تاریخ : شنبه 7 اسفند 1395
کد 9433
منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مشاهده خبر در سایت منبع

معدوم سازی 2هزار پرنده برای مقابله با بیماری آنفلوانزای درکهگیلویه و بویراحمد

یاسوج- ایرنا- مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت که تاکنون افزون بر 2 هزار پرنده و مرغ محلی در کانون های آلوده به بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سطح استان با همکاری مردم معدوم شده اند.
به گزارش ایرنا، افزون بر10 روز از ورود بیماری خطرناک آنفلوانزای پرندگان به استان کهگیلویه وبویراحمد می گذرد.
روستای بن زرد شهرستان دنا نخستین کانون و مکان آلوده به این بیماری در کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد.
این روستا با جمعیتی حدود 800 نفر در 30 کیلومتری شهرستان دنا و در 60 کیلومتری یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد واقع است.
پس از روستای بن زرد، این ویروس خطرناک به روستاهای بخش پاتاوه شهرستان دنا و همچنین شهر دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه و از مناطق گرمسیری نیز کشیده شد.
عبدالله بهمنش روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت که مردم به ویژه روستاها و مناطق اطراف این کانون های آلوده باید مراقب باشند و از خرید و فروش هرگونه پرنده به ویژه مرغ محلی تا پاک سازی کامل بیماری خود داری کنند.
وی گفت که به دلیل خطرناک بودن ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، تمامی اهالی این مناطق آلوده نیز توسط مرکز بهداشت کهگیلویه و بویر احمد واکسیناسیون شده‌اند.
بهمنش یادآور شد که نمونه گیری‌ها از روستانشینان و برخی مناطق مشکوک از جمله روستای مهریان در بویراحمد و کریک در شهرستان دنا انجام شد و نتایج آزمایش ها و نمونه ها نیز منفی اعلام شده است.
وی بیان کرد که سازمان دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد آمادگی دارد مردم و خانواده‌هایی که اقدام به معدوم کردن پرندگان و مرغ‌های خود می‌کنند، هزینه معدوم سازی مناطق در معرض خطر را به صاحبان آنها پرداخت کند.
مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد از کارگران مرغ داری‌ها در استان خواست که از رفت و آمد در بیرون از کارگاه بدون رعایت مسائل بهداشتی و ایمنی خودداری کنند.
بیماری آنفلوانزای فوق حاد از طریق پرندگان مهاجر وارد ایران شده و در نزدیک به 9 استان کشور مشاهده شده است.
وی گفت که تاکنون دستوری مبنی بر قرنطینه کردن مناطق آلوده صادر نشده اما اجازه ورود و خروج مرغ، کبوتر و هر پرنده دیگری داده نشده است.
مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد از مردم خواست در صورت مشاهده هرگونه تلفات غیرعادی مرغ و پرندگان مراتب را با تلفن گویای 1512 اطلاع دهند.
خبرنگار: حمید جهان** انتشار دهنده:حسینعلی راشکی
3016/8005
  • تایید شده
  • در 1395/12/07
  • ساعت 13:50