تاریخ : چهارشنبه 4 اسفند 1395
کد 8992
منبع : فارس نیوز مشاهده خبر در سایت منبع

فارس گزارش می‌دهد

نبود پارکینگ در بزرگترین مجموعه درمانی هرمزگان و دردسرهای بزرگ

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، بیمارستان شهید محمدی بندرعباس بزرگترین بیمارستان هرمزگان و بیمارستان مرجع در این استان محسوب می‌شود که بیماران زیادی از سراسر هرمزگان و حتی استان‌های همجوار جهت اقدامات تشخیصی و درمانی به این بیمارستان مراجعه می‌کنند و این مرکز آموزشی، تحقیقاتی، درمانی و بهداشتی زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان فعالیت دارد.

طرح ابتدایی بیمارستان شهید محمدی در سال 1346 به‌عنوان بیمارستان 70 تختخوابی به تصویب رسید و در سال 1347 این طرح به 222 تختخواب تغییر پیدا کرد.

بیمارستان مذکور در سال 1359 پس از اتمام بنای ساختمان شروع به کار کرد و این بیمارستان اکنون با رشد سریع و روزافزون شهر بندرعباس به بیمارستانی در مرکز شهر تبدیل شده است و مشغول به خدمت‌رسانی به بیماران است.

در بیمارستان شهید محمدی به‌عنوان اصلی‌ترین بیمارستان شهر بندرعباس با قدمت چندین ساله و با بازسازی مجدد، پارکینگی جهت خودرو بیماران و همراهان آنها طراحی نشده است و در حال حاضر برخلاف سال‌های گذشته که پارکینگی برای همراهان بیمار در محوطه بیمارستان وجود داشت اما امروز محلی برای پارک خودروها در این بیمارستان برنامه‌ریزی نشده و این موضوع مراجعه‌کنندگان را آزار می‌دهد و از طرفی، جلو و اطراف بیمارستان تابلوهای توقف ممنوع وجود دارد که توقف رانندگان، جریمه پلیس را به‌همراه خواهد داشت.

شهروندان از نبود پارکینگ در این بیمارستان بسیار گلایه‌مندند و همین موضوع، گاهی باعث مشاجره بین مردم و پرسنل بیمارستان برای پارک خودرو در محوطه بیمارستان می‌شود.

یکی از شهروندان که برای آوردن بیمار اورژانسی خود به این بیمارستان مراجعه کرده بود از نبود پارکینگ و رفتار نامناسب برخی از نگهبانان گلایه کرد.

به گفته وی، نگهبانان در محوطه حیاط بیمارستان به محض توقف هر خودرو به سمت آن می‌روند و تهدید به جریمه 120 هزار تومانی پلیس راهنمایی و رانندگی می‌کنند و می‌گویند بروید بیرون از بیمارستان و در خیابان پارک کنید.

یکی از مسؤولان حراست بیمارستان شهید محمدی می‌گوید: پارکینگ برای شهروندان نداریم و فقط محلی برای پارک خودرو پرسنل در نظر گرفته شده است و باید خودرو را در خیابان پارک کنید.

وی بیان داشت: استاندار و هم مدیران دانشگاه علوم پزشکی از این موضوع اطلاع دارند و نبود پارکینگ در این بیمارستان به سمع و نظر همه رسیده است.

در سراسر خیابان بیرون از بیمارستان شهید محمدی هم تابلو توقف ممنوع نصب شده است و پلیس راهنمایی و رانندگی اتومبیل‌های پارک شده را جریمه می‌کند.

در حالی خیل عظیمی از اتومبیل‌های پارک شده در خیابان‌های بیرون از بیمارستان همیشه خودنمایی می‌کند که صاحبان این اتومبیل‌ها از تابلوهای نصب شده توقف ممنوع و جریمه‌های پلیس راهنمایی و رانندگی گلایه‌مند هستند درحالی‌که در بزرگترین بیمارستان شهر بندرعباس بایستی تمام زیرساخت‌های امکانات رفاهی برای بیماران فراهم شده باشد تا بیمار بدون هیچ‌گونه دغدغه‌ای به مسایل درمانی خود بپردازد و دغدغه‌ای این‌گونه مسائل حاشیه‌ای را نداشته باشد.

حال با این تفاسیر، تکلیف شهروندانی که بیمار دارند و باید خودروشان را برای چند ساعت پارک کنند چیست!؟ چه کسی جوابگوی شهروندان است!؟

خانواده بیمار، درد بیماری را دارد و همان‌طور که رهبر معظم انقلاب هم تاکید فرموده‌اند، بایستی بیمار به غیر از درد بیماری دردی دیگر نداشته باشد که در بیمارستان شهید محمدی بندرعباس مشاهد می‌کنیم این‌گونه نیست و بیمار جز درد خود دردهای دیگری هم او را آزار می‌دهد.

