تاریخ : دوشنبه 25 بهمن 1395
کد 7191
منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مشاهده خبر در سایت منبع

افزایش امید بیماران غرب مازندران با افتتاح زیرساخت های درمانی

نوشهر - ایرنا - ارائه خدمات مناسب درمانی و بهداشتی به دنبال اجرای طرح تحول سلامت در دولت تدبیر و امید ، علاوه بر رفع نگرانی بیماران ، امید به درمان بیماران غرب مازندران را در آینده نزدیک با افتتاح زیرساخت های درمانی منطقه افزایش داده است.
اجرای طرح تحول نظام سلامت از اردیبهشت سال 1393 در کشور آغاز شد و به اذعان بسیاری از افراد این طرح در کشور به ویژه در مناطق محروم تاثیر بسیاری در کاهش هزینه های درمانی خانوارها داشته است.
کاهش هزینه های درمان خانوارها ، توجه جدی به نوسازی و بهسازی فضاها ، امکانات و تجهیزات حوزه سلامت، راه اندازی بخش های مختلف در مراکز درمانی ، اجرای پروژه های متعدد زیرساختی حوزه بهداشت و درمان و افزایش تعداد پرسنل و کادر پزشکی و درمانی در مراکز از جمله دستاوردهای این طرح بوده است.
این طرح در ابتدای کار دولت با قدرت و توان بسیاری آغاز شد و روند رو به رشدی داشت و توانست رضایت مردم را به دنبال داشته باشد و هزینه های سلامت از جیب مردم را کاهش داد.
شهرستان های گردشگر پذیر تنکابن ، رامسر و عباس آباد در غرب مازندران نیز که تا چند سال پیش از کمبود مراکز درمانی و بیمارستانی رنج می بردند و این کاستی ها در ایام تعطیل بویژه نوروز و تابستان بیشتر نمایان می شد ، در سال های اخیر شاهد اقدامات ارزشمندی در جهت تقویت زیرساخت ها در حوزه سلامت مردم این منطقه بوده است که با بهره برداری از آنها نگرانی های شهروندان و حتی مسافران در زمینه خدمات رسانی در بخش های بهداشت و درمان به حداقل خواهد رسید.
تسریع در روند احداث بیمارستان 160 تختخوابی و فوق تخصصی تنکابن ، فعالیت بیمارستان خصوصی شهسوار تنکابن ، احداث مرکز جدید زایمان و نصب دستگاههای آی سی یو دوم بیمارستان شهید رجایی تنکابن ، احداث بیمارستان 50 تختخوابی عباس آباد ، راه اندازی کلینیک ویژه ، بخش اورژانس جدید و مرکز سرطان بیمارستان رامسر ، بهره برداری از 26 خانه بهداشت و مرمت و بازسازی 17 مرکز بهداشتی درمانی در تنکابن از جمله اقداماتی است که در سال های اخیر صورت گرفته است.
** رضایت شهروندان
یک شهروند تنکابنی با ابراز رضایت از اجرای طرح تحول سلامت ، گفت : با آغاز به کار این طرح شاهد خدمات رسانی بهتری در بیمارستان ها ، مراکز درمانی و حتی تهیه دارو هستیم و تاکنون با مشکل خاصی مواجه نشده ایم.
حسن اسماعیل زاده که همسرش در بیمارستان شهید رجایی تنکابن زایمان طبیعی کرده بود در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : زایمان طبیعی در این بیمارستان رایگان بود و ما چیزی از این بابت پرداخت نکردیم و حتی دارو و وسایل پزشکی هم نخریدیم.
وی اظهار داشت : تا قبل از زایمان همسرم تحت هیچ پوشش بیمه ای نبودم و نسبت به هزینه بیمارستان خیلی نگران بودم اما با راهنمایی کارکنان این بیمارستان تحت پوشش بیمه سلامت ایرانیان قرار گرفتیم و کاملا از این بابت خوشحالم.
این شهروند خاطرنشان کرد : اگر بیمارستان فوق تخصصی این شهر که در حال ساخت است به بهره برداری برسد ، بیماران این منطقه دیگر هیچ نگرانی از بابت درمان و هزینه های جانبی آن نخواهند داشت.
هم اکنون برخی از بیماران این منطقه با هزینه گزاف برای مداوا به بیمارستان های گیلان و شرق مازندران مراجعه می کنند که با بهره برداری این طرح ها در حوزه درمان ، تمامی بیماران منطقه را تحت پوشش درمانی خواهد داد.
** مشکل زدایی از بخش سلامت
نماینده مردم تنکابن ، رامسر و عباس آباد در مجلس شورای اسلامی طرح تحول نظام سلامت را افتخاری برای نظام دانست و گفت : سند چشم‌انداز افق 1404 به گونه‌ ای است که باید جامعه ایرانی جامعه ای برخوردار از سلامت باشد و دولت یازدهم نیز بر همین مبنا اقدام به طراحی، برنامه ریزی و اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور کرده است.
