تاریخ : جمعه 17 دي 1395
کد 740
منبع : فارس نیوز مشاهده خبر در سایت منبع

نماینده مردم نی ریز و استهبان در مجلس:

اهمیت بختگان کمتر از ارومیه نیست

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، اصغر مسعودی ظهر امروز در پیامی خطاب به کمپین «ما صدای بختگان هستیم» اظهار داشت: همه‌کسانی که تاب خشکی تالاب را ندارند و به فکر آبادانی و آب و احیای تالاب‌ها هستند دلسوز و دغدغه‌مند این آب‌ و خاک و آینده زیست‌محیطی آن محسوب می‌شوند.

وی افزود: دومین دریاچه آب شور ایران در اثر بی‌توجهی مسؤولان و غفلت مردمان نجیب به شوره‌زار تبدیل و نمک‌ها به اراضی منتقل شد باغات خشک شدند و سلامتی شهروندان به خطر افتاد، بیکاری، بیماری و افسردگی نتیجه و ثمره این بی‌توجهی بود.

مسعودی ادامه داد: سدسازی در بالادست‌ها و بی‌توجهی به پایین‌دست، بهره‌برداری بی‌رویه از منابع آب‌های زیرزمینی، عدم رعایت حقابه‌ها، بختی برای فردای بختگان باقی نگذاشته است و در این میان هیچ ابتکار و راهکاری جدی برای احیای تالاب‌ها مشاهده نمی‌شود.

وی متذکر شد: با وجود وعده‌ها و جلسات مختلف و کارگروه‌ها هیچ کار عملی برای احیای دریاچه بختگان و طشک صورت نگرفته و این‌جانب به‌عنوان نماینده مردمی که سلامتی و کشاورزی و آبادانی آنها به خطر افتاده وظیفه خود می‌دانم از دست‌اندرکاران کمپین «ما صدای بختگان هستیم» به ویژه نمایندگان محترم مجلس، سرکار خانم دکتر ابتکار، استاندار محترم، صدا و سیمای مرکز فارس، رسانه‌ها، متولیان سازمان محیط‌زیست، و همه دلسوزان دیگر تشکر و به مسئولان استان اعلام کنم اگر نسبت به احیای دریاچه بختگان حساس نباشند، در آینده‌ای نه‌چندان دور استان فارس به کویر تبدیل خواهد شد.

مسعودی تصریح کرد: به دولت محترم هشدار می‌دهم که اهمیت دریاچه بختگان کمتر از دریاچه ارومیه نیست و همه باید به این موضوع حساس باشند و نسبت به آن احساس مسئولیت کنند، که بختگان اگر از دست برود وسعت زیست اقلیم‌های خشک از جازموریان تا طشک گسترش می‌یابد و باید با بزرگ‌ترین انجیرستان دیم جهان خداحافظی کرد.

افسانه بایگان هنرمند و بازیگر سینما و تلویزیون نیز در همین زمینه اظهار داشت: شاید روزی نام بختگان را خیلی‌ها نشنیده بودند. باوجودی که دومین دریاچه بزرگ ایران دچار یک بحران شدید زیست‌محیطی شده بود و مردمش گرفتار مشکلات عدیده، اما‌ به دلیل پوشش محدود رسانه‌ای، این اتفاقات از چشم خیلی‌ها دورمانده بود، اما امروز تالاب بین‌المللی بختگان نامی ناآشنا نیست.

وی افزود: خداوند را شاکرم که از طریق فعالیت‌های کمپین مردمی (ما صدای بختگان هستیم) در جریان شرایط منطقه قرار گرفتم و ضمن اعلام حمایت توانستم با بخشی از نجیب‌ترین و محروم‌ترین مردم کشورم در مناطقی چون نی‌ریز، استهبان، خرامه و کربال، آباده طشک و ارسنجان همدلی کنم و نقشی کوچک در رسانه‌ای شدن وضعیت بختگان داشته باشم. زندگی ما بسته به فراهم بودن شرایط مساعد محیط زیستی است و بختگان به‌عنوان دومین دریاچه بزرگ ایران یکی از نگین‌های درخشان محیط‌زیست این مرز و بوم‌ است.

به گزارش فارس، امروز در قالب یک حرکت نمادین جمعی از مسئولان، فعالان ریست محیطی، هنرمندان، خبرنگاران و عکاسان در قالب کاروانی زیست‌محیطی همراه با پوشش مستندسازی صداوسیمای فارس راهی بختگان شده و سعی دارند از این طریق توجه متولیان را به احیای این دریاچه جلب کنند، پیش از این نیز جمع کثیری از قهرمانان ورزشی میادین المپیک، بازیگران و هنرمندان کشور، روزنامه‌نگاران و فعالان فرهنگ و هنر به‌صورت نوشتاری، صوتی و تصویری حمایت خود را از کمپین «ما بختگان هستیم» اعلام کرده بودند و همچنین به گفته سعید خادمی، مسئول کمپین مردمی «ما صدای بختگان هستیم» 28 نفر از نمایندگان خانه ملت در حمایت از این کمپین بیانیه‌ای را به امضا رسانده‌اند.

انتهای پیام/76001/ی/

  • تایید شده
  • در 1395/10/17
  • ساعت 12:57