رفتار اخلاقی مناسب با خانواده یک بیمار، جزئی از بدیهیات محسوب می‌شود و همراهان و خانواده‌های بیمارانی که بیشترین فشارها به سمت آنهاست، نیازمند ارائه خدمات مطلوب از سوی مراکز درمانی و برخورد مناسب پرسنل بیمارستان‌ها هستند تا شاید این برخورد مناسب، همکاری و همیاری خوب آنها با خانواده‌های بیماران ذره‌ای از فشارهای روانی که ناشی از وضعیت نگران‌کننده بیمارشان و هزینه‌های بالای دارو و درمان است را کم کند و مرهمی باشد بر دردهایشان.

بیماران و همراهانشان در سیستم سلامت حق دارند که با احترام و صداقت با آنها رفتار شود و این نوع احترام به افزایش رضایت‌مندی و جلب اعتماد بیشتر و کاهش اضطراب بیماران و همین‌طور ارتباط بهتر و اثرات مثبت بر سلامتی می‌شود چرا که حتی اگر در یک بیمارستان امکانات لازم برای درمان بیمار به اندازه مورد نیاز و در حد پیشرفته وجود داشته باشد اما برخورد پرسنل بیمارستان مناسب نباشد، درمان بیمار تحت تاثیر این برخورد قرار می‌گیرد.

بیمارستان شهید محمدی بندرعباس از یک سو در مرکز و از سوی دیگر در حاشیه شهر قرار گرفته است و همین مساله موجب شده است که بیماران زیادی را به سمت خود روانه سازد و نبود جای پارک خودرو، اولین مشکلی است که سد راه بیماران قرار می‌گیرد و این مساله در اولین نگاه به حدی است که غیر قابل تحمل است.

متاسفانه این کم و کاستی‌ها نارضایتی بسیاری از شهروندان را رقم زده و مردم را بسیار گلایه‌مند کرده است. فارس در گفت‌وگویی که با همراهان بیمار بیمارستان داشته است متوجه شد که مشکل نگران‌کننده‌ای که موجب گله‌مندی اکثر مراجعین شده است، برخورد نامناسب برخی از پرسنل بیمارستان با مراجعه‌کنندگان است.

برخوردهایی که گاه منجر به جر و بحث میان نگهبانان بیمارستان و همراهان بیمار می‌شود و در شرایطی که کمبود و گرانی دارو، فشارهای زیادی را به خانواده‌های بیماران آورده است و این برخورد پرسنل بیمارستان هم دردی شده است بر دردهای دیگرشان.

اگرچه در برخورد نامناسب پرسنل بیمارستانی در مراکز دولتی در وهله اول مهمترین چیزی که به نظر می‌آید همان رفتار دور از انتظار است اما شاید بتوان دلیل عمده این موضوع را در مشکلات و فشارهای زیادی دانست که در بیمارستان‌های دولتی به این نیروها وارد می‌شود. 

تعویق‌های طولانی در پرداخت حقوق و اضافه‌کار ازجمله مسایلی است که مشکلات روحی زیادی را بر پرسنل بیمارستان‌های دولتی حاکم کرده است که همین امر انگیزه کار را از آنها گرفته و بی‌شک این مسائل ناخواسته بر نحوه برخورد آنها با بیماران و پرخاشگری به همراهان آنها بی‌تاثیر نخواهد بود.

دلیل این تعویق‌های حقوق را به نقل از رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان می‌توان از عدم وصول مطالبات این دانشگاه از سازمان‌های بیمه‌گر دانست و باید گفت، این‌گونه مسائل، نحوه برخورد پرسنل یک مرکز درمانی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد و باید راه حلی برای آن جویا شد.

رئیس مجتمع آموزشی، درمانی و پژوهشی پیامبراعظم( ص) روز گذشته در گفت‌وگویی در همین رابطه به فارس گفت: بیمارستان شهید محمدی جزء مجتمع آموزشی، درمانی و پژوهشی پیامبراعظم(ص) است و عملیات ساخت و بهره‌برداری پارکینگ به یک پیمانکار سپرده شده است.

به گفته حسنی آزاد، پیرو قراردادی که بین بیمارستان و پیمانکار بسته شده است؛ ظرف مدت یک ماه آینده یعنی تا پایان اسفندماه جاری بایستی پارکینگ به بهره‌برداری برسد.

امید است که مسؤولان بهداشتی درمانی استان هرمزگان چاره‌ای را برای این‌گونه مسائل زیربنایی بجویند و تا در آینده شاهد این‌گونه برخوردها نباشیم و از سوی دیگر مشکل پارکینگ بیمارستان هرچه سریعتر برطرف گردد که نبود همین پارکینگ باعث مشاجره بیشتر بین بیماران وهمراهاشان و پرسنل بیمارستان خواهد شد.

انتهای پیام/3264/و40

  • تایید شده
  • در 1395/12/04
  • ساعت 8:53