شمس اله شریعت نژاد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : از آغاز طرح تحول نظام سلامت ، اقدام های بسیار مهم و تغییرات قابل توجهی در بیمارستان ها و مراکز درمانی شهرهای غرب مازندران صورت گرفته و گام های بزرگی در راستای ارائه خدمات درمانی مطلوب و با کیفیت برداشته شده است که رضایتمندی بیماران و افزایش کیفیت خدمات را به دنبال داشته است.
وی اظهار داشت : قبل از اجرای طرح تحول سلامت ، مردم مشکلات زیادی را در حوزه درمان در بیمارستان ها داشتند و آنچه که بیشتر از همه آزار دهنده بود هزینه های کمرشکن بیماران در بیمارستان ها بود که با اجرای این طرح در سه سال گذشته مشکلات بیماران کاهش چشمگیر یافته است.
شریعت نژاد با بیان اینکه تقویت زیرساخت های بخش درمان غرب مازندران با جدیت دنبال می شود ، خاطر نشان کرد : غرب مازندران به واسطه گردشگر پذیر بودن با امکانات محلی خدمات ملی ارائه می دهد و با این امکانات محدود بویژه در حوزه سلامت نمی تواند خدمات مطلوب ارائه دهد بنابراین باید تلاش مضاعفی در زمینه تقویت زیرساخت ها در این منطقه صورت گیرد.
** جبران عقب ماندگی های گذشته در غرب مازندران
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران هم به خبرنگار ایرنا گفت که اجرای پروژه های زیرساختی در غرب استان ضامن توسعه کمی و کیفی خدمات درمانی به شهروندان خواهد شد.
قاسم جان بابایی افزود : مرکز جدید زایمان بیمارستان شهید رجایی تنکابن با دارا بودن 6 سوئیت زایمان که برای ساخت و تجهیز آن بیش از 10 میلیارد ریال هزینه شده است تا پایان سال به بهره برداری می رسد.
وی با بیان اینکه نصب دستگاههای بخش آی سی یو دوم این بیمارستان در مراحل نهایی قرار دارد ، اظهار داشت : 6 خانه بهداشت هر کدام به مساحت 90 مترمربع و 6 مرکز بهداشت نیز هر کدام با 500 متر مربع در تنکابن در حال ساخت است که تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید.
رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه کلینیک ویژه ، بخش اورژانس جدید و مرکز سرطان رامسر تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید ، تصریح کرد : بیمارستان 50 تختخوابی عباس آباد نیز که روند ساخت آن چهار سال به طول انجامید و تنها برای ساخت آن بالغ بر 150 میلیارد ریال هزینه شده است تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسد.
وی یادآور شد : با بهره برداری از این طرح ها شاهد خدمات رسانی گسترده ای در حوزه سلامت به شهروندان و گردشگران خواهیم بود و عقب ماندگی سال های گذشته به سرعت جبران خواهد شد.
تعداد تخت های بیمارستان دولتی مازندران سه هزار 200 تخت است که از این تعداد 300 تخت در دولت تدبیر و امید اضافه شده و 2 برابر این میزان نیز در شهرهای مختلف در دست اجرا قرار دارد که تا سال آینده به بهره برداری می رسد.
** تنکابن ؛ تغییرات بنیادین در بخش سلامت
فرماندار ویژه تنکابن نیز که پیش از این خبر از بهره برداری بیمارستان 160 تختخوابی این شهرستان در نیمه دوم سال 96 داده بود به خبرنگار ایرنا گفت : تاکنون برای این بیمارستان در حال ساخت از سوی وزارت مسکن و شهرسازی مبلغ 22 میلیارد تومان هزینه شده است.
سید امیر حسینی جو ، پیشرفت فیزیکی این بیمارستان را حدود 70 درصد اعلام کرد و اظهار داشت : از محل اعتبار سفر ریاست جمهوری به مازندران مبلغ هفت میلیارد تومان برای این پروژه در نظر گرفته شد که با تخصیص آن مراحل نازک کاری و محوطه سازی این بیمارستان انجام خواهد گرفت .
وی با بیان اینکه بسیاری از تجهیزات و دستگاه های این بیمارستان قبلا خریداری شده است ، تصریح کرد : نصب دستگاه آنژیوگرافی در این بیمارستان بسیار حائز اهمیت است چرا که می تواند در جلوگیری از بروز سکته های قلبی بیمارانی که از این شهرستان به مراکز درمانی خارج از استان اعزام می شوند ، موثر باشد.
حسینی جو با بیان اینکه بیمارستان شهید رجایی تنها مرکز درمانی دولتی تنکابن است و نمی تواند پاسخگوی همه نیاز های مردم منطقه در حوزه سلامت باشد ، ابراز امیدواری کرد که با بهره برداری از بیمارستان 160 تختخوابی امام خمینی (ره) و بیمارستان خصوصی شهسوار ، بخش قابل توجهی از این کاستی ها جبران شود.
