تاریخ : شنبه 23 بهمن 1395
کد 6925
منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع

رئیس بیمارستان موسی‌بن‌جعفر (ع) قوچان در گفت‌وگو با تسنیم:

بیمارستان قوچان پاسخگوی نیازهای درمانی شهروندان نیست‌

رئیس بیمارستان موسی بن جعفر(ع) گفت: در حال حاضر با توجه به آمار بالای مراجعان این بیمارستان به هیچ وجه پاسخگویی نیاز‌های درمانی شهرستان قوچان نیست.

داود خوشکن در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قوچان اظهار داشت: با اجرای طرح تحول سلامت آمار مراجعین به بیمارستان افزایش چشمگیری یافته است. برای مثال میانگین مراجعین به کلینیک تخصصی این بیمارستان در سال 92 ماهیانه 942 نفر بوده که این عدد در سال 95 به 6 هزار نفر در ماه افزایش یافته و در بحث سونوگرافی نیز در سال 92 ماهانه 400 مورد مراجعهکننده داشته‌ایم که این عدد نیز پس از اجرای طرح تحول سلامت در سال 95 به سه هزار و 500 مورد در ماه افزایش یافته است.

وی با اشاره به برخی از نارضایتی‌های  شهروندان قوچانی از خدمات ارائه شده در این بیمارستان بیان داشت‌: در پی اجرای طرح تحول سلامت بیمارستان از بیماران روستایی سه درصد و شهری 6 درصد مبلغ کل خدمات را دریافت می‌کند یعنی یک بیمار روستایی در قبال دریافت خدمات 10 میلیون تومانی فقط در حدود 300 هزار تومان پرداخت می‌کند که این مبلغ نیز با توجه به وضعیت مالی بیماران در مورادی با تخفیف دریافت می‌شود و الباقی این مبلغ باید ازمحل سازمان‌های  بیمه‌گر تامین شود.

خوشکن با اشاره به تاخیر یکساله در  پرداخت‌ها از سوی  سازمان‌‌های بیمه‌گر افزود: درحال حاضر بالغ بر 20 میلیارد تومان از بیمه‌ها طلب داریم که متاسفانه در حدود یکسال است پرداخت نشده است.

رئیس بیمارستان موسی بن جعفر (ع) قوچان گفت: ارائه خدمات بصورت نقدی وعدم دریافت مبالغ و تاخیر پرداخت بیمه ها باعث عدم خدمات‌رسانی مطلوب به بیماران شده است به‌طوری که متاسفانه به‌دلیل مشکلات مالی از بهمن‌ماه 94 کارانه پزشکان پرستاران و پرسنل این بیمارستان پرداخت نشده است.

وی همچنین  در مورد انتقاد مراجعان نسبت به کیفیت غذای داده شده به بیماران اظهار داشت: متاسفانه به‌همین دلیل در حدود 6 تا 7 ماه است که به پیمانکار مذکور مبلغی در این مورد پرداخت نشده است ‌و وی قادر به افزایش کیفیت غذا بیماران نیست که امیدواریم با پرداخت این طلب از طرف بیمه‌ها، بسیاری از مشکلات موجود در این بیمارستان به‌زودی برطرف شود.

رئیس بیمارستان موسی بن جعفر (ع) قوچان تصریح کرد: در حال حاضر با توجه به آمار ‌بالای مراجعان این بیمارستان به‌هیچ وجه پاسخگویی نیاز‌های درمانی شهرستان قوچان نیست این بیمارستان دارای 128 تخت بستری است. در حال حاضر در بیش از نیمی از  هر ماه میانگین شبی 150 نفر بستری داشته‌ایم یعنی ضریب اشغال بالای 100 درصد و اینکه هر شب 22 نفر بدون تخت تحت نظر هستند.

خوشکن افزود: میانگین کشوری سرانه تخت به جمعیت در کشور 1.38 است که براساس این آمار در حال حاضر قوچان باید 256 تخت بستری داشته باشد که متاسفانه در مجموع شهرستان 192 تخت بستری وجود دارد، یعنی 64 تخت از میانگین شاخص کشوری نیز کمتر است.

رئیس بیمارستان موسی بن جعفر (ع) قوچان با اشاره به اینکه به‌طور میانگین ماهانه 460 مورد عمل جراحی در سال 95 در این بیمارستان انجام شده است، افزود: با وجود تمام مشکلات موجود پرسنل متعهد این بیمارستان تمام تلاش خود را در ارائه خدمات مطلوب به مراجعان داشته‌اند و هرچند بر طبق قانون اهانت و تعرض به پرسنل بیمارستان و واردکردن خسارت به اموال قابل پیگیری قانونی است ولی در این مورد خاص بهدلایل شرایط روحی خانواده متوفی مذکور این موضوع از طرف بیمارستان پیگیری نشده و به نظر می‌رسد نیاز به فرهنگ‌سازی بیشتر در جامعه جهت جلوگیری از این گونه مسائل است.

خوشکن در ادامه با ‌اشاره به اقدامات عمرانی و پرروژه‌های در دست اقدام این بیمارستان خاطرنشان کرد: افزایش تعداد تخت‌های بخش آی‌سی‌یو این بیمارستان از 4 به 8 تخت با زیربنای 150 مترمربع و اعتباری بالغ بر 500 میلیونتومان و پروژه کلینیک تخصصی  با زیر بنای 750 متر مربع و اعتبار یک میلیارد و 750 میلیون تومانی از جمله پروژه‌های عمرانی این بیمارستان است.

وی افزود: همچنین از آنجا که در این شهرستان و شهرهای اطراف مرکز شیمی‌درمانی وجود نداشت و بیماران مجبور به مراجعه به مشهد بودند، ایجاد مرکز  شیمی‌درمانی و غربالگری سرطان در زیربنای 800 مترمربع با 6 تخت شیمی‌درمانی و 4 گروه غربالگری سرطان و اعتبار یک‌میلیارد و 400 میلیون تومان در حال احداث است که امیدورایم تا پایان امسال به پایان برسد. در همین راستا ایجاد بلوک زایمان در 2 طبقه و زیر‌بنای هزار و 600 مترمربع و اعتبار 3 میلیارد و 200 میلیون تومان با پیشرفت 45 درصدی و ساخت بخش دیالیز ‌با زیر‌بنای 1200 مترمربع در سه طبقه با مشارکت خیران سلامت و پیشرفت 40 درصدی در حال انجام است.

انتهای پیام/

  • تایید شده
  • در 1395/11/23
  • ساعت 12:45