاس های آموزش مهارت های زندگی در مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی شرکت نمایند و در صورت بروز مشکلات خانوادگی، زوجین می توانند به مراکز مشاوره دولتی و یا خصوصی مراجعه نمایند.

** نزاع و درگیری از عوامل ایجاد ناامنی اجتماعی
یک جامعه شناس دیگر از نزاع و درگیری به عنوان یکی از عوامل ایجاد ناامنی در جامعه نام برد و معتقد است که کاهش نزاع و درگیری یکی از راهکارهای ایجاد آرامش در جامعه است.
سارا بهجو در این ارتباط همچنین گفت: در صورتی که درگیری های خیابانی کاهش پیدا کند، احساس امنیت در جامعه ایجاد می شود.
وی با اشاره به اینکه ژنتیک هم در خشونت ‌ها تاثیرگذار است، افزود: گاهی مشکلات اقتصادی و درگیری های خانوادگی نیز خشونت را در افراد تشدید می کند.
این جامعه شناس معتقد است که ماهواره، خشونت و برهنگی فرهنگی را در جامعه توسعه می دهد و می تواند زمینه ساز بروز هرج و مرج باشد.
3033/8066 خبرنگار:فرزاد نویدی ** انتشار دهنده:علی مولوی
  • تایید شده
  • در 1395/10/17
  • ساعت 13:11