بیمارستان 160 تختخوابی تنکابن تنها بیمارستان فوق تخصصی غرب مازندران و شرق گیلان است که دارای 16 هزار متر مربع فضای مسقف بوده و مجهز به پنج اتاق عمل است .
کار ساخت این بیمارستان که دارای هشت تخت جراحی قلب ، چهار تخت آی سی یو قلب باز ، 6 تخت سی سی یو و هشت تخت آنژیوگرافی است ، سال 91 آغاز شد .
فرماندار تنکابن به احداث 27 واحد خانه و مرکز بهداشتی در این شهرستان اشاره کرد و یادآور شد : این مراکز با اعتباری بالغ بر 2 میلیارد تومان ساخته شده و می تواند بسیاری از بیماران منطقه بویژه در روستاها را تحت پوشش قرار دهد.
** عباس آباد در مدار سلامت
فرماندار عباس آباد نیز از اختصاص 10 میلیارد ریال اعتبار از سوی دولت تدبیر و امید برای تجهیز بیمارستان در حال ساخت این شهرستان خبر داد و گفت : بیمارستان 50 تختخوابی عباس آباد اردیبهشت 96 افتتاح می شود .
سید ابراهیم هاشمی میزان پیشرفت فیزیکی بیمارستان را 98 درصد اعلام کرد و ادامه داد : به دلیل زمان بر بودن نصب تجهیزات پزشکی قرار است این پروژه ملی در اردیبهشت 96 با حضور مسئولان کشوری به بهره برداری برسد.
وی اظهار داشت : تاکنون برای ساخت این بیمارستان 11 میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی هزینه شده است.
هاشمی در خصوص راه اندازی بخش دیالیز بیمارستان در این شهر هم خاطرنشان کرد : تاکنون پیگیری های زیادی از سوی مدیریت شبکه بهداشت و درمان و اموزش پزشکی شهرستان صورت گرفته و مسئولان استانی و کشوری نیز در زمینه احداث ساختمان و تجهیزات بخش دیالیز قول های مساعدی دادند که امیدواریم در آینده تحقق پیدا کند.
وی تصریح کرد : دولت تدبیر و امید نگاه ویژه به بخش سلامت و بهداشت و درمان افراد جامعه دارد و تخصیص اعتبار برای افتتاح این بیمارستان در راستای طرح تحول سلامت دولت به بخش بهداشت و درمان است.
بیمارستان 50 تختخوابی عباس آباد بخش های سی سی یو ، آی سی یو ، جراحی مردان و زنان و کودکان ، داخلی مردان و زنان ، زایمان ، رادیولوژی و آزمایشگاه است و 2 اتاق عمل عمومی و سرپایی دارد.
رئیس بیمارستان شهید رجایی تنکابن نیز بر ضرورت راه اندازی بخش دیالیز بیمارستان 50 تختخوابی عباس آباد تاکید کرد و گفت : فضای بخش دیالیز بیمارستان شهید رجایی برای ارائه خدمات به بیماران ناکافی است و به جای حداکثر 6 تخت و دستگاه به دلیل تعداد زیاد بیماران دیالیزی ، هم اکنون 11 تخت و دستگاه دیالیز در این بخش فعال است.
اردشیر امینی تعداد بیماران ثابت دیالیزی در این شهر را 66 نفر اعلام کرد و افزود : بخش دیالیز این بیمارستان همه بیماران دیالیزی از چالوس تا رامسر را پوشش می دهد و در تعطیلات تابستان و ایام نوروز نیز این تعداد به دو برابر افزایش می یابد که مشکلات زیادی را به همراه دارد.
وی گفت : با راه اندازی بخش دیالیز بیمارستان 50 تختخوابی عباس آباد شاهد کاهش مراجعات به بخش دیالیز بیمارستان شهید رجایی تنکابن خواهیم بود.
رئیس بیمارستان شهید رجایی تنکابن با اشاره به این که 85 تا 90 درصد بیمارانی که به اوژانس این بیمارستان مراجعه می کنند ، نیازمند خدمات سرپایی هستند ، یادآور شد : از لحاظ قانونی اورژانس باید صرفا بر روی حوادث ترافیکی و بیماری هایی که زندگی افراد را به خطر می اندازد متمرکز باشد ، اما متاسفانه اینگونه نیست و مردم به جای مراجعه به درمانگاهها و مراکز درمانی و بهداشتی شهر ها و روستاها به بیمارستان مراجعه می کنند.
شهرستان های تنکابن ، رامسر و عباس آباد در غرب مازندران واقع است.
خبرنگار : علیرضا پورعلم ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
/1602/7513/1654
🆔 @IRNASARII
https://t.me/joinchat/AAAAAD6WUOEHOj10XQIq5w
  • تایید شده
  • در 1395/11/25
  • ساعت 16:50